Grafika przedstawia logo IDŚ: linie fal wpisane w koło.

Osobiste pożegnanie: Projektowanie i prowadzenie rytuału

Zwolniło się ostatnie miejsce na szkoleniu. Zapraszamy do zapisów!

Szkolenie dla celebrantek i celebrantów świeckich ceremonii pogrzebowych

Jak można żegnać osobę zmarłą w sposób czuły, świadomy i wspierający dla jej bliskich?
W jaki sposób można skorzystać z tradycji, żeby nas wzbogaciła, a nie była pustą formą?
I czy pogrzeb może być piękny?

Jako ostatni z rytuałów przejścia pogrzeb jest ważnym wydarzeniem dla wspólnoty. Ceremonia pogrzebowa zaplanowana w sposób świadomy i umiejętny oraz prowadzona przez osobę wrażliwą i opanowaną, może być doświadczeniem wspierającym i wzmacniającym na dalszej drodze życia i żałoby.

Zbierając się jako wspólnota, by razem pożegnać jedną_ego z nas, mamy szansę doświadczyć wzmacniającej siły, którą może nieść wspólne przeżywanie żałoby. Rytuał pożegnania może być szansą na głębokie połączenie i opłakiwanie straty, jak i odnalezienie swojej siły. Z jednej strony pomaga nam dotknąć tematu śmierci i przemijania, z drugiej może nas połączyć z wartościami, przekazami i wspomnieniami, które chcemy pielęgnować. Potrafi również wzmacniać więzi między członkiniami i członkami wspólnoty, która jednoczy się podczas czułego pożegnania.

Ten proces może być wspierany przez odpowiednio wyszkolone profesjonalistki i profesjonalistów. Potrzebna jest nowa koncepcja roli mistrza/mistrzyni ceremonii jako osoby z ugruntowaną postawą, dysponującej specjalistyczną wiedzą i szerokim wachlarzem narzędzi, która potrafi razem z rodziną i przyjaciółmi osoby zmarłej zaprojektować odpowiedni rytuał przejścia. Dzięki wiedzy zarówno o psychologii żałoby, jak i o funkcjonowaniu rytuałów, profesjonalnie wyszkolona_y celebrantka lub celebrant może pomóc w stworzeniu przestrzeni, w której wspomnienia o zmarłej osobie żyją, a ona sama jest nadal ważna dla wspólnoty.

 

Ceremonia pogrzebowa jako wsparcie w żałobie

Ceremonia pogrzebowa to nie tylko godne zakończenie życia, ale też ważny etap na drodze żałoby tych, którzy żyją dalej. W Instytucie Dobrej Śmierci definiujemy pracę celebrantki/celebranta jako formę pracy społecznej i wsparcia w żałobie.

Żałoba to proces podlegający zmianie i rozwojowi. Pochówek i związane z nim rytuały pożegnania to ważna część tego procesu. Jeśli są zaprojektowane i prowadzone w sposób adekwatny, świadomy i wspierający, mogą pomóc osobom w żałobie w integracji doświadczenia straty w historię własnego życia i w szerszym kontekście – w swoją perspektywę na ludzką egzystencję.

Osoba prowadząca ceremonie pogrzebowe powinna mieć podstawową wiedzę o tym, czym są procesy żałoby i jak można je wspierać. Świadomość szczególnego znaczenia czasu przejścia między śmiercią a pochówkiem jest niezbędna do współpracy z osobami w żałobie i projektowania osobistej ceremonii pogrzebowej.

 

Projektowanie i prowadzenie rytuału

Działania symboliczne, czyli rytuały, są wspomagające w czasie transformacji, ponieważ pomagają pojąć zmiany, dostosować się do nowej sytuacji życiowej i integrować w swoją historię to, co minęło jako wspomnienie. Pomagają nam pojąć rzeczywistość i wyrazić siebie na różnych poziomach: zarówno na takich, które są poza językiem albo poza procesami kognitywnymi. Mogą wpływać na złożony, wewnętrzny system myśli, wartości, życzeń, emocji i wrażeń osób w żałobie.

Tekst, muzyka i cisza, symbole i scenografia, pozycja w sali, gesty, wewnętrzne obrazy i zewnętrzna obecność osób uczestniczących – to wszystko ma znaczenie podczas ceremonii pogrzebowej. W ramach szkolenia analizujemy pojedyncze elementy rytuału i dostrzegamy ich funkcje i znaczenia, żeby móc świadomie zaplanować osobistą ceremonię pożegnania od początku do końca.

