W KOŃCU O KOŃCU
Weekend spotkań ze śmiercią

Instytut Dobrej Śmierci i Komuna Warszawa zapraszają na wyjątkowy weekend, w ramach którego możecie spotkać się z tematem śmierci w sposób otwarty, czuły i wspierający. Organizujemy dla Was inspirujące wykłady, możliwość rozmów z ekspertkami i ekspertami z Kolektywu IDŚ oraz przyjazną przestrzeń do rozmów przy kawie.

Weekend “W Końcu o Końcu” odbędzie się w ramach “Szkoły umierania”, czyli cyklu regularnych spotkań i warsztatów poświęconych umieraniu, śmierci i żałobie, prowadzonych wspólnie przez Teatr Komuna Warszawa i Instytut Dobrej Śmierci.

 

PROGRAM

Sobota 4 listopada 2023

 

12:00-14:00
Wiedza konieczna – czyli wykłady o końcu

12:00 Jak chcemy umrzeć?
O procesie umierania i opiece paliatywnej opowie dr Agata Malenda

12:30 Jak chcemy być pochowani?
O ekologicznych pochówkach i leśnych cmentarzach opowie Anja Franczak

13:00 Jak chcemy żegnać swoich bliskich?
O osobistych rytuałach i humanistycznych ceremoniach pogrzebowych opowie Ewa Pawlik

13:30-14:00 Debata i Q&A
Moderacja: Maria Puchalska

Bilety (elastyczna cena od 10 zł) są dostępne w sklepie Instytutu Dobrej Śmierci:
https://instytutdobrejsmierci.pl/produkt/wiedza-konieczna-czyli-wyklady-o-koncu/

 

15:00-17:00
Death Cafe – czyli rozmowy o końcu przy kawie

W DEATH CAFE możesz poznać obcych, ale zaskakująco bliskich Ci ludzi – i porozmawiać o śmierci. Tylko tyle i aż tyle.

DEATH CAFE to spotkanie dla osób, które chcą porozmawiać o tematach związanych z umieraniem, śmiercią i żałobą. Dla ludzi, którzy mają świadomość tego, że nikt z nas nie będzie żyć wiecznie. Zapraszamy Cię do przestrzeni wolnej od tabu, w której można zadawać pytania, słuchać historii innych osób i wymieniać się doświadczeniami.

Spotkanie DEATH CAFE to nie wykład, tylko przestrzeń dialogu. Po krótkim wprowadzeniu zapraszamy Was do aktywnego udziału w rozmowie. DEATH CAFE jest miejscem otwartej rozmowy o śmierci. Autentyczny dialog ma wspierającą moc i może być źródłem siły. Jednak pragniemy podkreślić, że DEATH CAFE nie pełni funkcji terapii lub grupy wsparcia. Udział w DEATH CAFE nie jest zalecany dla osób w stanie kryzysu lub w świeżej żałobie.

Wstęp wolny

 

Niedziela 5 listopada 2023

15:00-18:00
Rozmowy konieczne – czyli spotkania i rozmowy o końcu z Kolektywem IDŚ

Zapraszamy do przestrzeni otwartej rozmowy, w której możecie pytać o wszystko, co związane jest z umieraniem, śmiercią i żałobą. Dla naszych ekspertek i ekspertów nie będzie to ani krępujące ani nietaktowne lub dziwne – ponieważ te tematy są normalną częścią ich codziennej pracy. Pokażemy Wam, jak o śmierci można rozmawiać w sposób otwarty, spokojny i wspierający. Z ciepłem, czułością i może nawet poczuciem humoru.

Spotkania odbędzie się w formie “Black Market”, czyli spotkań z ekspertkami i ekspertami przy małych stolikach. W trakcie 25-minutowych spotkań skorzystacie z ich doświadczeń i wyjątkowej wiedzy. Zapraszamy do przestrzeni, w której trudno dostępne informacje są w zasięgu ręki.

Pragniemy podkreślić, że spotkanie nie pełni funkcji terapii lub grupy wsparcia. Udział w ROZMOWACH KONIECZNYCH nie jest zalecany dla osób w stanie kryzysu lub w świeżej żałobie.

