Szkoła Umierania Ekstra

Komuna Warszawa i Instytut Dobrej Śmierci razem prowadzą cykl spotkań i warsztatów dedykowanych  umieraniu, śmierci i żałobą. “Szkoła Umierania Ekstra” odwołuję się do ludycznej tradycji obchodzenia święta zmarłych: smutek zwalcza się weselem a sprawom ostatecznym przeciwstawia się doświadczenie chwili.

30. listopada 2022 – godz. 20:00

Nagrobki
koncert

Muzyka zespołu to autorska mieszanka gitarowego noizu, folku, zimnej fali, big beatu oraz wczesnego black metalu. Zgodnie z tym, czego można spodziewać się po zespole o tej nazwie – teksty wszystkich piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu. Zespół wydał do tej pory cztery płyty studyjne oraz kilka wydawnictw z muzyką stworzoną do przedstawień teatralnych. Zagrał około stu piędziesięciu koncertów w Polsce i za granicą w tym na największych polskich festiwalach muzycznych, takich jak: Opener Festiwal, Tauron Nowamuzyka, Off Festiwal, Unsound. Supportował również poznański koncert Jacka White’a.

bilety: https://komuna.warszawa.pl/bilety

31. listopada 2022 – godz. 19:00

Wzornik alternatywnych symboli śmierci: wernisaż, premiera i TEDeath

Artysta – Kuba Maria Mazurkiewicz
Kurator – Piotr Puldzian Płucienniczak

“Wzornik alternatywnych symboli śmierci dla branży pogrzebowej” to obraz-przewodnik po wyobraźni funeralnej. Kuba Mazurkiewicz zgromadził i wytworzył zestaw ikon umierania, które wykraczają poza chrześcijańskie imaginarium: od popkultury przez cykle natury po religie starożytnego Egiptu. Warto wiedzieć, jak umrzeć w zgodzie ze sobą, a “Wzornik” jest narzędziem do tego celu.

W Bhutanie mawia się, że kto myśli o śmierci pięć razy dziennie, żyje szczęśliwie. “Wzornik” skłania do refleksji o śmierci, o jej przeżywaniu, o tym, czym jest ostatnie pożegnanie (pożegnanie kogo z kim?). Zwraca uwagę na potęgę konwenansu, wyzucie ostatniego pożegnania z emocji i unikalności. Zaprasza do podjęcia za życia decyzji o tym, jak chcemy umrzeć i jak chcemy być pochowani.

W trakcie wernisażu zaprezentujemy książkę/katalog wystawy ”Wzornik…” (Dar Dobryszyc 2022). Zaproszeni Autorzy i Autorki opowiedzą o swoich symbolach śmierci w trakcie spektakularnej mini-konferencji TEDeath.

Dla chętnych koszulki z alternatywnymi symbolami śmierci drukowane sitodrukiem (możemy drukować na przyniesionych koszulkach i torbach!).

Koncert karaoke: smutne piosenki na Halloween

Wspólne śpiewanie pomaga w złych chwilach, dlatego w halloweenową edycję koncertu karaoke śpiewamy tylko smutne piosenki. Oczywiście będzie “Nic nie może wiecznie trwać” Anny Jantar… A co Ty chciałbyś/chciałabyć zaśpiewać, aby wyrazić smutek? Zgłoś swoją piosenkę, podziel się muzycznym smutkiem – razem zamienimy go w wesele!

Data

paź 31 2022
Expired!

Czas

19:00 - 23:00

Więcej informacji

Do wydarzenia

Lokalizacja

Komuna Warszawa
ul. E.Plater 31, 00-688 Warszawa
Strona WWW
https://komuna.warszawa.pl/

Organizator

Komuna Warszawa
Strona WWW
https://komuna.warszawa.pl/