Na szkoleniu będziemy poszukiwać sposobów na uwzględnienie w rytuale potrzeb indywidualnych osób oraz całej wspólnoty w żałobie. Przyjrzymy się również zagadnieniu, jak tradycyjne formy pożegnania mogą zostać utrzymane, zmodyfikowane i rozwinięte, albo jak poszczególne części lub całość rytuału mogą zostać stworzone na nowo.

 

Struktura i metody szkolenia

Kurs składa się z wykładów, otwartych dyskusji oraz ćwiczeń łączących teorię z praktyką. Jego poszczególne moduły dotyczą współczesnych modeli i badań nad żałobą oraz podstawowej wiedzy o rytuałach z perspektywy antropologii kultury.

W centrum szkolenia znajduje się temat rytuałów przejścia, a w szczególności ceremonii pogrzebowe i rytuałów pożegnania. Dużą część przekazanej wiedzy można przenieść również na inne rytuały przejścia.

Osoby uczestniczące w kursie będą miały okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem nauczycielki i współkursantek_ów w bezpiecznej i życzliwej atmosferze. Razem stworzymy spokojną i kreatywną przestrzeń do praktycznej nauki oraz rozwoju umiejętności i odwagi do prowadzenia kojących i wzmacniających rytuałów pożegnania.

 

Dla kogo jest to szkolenie

Szkolenie jest otwarte zarówno dla osób już pracujących w branży funeralnej, jak i dla osób szukających nowej drogi zawodowej.

Zapraszamy:
– osoby, które już prowadzą ceremonie pogrzebowe i chcą pogłębić swój warsztat
– osoby, które chcą w przyszłości prowadzić osobiste rytuały i ceremonie pogrzebowe
– osoby, które pracują z rytuałami w innych obszarach życia (np. śluby humanistyczne, ceremonie ukończenia roku, rocznice i inne uroczystości)
– osoby pracujące w domach pogrzebowych, które chcą poszerzyć swoją perspektywę i zostać pionierami i inspirującymi liderami branży funeralnej w zmieniającym się świecie, działając inkluzywnie i biorąc pod uwagę potrzeby różnych grup społecznych.

 

Główne zagadnienia

* Współczesne teorie żałoby
* Teoria, struktura i znaczenie rytuału
* Przestrzeń rytualna
* Dramaturgia ceremonii
* Rola celebranta/ celebrantki

 

Dzięki szkoleniu…

…pogłębisz swoją perspektywę na złożony proces żałoby.
…zdobędziesz wiedzę teoretyczną z zakresu psychologii i antropologii kultury.
…zrozumiesz znaczenie i funkcję rytuałów w procesie żałoby.
…nauczysz się, jak zaprojektować osobiste rytuały pożegnania z pomocą narzędzia RISE.
…doświadczysz mocy osobistych rytuałów w ramach praktycznych ćwiczeń.
…dowiesz się, co jest potrzebne, żeby zaplanować ceremonię pogrzebową od A do Z.
…nawiążesz kontakty z osobami o podobnych zainteresowaniach.
…możesz stać się częścią sieci profesjonalistek i profesjonalistów.

 

Prowadzenie: Anja Franczak

Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Zajmuje się edukacją w obszarze śmierci i żałoby. Wspiera osoby na ostatnim etapie życia, osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą. Prowadzi konsultacje indywidualne, szkolenia i warsztaty. Ważną rolę w jej pracy odgrywają rytuały. Jako celebrantka / mistrzyni ceremonii tworzy i prowadzi osobiste rytuały pożegnania i ceremonie pogrzebowe.

Szkoliła się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jest profesjonalną towarzyszką w żałobie certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.). Od 2020 współpracuje z inicjatywą Kultur:Trauer e.V. w Berlinie i prowadzi warsztaty i szkolenia razem z Janem Möllersem, jednym z kluczowych edukatorów zaangażowanych w transformację kultury funeralnej w Niemczech.

 

KIEDY: 22-25 kwietnia 2024
GDZIE: Oczyszczalnia Miejsce, Teresin (50 km od Warszawy)

CENA
Szkolenie: 3000 zł
Nocleg (w pokojach 2-osobowych z łazienką) i
wyżywienie (wegetariańskie/wegańskie): 850 zł
Razem: 3850 zł

ZAPISY

Jeśli chcesz uczestniczyć w szkoleniu, proszę skontaktuj się z nami drogą mailową (info@instytutdobrejsmierci.pl) i powiedz nam coś o sobie. Napisz, czym się obecnie zajmujesz i jak wyglądała Twoja dotychczasowa droga edukacji i pracy. Przede wszystkim, daj nam znać dlaczego chcesz uczestniczyć w tym szkoleniu, dlaczego temat osobistych rytuałów jest dla Ciebie istotny i czego obecnie szukasz.

