Zapraszamy na spektakl, spotkania i warsztaty dla kobiet, które doświadczyły poronienia. Projekt “Matki wyklęte” jest zrealizowany w ramach Teatru na Faktach w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.
„Polskę zalała fala pastelowych zarodków. Są na wielkoformatowych bilbordach, citylight’ach i niemal na każdym przystanku komunikacji miejskiej. Niektóre przedstawiają się jako dzieciątko Jezus, inne zapewniają mnie, że „mam wybór” lub że „mi ufają i są ode mnie zależne”. Jadąc gdziekolwiek każdego dnia nie ma możliwości, abym nie zobaczyła tych plakatów mniej niż pięć lub nawet dziesięć razy. I za każdym razem chce mi się płakać. Bo moje trzy zarodki: 1mm, 0mm, 3mm zostały poronione. I nic nie zależało ode mnie.”
“Matki wyklęte” to spektakl dokumentalny na podstawie wywiadów przeprowadzonych z kobietami, które doświadczyły poronienia, które chciały dokonać pochówku swojego 2mm dziecka, ale bez księdza się nie dało, o tych, które nie chciały, aby ich „wyskrobiny”, wbrew ich woli, trafiły do grobowca dzieci utraconych. O tych co po stracie dziecka płakały za długo lub za krótko. O tych co modliły się, aby ich ciężko uszkodzone zarodki obumarły same, albo, żeby, mimo wszystko, nie umierały nigdy. I innych matkach wyklętych. Wyklętych, czyli tych o których się nie mówi, bo ważniejsze są ich zarodki.
“Gdy podczas tworzenia spektaklu “Matki Wyklęte” o doświadczeniu poronienia, słyszałyśmy od kobiet “nigdy wcześniej z nikim o tym nie rozmawiałam, bo nie wiedziałam jak”, zamarzyłyśmy sobie, że stworzymy przestrzeń, w której kobiety będą mogły dzielić się doświadczeniami. Kilka miesięcy później marzenie udało się spełnić, dlatego poruszone zapraszamy Was na nasze wydarzenie w Instytucie Grotowskiego. Od 15 do 20 listopada będziemy organizowały warsztaty i spotkania, podczas których chcemy otworzyć przestrzeń i dostarczyć narzędzi do rozmów wokół tematu kobiecości, kobiecej cykliczności, połączenia psychiki i ciała. Mamy nadzieję, że to będzie początek pięknego miejsca, w którym bez tabu i z czułością będziemy mogły wymieniać się historiami i doświadczeniami, rozwijać się i wspierać” – Ola Pulcer, organizatorka
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/4bdFwD0ib
Link do warsztatów: https://fb.me/e/1nM3jTFvN
PROGRAM:
INSTYTUT IM. JERZEGO GROTOWSKIEGO
SALA TEATRU LABORATORIUM
RYNEK-RATUSZ 27
15.11.2021 (poniedziałek)
18:00–21:00 TEATR JAKO WSPOMAGAJĄCE NARZĘDZIE TERAPEUTYCZNE
Warsztaty dla studentów psychologii
16.11.2021 (wtorek)
18:00–21:00 BABSKIE SPRAWY
Warsztaty dedykowane dla matek i córek. Zapisy: www.facebook.com/teatrnafaktach
17.11.2021 (środa)
18:00–21:00 BABSKIE SPRAWY
Warsztaty dla dziewczyn i kobiet. Zapisy: www.facebook.com/teatrnafaktach
18.11.2021 (czwartek)
19:00 MATKI WYKLĘTE – Spektakl
20:30 O PORONIENIU – JAK O TYM ROZMAWIAĆ?
Panel dyskusyjny z położną – Kamilą Ciastek-Majtyką; psycholog specjalizującą się w pomocy kobietom po poronieniu – Agnieszką Burcon oraz balsamistką przyszpitalnego prosektorium – Jagodą Mrozek. Podczas spotkania poruszane będą kwestie aktualnej sytuacji w służbie zdrowia w kontekście tematu poronień oraz kierunków zmian, jakie według uczestniczek, powinny zostać wprowadzone.
19.11.2021 (piątek)
19:00 MATKI WYKLĘTE – Spektakl
20:30 ŻAŁOBA PO UTRACIE DZIECKA
Spotkanie z psychoanalityczką jungowską Małgorzatą Kalinowską, podczas którego będzie mówiła o poronieniach i głębokim doświadczeniu utraty. Na podstawie doświadczenia pracy z kobietami i opisanych wzorców kobiecego rozwoju odniesie się również do skomplikowanego procesu żałoby tam, gdzie relacje społeczne i kontekst kulturowy nie dają potrzebnej przestrzeni do jego pełnego doświadczenia.
20.11.2021 (sobota)
19:00 MATKI WYKLĘTE – Spektakl
20:30 MACIERZYŃSTWO I MACIERZYŃSTWO UTRACONE
Spotkanie rozpocznie się krótkim wykładem wygłoszonym przez Łucję Lange (Instytut Dobrej Śmierci) oraz doktor Bognę Bartosz (Instytut Psychologii przy Uniwersytecie Wrocławskim), które następnie zaproszą uczestniczki do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń w kameralnym gronie otwierając przestrzeń do rozmów o macierzyństwie. Zapraszamy zarówno te kobiety, które straciły dziecko, które się o nie bezskutecznie starają, jak również te, które już je posiadają.
Na wszystkie wydarzenia, poza spektaklem, wstęp wolny.
Bilety na spektakl: grotowski-institute.pl
Twórcy:
Ada Tabisz / Magdalena Gładysiewicz / Katarzyna Górska / Marcelina Kieres / Aleksandra Pulcer / Dominik Skwarek / Piotr Starczak