Grafika przedstawia kwiat akacji wpisany w połowę koła.

W KOŃCU O KOŃCU: Gdy umiera dziecko

Raz w miesiącu Anja Franczak, Agata Malenda i Maria Puchalska spotykają się z innymi osobami z Kolektywu IDŚ, żeby porozmawiać o życiu i o śmierci. 30 października porozmawiamy o tym, czym jest doświadczenie śmierci dziecka.

 

Gdy umiera dziecko

Za szybko, za wcześnie, to niesprawiedliwe, to nie ta kolejność. Czym jest strata dziecka? Czy można się w niej odnaleźć? Jak znaleźć w sobie siłę, by towarzyszyć mu w umieraniu? Jak z nim rozmawiać i spędzać czas? Co staje się wtedy ważne?

Umieranie i śmierć dzieci to doświadczenie wymykające się logice, trudne, może wręcz niemożliwe, do opisania słowami, doświadczenie, które nie powinno mieć miejsca, a jednak staje się obecne. Na październikowym spotkaniu w Końcu o końcu spróbujemy znaleźć w nim nieco czułości, ciepła i światła oraz bycia razem.

O śmierci dziecka porozmawiamy z Eugenią Szuszkiewicz – specjalistką pediatrii, przez 7 lat związaną z Centrum Opieki Paliatywnej dla Dzieci w Łodzi oraz Filipem Tarachowiczem – osieroconym tatą, założycielem i prezesem Fundacji Panda Team im. Michałka Tarachowicza.

Będzie nam miło spędzić wieczór z Wami w przestrzeni otwartego dialogu na platformie Zoom. Każde spotkanie “W końcu o końcu” trwa 2 godziny. Przez pierwszą godzinę zapraszamy Was do słuchania rozmowy Anji i/lub Marii z ekspertami/ekspertkami z Kolektywu IDŚ. Ta część jest nagrywana i udostępniona do późniejszego oglądania na naszej stronie. W drugiej połowie spotkania zapraszamy Was do zabrania głosu, do zadawania pytań i włączanie się w dialog. Żeby zapewnić bezpieczną atmosferę i chronić Waszą prywatność, ta część nie jest nagrywana.

 

GOŚCIE:

Eugenia Szuszkiewicz

Lekarka, specjalista pediatrii, przez 7 lat pracowała w Centrum Opieki Paliatywnej dla Dzieci w Łodzi. Pasjonatka dziecięcej medycyny paliatywnej, tanatologii, tanatoedukacji, komunikacji lekarz-pacjent/rodzic pacjenta, psychoonkologii a także USG płuc (PBUP point of care).

Założycielka grupy „Matka Lekarka paliatywna”, która łączy 1,2 tyś. lekarek z całej Polski interesujących się medycyną paliatywną i tematami pokrewnymi. Na tej grupie lekarki pomagają sobie nawzajem w trudnych sytuacjach związanych z leczeniem paliatywnie chorych pacjentów, dzielą się wiedzą oraz bezcennym doświadczeniem. Zamieszczane są także informacje na temat konferencji, szkoleń, kursów oraz warsztatów związanych z medycyną paliatywną.

W 2023 r. wraz z Kołem Matek Lekarek Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi zorganizowała cykl spotkań i warsztatów: „O dobrej śmierci. Tanatoedukacja dla lekarzy”.

17.06.2023r. wraz z Stowarzyszeniem Opieki Paliatywnej Kazachstanu zorganizowała i przeprowadziła międzynarodowy webinar: „Organizacja i funkcjonowanie dziecięcej opieki paliatywnej w Polsce”. W webinarze wzięli udział lekarzy i pielęgniarki z Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Armenii, Gruzji i innych państw.

Na początku wojny w Ukrainie dr Żenia (tak nazywają ją koledzy w pracy oraz pacjenci) uczestniczyła oraz pomagała w organizacji ewakuacji onkologicznie oraz paliatywnie chorych dzieci i ich rodzin.

Obecnie jest wolontariuszką w Fundacji Pallium For Ukraine, która pomaga paliatywnie chorym dzieciom i dorosłym w Ukrainie. Z myślą o wsparciu tej cudownej Fundacji stworzyła grupę: „Twórz dobro! (Твори добро!)- warsztaty i wykłady dla medyków”.

W tej grupie medycy organizują wykłady oraz warsztaty w tematyce związanej z medycyną paliatywną, tanatologią, psychoonkologią a także inne, nawet z udzielania pierwszej pomocy. Uzyskane środki są przekazywane na rzecz podopiecznych Fundacji Palium For Ukraine.

W ramach akcji „Twórz dobro!” dr Żenia planuje odwiedzić hospicja dla dzieci i dorosłych w całej Polsce opowiadając na temat: „Zastosowanie ultrasonografii płuc w opiece paliatywnej”, dzieląc się miłością do USG płuc oraz zachęcając tym samym kolejnych medyków do wsparcia paliatywnie chorych dzieci i dorosłych w Ukrainie i nie przestawać Tworzyć dobro!

Filip Tarachowicz

Założyciel i prezes Fundacji Panda Team im. Michałka Tarachowicza. Osierocony tata, społecznik, Poznański Wolontariusz Roku 2022. W fundacji otacza opieką rodzeństwo i rodziny, których najbliżsi zmagają się z chorobą nowotworową. Wspiera również osoby po stracie bliskich, w szczególności osieroconych rodziców. Zanim postanowił zmienić profil swojej działalności zawodowej i skupić się przede wszystkim na prowadzeniu fundacji, jako freelancer prowadził media społecznościowe.

Gospodarz i twórca podcastu „Panda ma głos”, który daje głos ludziom chcącym opowiedzieć swoją, nierzadko trudną historię, przełamując tym samym tabu.

Jest także współtwórcą Bilikid – najpopularniejszego i pierwszego polskiego bloga o dwujęzyczności zamierzonej. W ramach Bilikid prowadzi social media, dba o PR, marketing i kwestie techniczne. W maju 2021 roku wydał książkę „Jak nauczyć dziecko angielskiego?”, a w grudniu 2022 książkę “Where is my panda? I wonder…”, której szkic powstał na oddziale onkologii dziecięcej przy umierającym Michałku. Autorkami obu książek jest żona Paulina Tarachowicz.

pandateam.pl

 

WYBIERZ CENĘ
Cena za udział w spotkaniu jest elastyczna. Wybierz cenę, która będzie dla Ciebie adekwatna.
Kupując bilet wspierasz działalność Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!

Spotkania W KOŃCU O KOŃCU odbywają się online na platformie Zoom.
Po zakupie biletu otrzymujesz od nas mail z linkiem do zalogowania się.

Data

paź 30 2024

Czas

19:00 - 21:00

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Platforma ZOOM
ZAPISY