KONTYNUACJA

Kolejna część kursu dla celebrantek i celebrantów odbędzie się między 3 a 6 czerwca 2024.

Osobiste pożegnanie: Słuchanie, pisanie i opowiadanie historii

 

CO MÓWIĄ OSOBY, KTÓRE UCZESTNICZYŁY W POPRZEDNICH EDYCJACH:

„Dzięki szkoleniu dużo szerzej spojrzałam na rolę mistrzyni ceremonii pogrzebowej. Dostałam narzędzia i wiedzę, dzięki którym wiem, jak tworzyć wyjątkowe ceremonie, jak pomagać ludziom pięknie pożegnać ich bliskich. Szkolenie to doskonale łączy teorię z praktyką i strefą duchową. To było wyjątkowe doświadczenie! Dzięki szkoleniu z mogłam zacząć nowy zawód. To była dobra inwestycja, dzięki której odkryłam nową ścieżkę w moim życiu – co jest dla mnie bezcenne.”

Dominika Gauza
pogrzebyswieckie.pl

*****

„Szkolenie poszerzyło w sposób istotny moje horyzonty myślowe. Nauczyłam się rozmawiać o sytuacjach granicznych i trudnych doświadczeniach w sposób prosty i czuły. Wiedza, którą wyniosłam z kursu okazuje się niezwykle pomocna w mojej pracy celebrantki, korzystam z niej każdego dnia. Poza mną, beneficjentami tego niezwykłego szkolenia są też wszystkie rodziny, z którymi dane mi było pracować. Dzięki szkoleniu znalazłam nową ścieżkę zawodową – taką, która daje mi poczucie głębokiego sensu.”

Ewa Pawlik
Pełnia – Ceremonie Humanistyczne

*****

„Szkolenie „Osobiste pożegnanie” to cztery intensywne dni spędzone blisko ludzi, przyrody, blisko tego, co ważne i potrzebne. Mam w sobie ogromną wdzięczność za to wszystko, czego doświadczyłam w trakcie warsztatów:

Za Anję Franczak z Instytut Dobrej Śmierci, która dzieliła się z nami swoją wiedzą o towarzyszeniu w żałobie, narzędziami, doświadczeniami i która z pełnym profesjonalizmem przemyślała każdy najdrobniejszy szczegół szkolenia, nie tracąc zarazem z oczu obrazu całości.

Za otwarcie przede mną nowych sposobów myślenia, nowych ścieżek działania i poczucia, że warto siać nasiona zmiany w szczelinach betonowej rzeczywistości domów pogrzebowych z nadzieją na bardziej współczujące i współdzielone rytuały pożegnania.

Za możliwość spotkania niezwykłych kobiet, które będąc zakorzenionymi w życiu, nie boją się jednocześnie mówić o stracie, odchodzeniu i przemijaniu. Za dzienno-nocne rozmowy i historie, spotkania przy stole, wzruszenia, inspiracje.”

Monika Stasiak
Na progu – Rytuały przejścia / Ceremonie świeckie / Warsztaty przemiany

*****

Szkolenie wyposażyło mnie w narzędzia, dzięki którym z pracownika biurowego mogłam przeistoczyć się w osobę czule i odważnie towarzyszącą w ostatniej drodze rodzinom, które utraciły swoich najbliższych. Na kursie otrzymałam nie tylko niezbędną wiedzę teoretyczną z zakresu żałoby, rytuałów czy planowania ceremonii, lecz także liczne porady praktyczne oraz – niezmiernie ważne w tej pracy – wsparcie duchowe. Wiele też nauczyłam się o… sobie samej.

Te kilka dni, spędzone w pięknym, odizolowanym od codziennego świata miejscu, w grupie wyjątkowych, mądrych i zjednoczonych wokół tematu śmierci kursantek, dały mi mnóstwo motywacji i siły do odważnego podjęcia nowej ścieżki zawodowej. Jeśli – tak jak ja – jesteś osobą wysoko wrażliwą i rozważasz zostanie mistrzem ceremonii pogrzebowych, Anja pokaże Ci najlepszą z możliwych dróg, nie wahaj się!

Izabela Jachnicka
Ogród Pożegnań

 

Data

kwi 22 - 25 2024
Expired!

Czas

All Day

Cena

3,850.00PLN

Lokalizacja

Oczyszczalnia Miejsce
Ludwików 26A, 96-515 Teresin
Strona WWW
https://www.oczyszczalniamiejsce.pl/