Wstęp wolny

 

Ekspertki i eksperci z Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci

Instytut Dobrej Śmierci łączy ludzi, którzy wierzą, że świadomość przemijania może pogłębić jakość naszego życia. Jesteśmy przekonane/przekonani, że istnieją lepsze sposoby obcowania ze śmiercią niż przemilczanie lub tabuizowanie. Szukamy głębszego kontaktu ze sobą i z innymi, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem i tworzymy wspólnotę – ponieważ śmierć łączy nas wszystkich.

Współtworzące Kolektyw IDŚ profesjonalistki i profesjonaliści branży funeralnej, ekspertki i eksperci ze świata medycyny oraz opieki paliatywnej, psycholożki i psychologowie, dziennikarki i dziennikarze, naukowczynie i naukowcy a także artystki i artyści połączeni są chęcią współpracy, wymiany wiedzy i tworzeniem synergii. Lubimy dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Chcemy podnieść poziom wiedzy o procesie umierania, o różnorodności pochówków i pożegnań oraz zwiększyć świadomość dotyczącą możliwości wsparcia. Cieszymy się na spotkanie z Wami!

WYKŁADY 4.11.

ANJA FRANCZAK – Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Zajmuje się edukacją w obszarze śmierci i żałoby. Wspiera osoby na ostatnim etapie życia, osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą poprzez konsultacje indywidualne, szkolenia i warsztaty. Ważną rolę w jej pracy odgrywają rytuały. Jako celebrantka / mistrzyni ceremonii tworzy i prowadzi osobiste rytuały pożegnania i humanistyczne ceremonie pogrzebowe.
anjafranczak.com

AGATA MALENDA – Z zawodu specjalistka chorób wewnętrznych oraz hematologii, z pasji lekarka hospicyjna. Inicjatorka cyklu konferencji: Empatia a umieranie i śmierć. Dobre praktyki w relacji lekarz-pacjent-rodzina, współorganizowanej z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie. Jej celem jest pomoc osobom w stanie terminalnym w oswajaniu tego momentu oraz zachowanie jak najlepszej jakości życia do jego ostatnich chwil.
doktormalenda.pl

EWA PAWLIK – Wieloletnia współtwórczyni Kwartalnika Przekrój. Praca w branży funeralnej stanowi naturalną kontynuację zarówno profesjonalnych jak i prywatnych zainteresowań. Prowadzi i projektuje ceremonie humanistyczne oraz łączone, we współpracy z duchownymi. W swojej pracy korzysta z warsztatu dziennikarskiego, tworzy pełne portrety żegnanych osób i przeprowadza szereg rozmów z tymi, którzy byli im bliscy na różnych etapach życia. Jej pożegnania są celebracją życia i łączących nas więzi.
ceremoniehumanistyczne.com

MARIA PUCHALSKA – Koordynatorka Instytutu Dobrej Śmierci. Absolwentka historii na Uniwersytecie Warszawskim, teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pedagogiki teatru. Ukończyła kurs towarzyszenia osobom w żałobie, towarzyszenia osobom umierającym oraz tworzenia osobistych ceremonii pogrzebowych w duchu humanistycznym. Towarzyszyła swoim rodzicom na drodze umierania i prowadziła ceremonię pożegnania swojej mamy.

ROZMOWY 5.11.

KATARZYNA BONI – Reporterka i pisarka. Pisze o traumie, stracie, żałobie i o budowaniu nowych światów. Autorka książki Ganbare! Warsztaty umierania, która opisuje, jak Japończycy radzą sobie z rzeczywistością po tsunami z 2011 roku. Podczas pracy nad tą książką brała udział w warsztatach umierania prowadzonych przez buddyjskich mnichów. Teraz sama organizuje je w Polsce. Porozmawiaj z Kasią o żałobie ekologicznej, czyli o złożonym doświadczeniu straty związanym ze zniszczeniem środowiska i zmianą klimatu.

WERONIKA CHAŃSKA – Adiunkt w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Od 2011 roku członkini Komitetu Bioetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Autorka książki „Nieszczęsny dar życia. Filozofia i etyka jakości życia w medycynie współczesnej”. Porozmawiaj z Weroniką o kwestiach etycznych w kontekście umierania i dowiedz się na czym polegają dylematy związane z “terapią uporczywą” lub “terapią daremną”.

