Strefa_szeptów_fot.Aleksandra_Damek

Strefa Szeptów

Performans / ceremonia przejścia w przestrzeni sztuki

 

Czy akt kreacji może uzdrowić zranioną kobiecość? Czy współczesna kobieta, porzucając rolę ofiary, zdoła odnaleźć drogę powrotną do własnego serca i swojego autentycznego głosu? Doświadczenia osobiste twórczyń dotyczące straty bliskiej osoby stają się pretekstem do rozważań na temat tabuizacji śmierci we współczesnym świecie i symboliki odrodzenia.

Na scenie zobaczymy bohaterkę / reżyserkę Joanną Grabowiecką razem z trzema Kobietami Mocy, które na co dzień obcują z tematami narodzin, umierania i uzdrawiania. Mowa o douli narodzin, o towarzyszce w umieraniu i żałobie oraz o tzw. sound healer. Ich obecność będzie kluczowa dla opowieści bohaterki, która podczas ceremonii zaprosi widzów do przestrzeni, gdzie to, co nie może lub nie chce być już wykrzyczane, zostanie wypowiedziane szeptem, aby mogły zatryumfować piękno, witalność i sensualność. Aby mogła się narodzić Nowa Kobieta – Kreatorka Życia i Sztuki.

“Strefa szeptów” jest częścią cyklu “Szczeliny”, który odbywa się od listopada 2021 do kwietnia 2022 w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

„Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” to cykl wydarzeń na styku teatru i performansu; akcjonizmu i eksperymentalnego body artu; instalacji wizualnej i alternatywnego flash mobu. W programie znajdą się również działania związane z fotografią, filmem jako dokumentem sztuki oraz panele dyskusyjne. Każda odsłona to jedna szczelina, jedno pęknięcie. Tematem przewodnim cyklu jest Kobieta, Ona – kobiecość i rola, jaką Kobieta pełni od pokoleń w społeczeństwie, kulturze, polityce. Jaka jest, jaką ją widzimy, jak jest postrzegana przez siebie samą, przez mężczyznę, przez najbliższych.

Realizatorzy

Reżyseria, przestrzeń sceniczna: Joanna Grabowiecka
Scenariusz: zespół
Występują: Katarzyna Auli Barszczewska, Anja Franczak, Joanna Grabowiecka, Iwona Sikora
Kostiumy: Olga Turczak
Współpraca scenograficzna: Jagoda Valkov
Dźwięk na żywo: Iwona Sikora
Wideo: Monika Grzybowska

Premiera: 12 listopada 2021 w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu im. Jerzego Grotowskiego
Czas trwania: 75 min

 

Data

lis 12 2021
Expired!

Czas

19:00 - 20:30

Więcej informacji

DO WYDARZENIA

Lokalizacja

Instytut Grotowskiego Piekarnia
Księcia Witolda 62/70, 50-203 Wrocław

Organizator

Instytut Grotowskiego
Instytut Grotowskiego
Strona WWW
https://grotowski-institute.pl/