Grafika przedstawia logo IDŚ: linie fal wpisane w koło.

Osobiste pożegnanie: Słuchanie, pisanie i opowiadanie historii

Szkolenie dla celebrantek i celebrantów świeckich ceremonii pogrzebowych

Jak można żegnać osobę zmarłą w sposób czuły, świadomy i wspierający dla jej bliskich?
W jaki sposób można skorzystać z tradycji, żeby nas wzbogaciła, a nie była pustą formą?
I czy pogrzeb może być piękny?

Jako ostatni z rytuałów przejścia pogrzeb jest ważnym wydarzeniem dla wspólnoty. Ceremonia pogrzebowa zaplanowana w sposób świadomy i umiejętny, oraz prowadzony przez osobę wrażliwą i opanowaną, może być doświadczeniem wspierającym i wzmacniającym na dalszej drodze życia i żałoby.

Zbierając się jako wspólnota, by razem pożegnać jedną_ego z nas, mamy szansę doświadczyć wzmacniającej siły, którą może nieść wspólne przeżywanie żałoby. Rytuał pożegnania może być szansą na głębokie połączenie i opłakiwanie straty, jak i odnalezienie swojej siły. Z jednej strony pomaga nam dotknąć tematu śmierci i przemijania, z drugiej może nas połączyć z wartościami, przekazami i wspomnieniami, które chcemy pielęgnować. Potrafi również wzmacniać więzi między członkiniami i członkami wspólnoty, która jednoczy się podczas czułego pożegnania.

Ten proces może być wspierany przez odpowiednio wyszkolonych profesjonalistek i profesjonalistów. Potrzebna jest nowa koncepcja roli mistrza/mistrzyni ceremonii jako osoby z ugruntowaną postawą, dysponującej specjalistyczną wiedzą i szerokim wachlarzem narzędzi, która potrafi razem z rodziną i przyjaciółmi osoby zmarłej zaprojektować odpowiedni rytuał przejścia. Dzięki wiedzy zarówno o psychologii żałoby, jak i o funkcjonowaniu rytuałów, profesjonalnie wyszkolona_y celebrantka lub celebrant może pomóc w stworzeniu przestrzeni, w której wspomnienia o zmarłej osobie żyją, a ona sama jest nadal ważna dla wspólnotycie.

 

Ceremonia pogrzebowa jako wsparcie w żałobie

Ceremonia pogrzebowa to nie tylko godne zakończenie życia, ale też ważny etap na drodze żałoby tych, którzy żyją dalej. W Instytucie Dobrej Śmierci definiujemy pracę celebrantki/celebranta jako formę pracy społecznej i wsparcia w żałobie.

Żałoba to proces życiowy podlegający zmianie i rozwojowi. Pochówek i związane z nim rytuały pożegnania to ważna część tego procesu. Jeśli są zaprojektowane i prowadzone w sposób akekwatny, świadomy i wspierający, mogą pomóc osobom w żałobie w integracji doświadczenie straty w historię własnego życia i w szerszym kontekście- w swojej perspektywę na ludzką egzystencję.

Osoba prowadząca ceremonie pogrzebowe powinna mieć podstawową wiedzę o tym, czym są procesy żałoby i jak można je wspierać – z pomocą słów i innych form wyrazu. Świadomość szczególnego znaczenia czasu przejścia między śmiercią a pochówkiem jest niezbędna do współpracy z osobami w żałobie i projektowania osobistej ceremonii pogrzebowej.

 

Słuchanie, pisanie i opowiadanie historii

Dobra celebrantka / dobry celebrant to osoba, która potrafi uważnie słuchać. Rozmowa z bliskimi osoby zmarłej jest kluczem do wspierającego towarzyszenia i do projektowania pasujących rytuałów. Jest również podstawą sposobu pracy, który bierze pod uwagę zasoby i granicy wszystkich osób zaangażowanych. W rozmowie z rodziną i przyjaciółmi łączymy poradnictwo profesjonalne z ludzkim wsparciem w procesie żałoby.

Kim jest osoba, która zmarła? Tylko jeśli głęboko zrozumiemy i poczujemy, kto zmarł, możemy stworzyć osobista ceremonię pożegnania. Kim są osoby w żałobie? Dopiero kiedy naprawdę zobaczymy i usłyszymy rodzinę i przyjaciół osoby zmarłej, jesteśmy w stanie oszacować i zrealizować to, co dla nich może być wspierające.

Świadoma praca ze wspomnieniami i opowiadanie o nich w kontekście historii życia mogą odegrać wspierającą rolę w procesie żałoby. Jednak mowa pogrzebowa to więcej niż streszczenie biografii osoby zmarłej. Dobrze skonstruowana mowa pogrzebowa jest oparta na wiedzy o procesie żałoby i bierze pod uwagę zarówno aspekt rzeczywistości śmierci i straty, jak i trwałej, wewnętrznej więzi z osobą zmarłą.