ANIA CHARKO – Psycholożka zdrowia i ekspertka psychosomatyki. Założycielka fundacji Ludzie i Medycyna zajmującej się empatycznym projektowaniem rozwiązań w medycynie. Autorka kartek do rozmowy “Rozmawianie o śmierci cię nie zabije”. Porozmawiaj z Anią o tym, czego potrzebują pacjenci z przewlekła i/lub terminalną choroba i dlaczego unikanie tematu śmierci nikomu nie pomaga.

JUSTYNA DĄBROWSKA – Psychoterapeutka w Laboratorium Psychoedukacji. Autorka tomów rozmów, w których pyta artystów o to, co się widzi, czuje i myśli, gdy jest się na ostatnim etapie życia. W maju 2023 roku ukazała się jej najnowsza książka: “Przeprowadzę Cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu”. Porozmawiaj z Justyną o tym, jak możemy zmienić atmosferę tabu wokół tematu poronienia, co jest potrzebne, żeby stworzyć lepsze warunki w szpitalach i jak można wspierać rodziny po stracie dziecka.

IZABELA JACHNICKA – Projektantka i celebrantka pogrzebów humanistycznych. Przygotowuje i prowadzi pogrzeby w nurcie „slow farewell” – spokojne, rodzinne ceremonie nastawione na przeżycie pożegnania z ukochaną osobą w bezpiecznej, empatycznej atmosferze. Porozmawiaj z Izą o tym, czy pogrzeb może być “piękny” i o tym, jak rytuały ułatwiają wspólne wyrażanie emocji i wzmacniają poczucie wspólnoty.

KRZYSZTOF KOZŁOWSKI – Mediator i radca prawny specjalizujący się w prawie spadkowym. Pomaga przyszłym spadkodawcom uporządkować swoje sprawy, aby po ich śmierci bliscy mogli poświęcać minimum uwagi i energii spadkowym formalnościom. Porozmawiaj z Krzysztofem o tym, jak napisać testament, jak zapobiec konfliktom rodzinnym w sprawach spadkowych, i jak rozwiązać konflikty z pomocą mediacji zamiast przez wyniszczające rodzinę spory sądowe.

MARTA MALINOWSKA – Reżyserka i psycholożka. Studiowała reżyserię (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie), aktorstwo (PWST we Wrocławiu) oraz Psychologię Zorientowaną na Proces. Ukończyła szkolenia Grof Transpersonal Training z psychologii transpersonalnej i jest facylitatorką oddychania holotropowego. Porozmawiaj z Martą o śmierci z perspektywy psychologii transpersonalnej i o symbolicznym doświadczaniu śmierci w odmiennych stanach świadomości.

GRAŻYNA NIEWIADOMSKA – Psycholożka. Od lat związana z tematem umierania, żałoby, z człowiekiem w kryzysie. Pracowała z dzieckiem umierającym i jego bliskimi (hospicjum domowe dla dzieci), obecnie pomaga personelowi medycznemu minimalizować cierpienie chorych i dbać o własny dobrostan psychiczny. Porozmawiaj z Grażyną o tym, jak można wspierać osobę terminalnie chorą i towarzyszyć jej na ostatnim etapie życia.

MILENA PACUDA – Przez 5 lat współprowadziła ośrodek wsparcia i rozwoju Bliskie Miejsce, wcześniej pracowała w Fundacji Nagle Sami w której wspierała dorosłych i dzieci po stracie bliskich. Porozmawiaj z Mileną o tym, jakie potrzeby mają dzieci w żałobie, jak można rozmawiać z nimi o śmierci i czy można dzieciom pozwolić na udział w ceremoniach pogrzebowych.

MONIKA STASIAK – Antropolożka i mistrzyni ceremonii. Przygotowuje i prowadzi świeckie rytuały przejścia oraz ceremonie humanistyczne związane z cyklem życia ludzkiego. Porozmawiaj z Moniką o tym, jakie funkcję w naszym życiu spełniają rytuały, dlaczego potrzebujemy przestrzeni do wyrazu żałoby i czego mogą nas nauczyć tradycyjne obrzędy.

