Grafika przedstawia bukiet kwiatów namalowany techniką akwareli.

W końcu o końcu: Twórczość w procesie żałoby SPOTKANIE ONLINE

Raz w miesiącu Anja Franczak i Maria Puchalska spotykają się z innymi osobami z Kolektywu IDŚ, żeby porozmawiać o życiu i o śmierci. 27 marca porozmawiamy o roli, jaką twórczość może odgrywać w procesie żałoby.

Twórczość w procesie żałoby

Kreatywność, jako nieodłączny składnik ludzkiej natury, jest nie tylko składową artystycznego wyrazu, ale również narzędziem przetwarzania emocji. Ludzka historia jest przesiąknięta aktami twórczymi, od malowideł w jaskiniach po dzisiejszą sztukę cyfrową. Poprzez rysunek, malarstwo, muzykę czy inne praktyki, człowiek od zawsze usiłował uchwycić nieuchwytne – swoje emocje, tajemnice świata czy relacje z innymi.

W trakcie spotkania „W końcu o końcu” wspólnie zastanowimy się jak siła twórczości może pomóc zrozumieć i wyrazić trudne uczucia związane z żałobą. Porozmawiamy z doświadczonymi twórcami i twórczyniami o tym, jak sztuka może być przewodnikiem przez ból straty – nie tylko środkiem wyrażenia, ale także źródłem głębszego zrozumienia samego siebie i otaczającego nas świata. Dołącz do nas, aby wspólnie odkrywać, jak żałoba może stać się nie tylko czasem trudności, ale także źródłem twórczej transformacji.

Zaproszenie na spotkanie przyjęły_li członkinie i członkowie naszego Kolektywu: muzykantka Katarzyna Jackowska-Enemuo, arteterapeutka Justyna Sekuła oraz fotograf Tomasz Siuda.

Będzie nam miło spędzić wieczór z Wami w przestrzeni otwartego dialogu na platformie Zoom. Każde spotkanie “W końcu o końcu” trwa 2 godziny. Przez pierwszą godzinę zapraszamy Was do słuchania rozmowy Anji i/lub Marii z ekspertami/ekspertkami z Kolektywu IDŚ. Ta część jest nagrywana i udostępniona do późniejszego oglądania na naszej stronie. W drugiej połowie spotkania zapraszamy Was do zabrania głosu, do zadawania pytań i włączanie się w dialog. Żeby zapewnić bezpieczną atmosferę i chronić Waszą prywatność, ta część nie jest nagrywana.

 

Katarzyna Jackowska-Enemuo

Z wykształcenia antropolożka kultury, z zawodu muzykantka, kompozytorka, pisarka, a także opowiadaczka historii. Muzykę tradycyjną gra na koncertach i do tańca, ale tworzy również własne piosenki. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych. Zbiera, pisze i opowiada historie – baśnie i nie baśnie – zarówno na festiwalach, jak też w podwórkach i więzieniach. W odpowiedzi na śmierć córki stworzyła projekt muzyczny “Nieuchronne”. Autorka słuchowisk (m.in. “Między Światem a Zaświatem dla Polskiego Radia) oraz książek: Tkaczka Chmur i Między Światem a Zaświatem (wyd. Albus). Członkini Kolektywu IDŚ, celebrantka, a także współzałożycielka inicjatywy przemiany, w ramach której tworzy i prowadzi obrzędy przejścia – od narodzin do śmierci.

nieuchronne.pl
facebook.com/jackowskaenemuo
instagram.com/jackowskaenemuo

Justyna Sekuła

Z wykształcenia jestem socjolożką, z pasji artystką audiowizualną, z powołania arteterapeutką. Wierzę, że kreatywność jest dostępna dla każdego – niezależnie od zawodu czy „talentu plastycznego”.

Prowadzę autorskie warsztaty i szkolenia, łącząc dorobek nauk społecznych (m.in. psychologii, socjologii, antropologii) ze współczesnym podejściem do pracy z ciałem. Projektuję też metody i narzędzia arteterapeutyczne, które pozwalają nawiązywać głębszy kontakt z intuicją i podążać za jej głosem. Również w sytuacjach granicznych, kiedy stare już odeszło, a nowego jeszcze nie ma. Jednym z takich momentów jest dla mnie okres żałoby, który – jeżeli świadomie przeżyty – może być czasem znaczących wglądów i transformacji.

Do świata #artmedicine zapraszam zarówno specjalistów, chcących poszerzyć swój „zasobnik” o interwencje artystyczne, jak i wszystkich tych, którzy od dawna tęsknią za swobodnym wyrażaniem siebie.

Tomasz Siuda

Fotograf, artysta i fototerapeuta. Absolwent fotografii na  Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Edukator, wykładowca. Członek zarządu fundacji Key for Tomorrow. Publikuje w magazynie fotografów, reporterów i podróżników Kontynenty. Z użyciem technik foto-terapeutycznych realizuje warsztaty z obszaru Ars Moriendi, mierzenia się ze śmiertelnością, konfrontowania się z emocjami wokół śmierci i żałoby.

tomaszsiuda.com
facebook.com/tomaszsiudafotograf

 

WYBIERZ CENĘ
Cena za udział w spotkaniu jest elastyczna. Wybierz cenę, która będzie dla Ciebie adekwatna.
Kupując bilet wspierasz działalność Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!

Spotkania W KOŃCU O KOŃCU odbywają się online na platformie Zoom.
Po zakupie biletu otrzymujesz od nas mail z linkiem do zalogowania się.

Data

mar 27 2024
Expired!

Czas

19:00 - 21:00

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Platforma ZOOM