
W końcu o końcu: | Śmierć w sztuce
Raz w miesiącu Anja Franczak, Agata Malenda i Maria Puchalska spotykają się z innymi osobami z Kolektywu IDŚ, żeby porozmawiać o życiu i o śmierci. 30 kwietnia porozmawiamy o śmierci w sztuce XX wiecznej i współczesnej.
Śmierć w sztuce
Śmierć to być może jeden z najstarszych motywów sztuki. Przez wieki była oswajana przez teatr i literaturę, sztuki plastyczne i muzykę. Podobnie jest i w naszych czasach.
Jak opowiadamy sobie o śmierci przez współczesne media wizualne i performatywne? Co o niej i o nas samych mówią filmy, seriale, fotografia, a co performans? Jakich używamy środków wyrazu? I co w niej nas najbardziej interesuje, przeraża, frapuje?
Razem z artystką i badaczką Karoliną Żyniewicz oraz projektantem i artystą Kubą Marią Mazurkiewiczem zapraszamy w podróż przez XX wieczne i współczesne, artystyczne przedstawienia śmierci. Spotkamy się m.in z takimi artystkami i artystami jak: Marina Abramović, Joseph Beuys, bracia Coen czy Wolfgang Becker.
Będzie nam miło spędzić wieczór z Wami w przestrzeni otwartego dialogu na platformie Zoom. Każde spotkanie “W końcu o końcu” trwa 2 godziny. Przez pierwszą godzinę zapraszamy Was do słuchania rozmowy Anji i/lub Marii z ekspertami/ekspertkami z Kolektywu IDŚ. Ta część jest nagrywana i udostępniona do późniejszego oglądania na naszej stronie. W drugiej połowie spotkania zapraszamy Was do zabrania głosu, do zadawania pytań i włączanie się w dialog. Żeby zapewnić bezpieczną atmosferę i chronić Waszą prywatność, ta część nie jest nagrywana.
GOŚCIE:
Karolina Żyniewicz
Mieszkająca w Berlinie artystka, badaczka i edukatorka, istota liminalna, istniejącą i działającą pomiędzy różnymi kontekstami i dyscyplinami. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i doktorą nauk o kulturze (tytuł uzyskany w programie Natura-Kultura na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego). Realizując projekty artystyczno-badawcze, oparte głównie na biotechnologii i medycynie, prowadzi również obserwacje etnograficzne i autoetnograficzne. Jednym z najważniejszych tematów, które porusza w swojej pracy jest abjektualność ciała oraz śmierć jako najsilniejszy jej przejaw.
karolinazyniewicz.eu
instagram.com/zyniewica
linkedin.com/karolina-żyniewicz
Kuba Maria Mazurkiewicz
Projektant, artysta, wykładowca na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez ostatnie dziesięć lat współzałożyciel kilku inicjatyw projektowo-artystycznych (np. Pracownia Struktur Mentalnych, zespół wespół) obecnie prowadzi własną pracownię projektową. Ostatnio autor wystawy Wyobraźnia funeralna. Wobec polskiego prawa pogrzebowego 1959–2021 (galeria Dizajn BWA Wrocław, 2021) oraz książki Wzornik alternatywnych symboli śmierci (Dar Dobryszyc, Warszawa 2022).
Wyobraźnia funeralna. Polskie prawo pogrzebowe 1959–2021.
WYBIERZ CENĘ
Cena za udział w spotkaniu jest elastyczna. Wybierz cenę, która będzie dla Ciebie adekwatna.
Kupując bilet wspierasz działalność Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!
Spotkania W KOŃCU O KOŃCU odbywają się online na platformie Zoom.
Po zakupie biletu otrzymujesz od nas mail z linkiem do zalogowania się.