MINERWA WDZIĘCZKOWSKA – Jedna z pierwszych w Polsce absolwentek interdyscyplinarnych studiów podyplomowych z zakresu suicydologii. Na blogu i profilu @minerwaproject na Instagramie dzieli się wiedzą fachową i analizuje przedstawiania samobójstwa w popkulturze i w mediach. Porozmawiaj z Minerwą o tym, jak zapobiec samobójstwom, jakie mity o samobójstwie powinniśmy obalać i dlaczego potrzebne jest odtabuizowanie tego tematu.

 

PARTNERZY

 

Esthima
Esthima proponuje usługi godnej i pełnej szacunku kremacji zwierząt towarzyszących. Oferujemy także wsparcie i pomoc dla opiekunów zwierząt, którzy są w żałobie po stracie ukochanego pupila. Prowadzimy online grupę wsparcia Łąki Wspomnień, w której podzielenie się historią straty ukochanego pupila spotka się ze zrozumieniem, wsparciem oraz profesjonalnymi wskazówkami psychologa. W ramach projektu Akademia Esthima przygotowujemy materiały edukacyjne z zakresu psychologii, behawioryzmu zwierząt oraz weterynarii. Naszym celem jest pomoc opiekunom zwierząt w trudnych sytuacjach związanych z opieką nad ich ukochanym pupilem.
esthima.pl

 

Granity Skwara im. Stefana Skwary
Czołowy producent wyrobów z kamienia naturalnego na rynku polskim. Założona z pasji i miłości do kamienia, działa na rynku od niemal 40 lat. Specjalizujemy się w produkcji wysokiej jakości rzeźb, pomników i nagrobków, które charakteryzują się nie tylko doskonałym wykonaniem, ale także oryginalnym designem i trwałością. Nasze wyroby powstają z różnych rodzajów kamienia naturalnego, które są starannie wybierane pod kątem jakości i estetyki. Korzystając z najnowszych technologii oraz doświadczenia naszych artystów i rzemieślników, tworzymy produkty, które są prawdziwymi dziełami sztuki.
granityskwara.com.pl

 

Koperski
Prowadzone przez kolejne pokolenia rodziny Koperski Przedsiębiorstwo Pogrzebowe jest jedną z najstarszych firm branży funeralnej w Polsce. Jej początki sięgają lat 30. Po ponad 80 latach działalności dysponujemy biurami w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Mszczonowie i nowoczesnym centrum pogrzebowym w Żyrardowie. Oferujemy kompleksową obsługę ceremonii pogrzebowych, zarówno wyznaniowych jak i świeckich lub humanistycznych. Nasz zespół stale podnosi swoje kwalifikacje, regularnie rozwijamy też naszą flotę. Od dziesięcioleci pozostajemy prekursorami pozytywnych zmian i ewolucji rynku funeralnego, ale nasze motto pozostaje niezmienne: godność i tradycja.
koperski.eu

 

odeszli.pl
Serwis odeszli.pl, należący do Grupy Wyborcza, zaprasza do wspominania bliskich, których już z nami nie ma. Jak Ich pamiętacie? Jak chcecie o Nich opowiedzieć? Jaki ślad o sobie Oni sami chcieliby zostawić? Jakie zdjęcie oddaje Wasze uczucia? Oprócz wspomnień tworzonych przez redakcję i osoby prywatne, znajdziecie tu także poradniki w podziale na: Zanim się pożegnasz, Ostatnia droga, Życie po stracie oraz sekcję historyczną i dużo informacji o cmentarzach.
odeszli.pl

 

Purest
Studio projektowe oferujące minimalistyczne wory nagrobków z akcentami roślinnymi. Wzornictwo funeralne Purest zyskało uznanie ekspertów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego podczas konkursu Dobry Wzór 2020: „Purest ma ogromny potencjał do zaprowadzenia porządku w stylistycznym chaosie przestrzeni cmentarnej, będącym dziedzictwem okresu PRL, post-PRL i towarzyszącego im deficytu wyznaczników dobrego smaku. (…) Jest to koncept przemyślany, do tego zweryfikowany przez specjalistów z dziedziny historii sztuki, współczesnych trendów i spójności kompozycyjnej.”
purest.pl

Data

lis 04 - 05 2023
Expired!

Czas

12:00 - 18:00

Lokalizacja

Komuna Warszawa
ul. E.Plater 31, 00-688 Warszawa
Strona WWW
https://komuna.warszawa.pl/