W końcu o końcu:
Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci i żałobie?

W każdą ostatnią środę miesiąca Anja Franczak i Maria Wiśniewska spotykają się z innymi osobami z Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci, żeby porozmawiać o życiu i o śmierci. Tym razem zaproszenie przyjęły Aleksandra Kurowska-Susdorf i Marta Anna Sałapata.

Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci i żałobie? Czy istnieje odpowiedni wiek na rozmowę o tym, że każdy kiedyś musi umrzeć? Czy dzieci w ogóle rozumieją, czym jest śmierć i co to znaczy umrzeć?

Jeśli chodzi o temat końca życia, dużo osób odczuwa niepewność w kontakcie z dziećmi. Nie wiemy, jak ubrać w adekwatne słowa to, co dla nas samych jest trudne do zrozumienia. Miewamy wątpliwości, czy przed dziećmi możemy pozwolić sobie na płacz, czy powinniśmy schować przed nimi swoje emocje, swoją bezradność i zagubienie. Porozmawiajmy o tym, jak możemy być w bliskim i autentycznym kontakcie z dziećmi, również w temacie straty i pożegnania.

Będzie nam miło spędzić wieczór z Wami w przestrzeni otwartego dialogu na platformie Zoom. Przez pierwszą godzinę zapraszamy Was do słuchania, a w drugiej godzinie możecie dołączyć do rozmowy i zadawać pytania.

TUTAJ możesz się zapisać.

ALEKSANDRA KUROWSKA-SUSDORF

Badaczka w Instytucie Studiów Edukacyjnych na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W pracy naukowej podjęła się rozwinięcia zagadnień związanych z tanatologią w zakresie edukacji (tanatopedagogika). Szuka możliwych dróg edukacji do śmierci, detabuizacji tematu umierania szczególnie wśród dzieci, pedagogów i rodziców. W badaniach skupia się na praktyce społecznej Kaszubów w obszarze religijno-rytualnym z aspektami związanymi z tradycjami pogrzebowymi. Autorka książki “Oswoić śmierć – Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych”.

MARTA ANNA SAŁAPATA

Pedagożka, filolożka, wolontariuszka hospicyjna, naukowczyni związana z Instytutem Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu tanatopedagogiki, sytuacji trudnych i kształtowania się tożsamości jednostki. Swoją pracę doktorską poświęciła analizowaniu postaw nauczycieli edukacji wczesnej wobec śmierci (UMK 2012 r.). Prowadzi wykłady, warsztaty i szkolenia  m.in. na temat tego, w jaki sposób wspierać dzieci i młodzież w sytuacji straty i żałoby.

WYBIERZ CENĘ:

Cena za udział w spotkaniu jest elastyczna. Wybierz cenę, która będzie dla Ciebie adekwatna.
Kupując bilet wspierasz działalność Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!

Spotkania W KOŃCU O KOŃCU odbywają się online na platformie Zoom.
Po zakupie biletu otrzymujesz od nas mail z linkiem do zalogowania się.

Data

sty 25 2023
Expired!

Czas

19:00 - 21:00

Więcej informacji

BILETY

Lokalizacja

Platforma ZOOM