Światowy Dzień Pamięci Zwierząt Towarzyszących | Wykład ONLINE
Światowy Dzień Pamięci Zwierząt Towarzyszących
11.06.2024, 19:00-21:00 | Platforma ZOOM
Zapraszamy na wykład z dyskusją na temat sposobów upamiętniania zwierząt towarzyszących. Około 60 minut przeznaczymy na trzy mini wykłady naukowczyń z trzech różnych uczelni, które opowiedzą o inspirujących je sposobach radzenia sobie ze stratą zwierzęcego członka rodziny. Spotkanie zorganizowane jest w ramach Światowego Dnia Pamięci Zwierząt Towarzyszących, który został utworzony przez Amerykańskie Towarzystwo Weterynaryjne, by wspominać utraconych zwierzęcych towarzyszy. Dzień ten świętowany jest co roku w drugi wtorek czerwca. W ramach polecanych przez Towarzystwo działań wymieniane są: publikowanie ulubionych zdjęć lub filmu ze swoim podopiecznym, pójście na spacer w jego intencji, stworzenie artefaktu z należących do zwierzęcia przedmiotów, utworzenie albumu, zasadzenie drzewa lub stworzenie ogródka, zapalenie świecy, wolontariat w organizacji pomagającej zwierzętom lub darowizna. Udział w naszym wydarzeniu można uznać za darowiznę, ponieważ dochód z niego trafi do wybranej przez prelegentki organizacji, którą jest Fundacja Hospicjum dla Kotów Bezdomnych
Wydarzenie poprowadzi Łucja Lange, a towarzyszyć będą jej dr Dorota Łagodzka i dr Małgorzata Roeske.
WYBIERZ CENĘ:
Cena za udział w spotkaniu jest elastyczna. Możesz wybrać taką, która jest adekwatna do Twoich obecnych możliwości finansowych.
O prelegentkach:
Małgorzata Roeske — Antropolożka, filozofka, asystentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę doktorską poświęciła tematyce umierania zwierząt towarzyszących w perspektywie etnografii wielogatunkowej. Autorka monografii „Piwnica bliżej śmierci, strych bliżej nieba”. Prywatnie miłośniczka czarnych kotów, nocnych spacerów oraz muzyki folk i punk.
Dorota Łagodzka — Historyczka sztuki, kulturoznawczyni, adiunkta na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, współautorka i koordynatorka kierunku antropozoologia. Zajmuje się problematyką zwierząt w sztuce oraz badaniem kultury wizualnej z perspektywy zoocentrycznej. Zrealizowała dwa projekty NCN poświęcone zwierzętom w sztuce i kulturze. Autorka publikacji naukowych z zakresu animal studies i sztuki współczesnej, tekstów krytyczno-artystycznych i do katalogów wystaw. Była kuratorką czterech wystaw, m. in. „Ecce Animalia” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Łucja Lange — Socjolożka, antropolożka kulturowa i teatrolożka, adiunkta na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Porusza się w obszarach doświadczenia: różnorodności, straty (choroby, śmierci, żałoby) i bezdomności – zarówno ludzi, jak i zwierząt. Zainteresowana zagadnieniem terapii poprzez fotografię – jako terapeutka i badaczka. Wykonuje upamiętniające sesje zdjęciowe dla osób zwierzęcych i ich opiekunek oraz opiekunów, oferuje pomoc w przygotowaniu pożegnania dla zwierzęcych podopiecznych. Jest zwierzęcą psycholożką, która wspiera koty z trudną przeszłością. Wydaje e-książki oraz e-zina o żałobie.