Narracja biograficzna to tylko jeden z elementów tekstowych, którzy mogą być częścią ceremonii pogrzebowej. W ramach szkolenia poznajemy różne rodzaje tekstów i ich poszczególne znaczenie oraz pozycjonowanie w dramaturgii ceremonii. Przyglądamy się tematom mowy i języka, pisania osobistych tekstów oraz korzystania z cytatów z literatury i innych źródeł inspiracji. Ćwiczymy techniki prowadzenia rozmowy i zadawania pytań, i zastanawiamy się nad różnicą miedzy kognitywnym i intuicyjnym zrozumieniem. Reflektujemy, jak świadomie można nadawać znaczenie wspomnieniom w taki sposób, aby mogły ułatwić drogę w żałobie.

Struktura i metody szkolenia

Kurs składa się z wykładów, otwartych dyskusji oraz ćwiczeń łączących teorię z praktyką. Jego moduły dotyczą postawy aktywnego słuchania, prowadzenia rozmowy, zrozumienia funkcji poszczególnych części ceremonii i napisania do nich odpowiednich tekstów.

W centrum szkolenia znajduje się temat rytuałów przejścia, ze skupieniem na ceremoniach pogrzebowych i rytuałach pożegnania. Dużą część przekazanej wiedzy jednak można przenieść również na inny rytuały przejścia.

Uczestniczki i uczestnicy kursu będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem nauczycielki i współkursantek_ów w bezpiecznej i życzliwej atmosferze. Razem stworzymy spokojną i kreatywną przestrzeń do praktycznej nauki oraz rozwoju umiejętności i odwagi do prowadzenia kojących, stabilizujących i wzmacniających rytuałów pożegnania.

Dla kogo jest to szkolenie

Szkolenie jest otwarte zarówno dla osób już pracujących w branży funeralnej, jak i dla osób szukających nowej drogi zawodowej.

Zapraszamy:

– osoby, które chcą w przyszłości prowadzić osobiste rytuały i ceremonie pogrzebowe
– osoby, które pracują z rytuałami w innych obszarach życia (np. śluby humanistyczne, ceremonie ukończenia roku, rocznice i inne uroczystości)
– osoby pracujące w domach pogrzebowych, które chcą poszerzyć swoją perspektywę i zostać pionierami i inspirującymi liderami branży funeralnej w zmieniającym się świecie, działając inkluzywnie i biorąc pod uwagę potrzeby różnych grup społecznych.

Główne zagadnienia

Aktywne słuchanie
Prowadzenie rozmowy
Techniki pytań
Kategorie tekstów
Pozycjonowanie tekstów w ceremonii
Sposoby mówienia o śmierci i straty
Narracje o więzi, wspomnieniach i wartościach

Dzięki szkoleniu…

…pogłębisz swoją perspektywę na złożony proces żałoby.
…nauczysz się, jak prowadzić empatyczną rozmowę z bliskimi osoby zmarłej.
…zrozumiesz znaczenie i funkcję tekstów w procesie żałoby.
…zobaczysz, jakie teksty są elementami ceremonii i gdzie jest ich odpowiednie miejsce.
…poćwiczysz planowanie i pisanie wspierających tekstów.
…doświadczysz moc osobistych tekstów jako wsparcie w żałobie.
…nawiążesz kontakty i pogłębisz swoje relacje z osobami z podobnym zainteresowaniem.
…wzmocnisz siebie jako część sieci profesjonalistek i profesjonalistów.

 

Prowadzenie: Anja Franczak

Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Zajmuje się edukacją w obszarze śmierci i żałoby. Wspiera osoby na ostatnim etapie życia, osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą. Prowadzi konsultacje indywidualne, szkolenia i warsztaty. Ważną rolę w jej pracy odgrywają rytuały. Jako celebrantka / mistrzyni ceremonii tworzy i prowadzi osobiste rytuały pożegnania i ceremonie pogrzebowe.

Szkoliła się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jest profesjonalną towarzyszką w żałobie certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.). Od 2020 współpracuje z inicjatywą Kultur:Trauer e.V. w Berlinie i prowadzi warsztaty i szkolenia razem z Janem Möllersem, jednym z kluczowych edukatorów zaangażowanych w transformację kultury funeralnej w Niemczech.

KIEDY 3-6 czerwca 2024
GDZIE Oczyszczalnia Miejsce, Teresin (50 km od Warszawy)

CENA
Szkolenie: 3000 zł
Nocleg (w pokojach 2-osobowych) i wyżywienia (wegetariańskie/wegańskie): 780 zł
Razem: 3780 zł

ZAPISY

Jeśli chcesz uczestniczyć w szkoleniu, proszę skontaktuj się z nami drogą mailową (info@instytutdobrejsmierci.pl) i powiedz nam coś o sobie. Napisz, czym się obecnie zajmujesz i jak wyglądała Twoja dotychczasowa droga edukacji i pracy. Przede wszystkim, daj nam znać dlaczego chcesz uczestniczyć w tym szkoleniu, dlaczego temat osobistych rytuałów jest dla Ciebie istotny i czego obecnie szukasz.

Data

cze 03 - 06 2024
Expired!

Czas

All Day

Cena

3,850.00PLN

Lokalizacja

Oczyszczalnia Miejsce
Ludwików 26A, 96-515 Teresin
Strona WWW
https://www.oczyszczalniamiejsce.pl/