W końcu o końcu: Pochówki ekologiczne

Raz w miesiącu Anja Franczak i Maria Wiśniewska spotykają się z innymi osobami z Kolektywu IDŚ, żeby porozmawiać o życiu i o śmierci. 23 października porozmawiamy o pochówkach ekologicznych.

Jak chcemy być pochowani? Możliwość legalnego wyboru w Polsce obecnie jest ograniczona: człowiek może być pochowany w trumnie albo w urnie na cmentarzu komunalnym lub wyznaniowym.

Na świecie możemy obserwować fascynujący rozwój różnych innych rozwiązań, na które polskie prawo (jeszcze) nie pozwala: rozsypywanie prochów w naturze lub we własnym ogrodzie, pochówek w lesie lub na łące, kompostowanie ciała – to tylko niektóre z pomysłów, którymi branża funeralna próbuje dostosować się do zmian kulturowych i klimatycznych. O tym chcemy z Wami porozmawiać!

Nasze zaproszenie do rozmowy przyjęli: antropolożka Anna Kubiak, naukowczyni Łucja Lange i projektant Kuba Mazurkiewicz. Podzielą się z nami swoją wiedzą i perspektywą – opowiedzą o innowacyjnych projektach, o powrocie do starych metod i o ważnej inicjatywie społecznej, która przygotowuje grunt do wdrożenia nowych rozwiązań w polskiej rzeczywistości.

Każde spotkanie „W końcu o końcu” trwa 2 godziny. Przez pierwszą godzinę Anja i/lub Maria rozmawiają z ekspertami/ekspertkami z Kolektywu IDŚ. Ta część jest nagrywana i udostępniona do późniejszego oglądania na naszej stronie www. W drugiej połowie spotkania zapraszamy Was do zabrania głosu, do zadawania pytań i włączanie się w dyskusję. Żeby zapewnić bezpieczną atmosferę i chronić Waszą prywatność, ta część nie jest nagrywana.

Będzie nam miło spędzić wieczór z Wami w przestrzeni otwartego dialogu na platformie Zoom. Przez pierwszą godzinę zapraszamy Was do słuchania, a w drugiej godzinie możecie dołączyć do rozmowy i zadawać pytania.

 

dr hab. Anna E. Kubiak
Profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN i wykładowca w Graduate School for Social Research. Autorka książek: Delicje i lewa ręka Kryszny (IFiS PAN, Warszawa 1997), Jednak New Age (Santorski & Co, Warszawa 2005), Nostalgia i inne tęsknoty (Stopka, Łomża 2007), INNE ŚMIERCI. Antropologia umierania i żałoby w późnej nowoczesności (Universitas, Kraków 2014), Pogrzeby to nasze życie (IFiS PAN, Warszawa 2015), Assisted Death in the Age of Biopolitics and Bioeconomy (Cambridge Scholars Publishing, Great Britain 2020), współredaktorka antologii Społeczne i kulturowe reprezentacje śmierci (Nomos, Kraków 2015). Obszary zainteresowań: tanatologia, bioetyka, eutanazja, antropologia wizualna, studia nad traumą i pamięcią.

dr Łucja Lange
Naukowczyni związana z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Bada doświadczenie żałoby (także w kontekście istot nieludzkich) oraz doświadczenie cierpienia osób z chorobami nowotworowymi i po przeszczepach. Jej zainteresowania skupiają się na kwestiach różnorodności i obszarach gender studies, animal studies oraz death studies. Swoją uwagę poświęca także bezdomności i marginalizacji (zarówno ludzi, jak i zwierząt) oraz terapii poprzez fotografię jako aktywistka i badaczka. Towarzyszy w żałobie osobom po utracie osób zwierzęcych oraz pomaga zaplanować ich pożegnanie.

dr Jakub Maria Mazurkiewicz
Projektant, artysta, wykładowca na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez ostatnie dziesięć lat współzałożyciel kilku inicjatyw projektowo-artystycznych (np. Pracownia Struktur Mentalnych, zespół wespół) obecnie prowadzi własną pracownię projektową. Ostatnio autor wystawy Wyobraźnia funeralna. Wobec polskiego prawa pogrzebowego 1959–2021 (galeria Dizajn BWA Wrocław, 2021) oraz książki Wzornik alternatywnych symboli śmierci (Dar Dobryszyc, Warszawa 2022).

 

ZAPISY:

Cena za udział w spotkaniu jest elastyczna. Wybierz cenę, która będzie dla Ciebie adekwatna.
Kupując bilet wspierasz działalność Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!

Spotkania W KOŃCU O KOŃCU odbywają się online na platformie Zoom.
Po zakupie biletu otrzymujesz od nas mail z linkiem do zalogowania się.

Data

paź 23 2023
Expired!

Czas

19:00 - 21:00

Więcej informacji

BILETY

Lokalizacja

Platforma ZOOM