Grafika przedstawia wzgórze z drzewami namalowane tuszem.

Śmierć z perspektywy Daoizmu: Wieczór tematyczny z Tomkiem Eichelbergerem i Anją Franczak SPOTKANIE ONLINE

 

Nie uświadamiając sobie źródła,
Potykasz się w pomieszaniu i żalu.
Kiedy uświadomisz sobie skąd przychodzisz,
Naturalnie stajesz się tolerancyjna/y,
Bezinteresowna/y i rozbawiona/y,
Życzliwa/y jak babcia,
Dostojna/y jak król.
Zanurzona/y w cudach Tao,
Radzisz sobie ze wszystkim co życie przynosi
A gdy śmierć nadchodzi jesteś gotowa/y.

Dao de jing, rozdział 16

Życie to ciągła zmiana. Niebyt przychodzi w byt, byt w niebyt. Jako ludzie jesteśmy śmiertelni – ale właściwie co to znaczy? Według filozofii daoistycznej wejście w życie oraz wyjście przez śmierć to nic innego jak naturalna transformacja. Głównym tematem filozofii jest to, że nieśmiertelność można osiągnąć poprzez życie w harmonii z wieczną siłą życiową Dao. Co to dość abstrakcyjne pojęcie może dzisiaj znaczyć dla nas? Jak w 2024 roku możemy skorzystać ze starożytnej mądrości w naszym codziennym życiu – a może nawet poszerzyć nasze spojrzenie na umieranie i towarzyszenie osobom na ostatnim etapie życia?

Anja Franczak rozmawia z nauczycielem Qi Gong’u Tomkiem Eichelbergerem o umieraniu, śmierci i życiu z perspektywy daoizmu. Razem próbują zrozumieć, w jaki sposób praktyka/filozofia taoistyczna może wspierać nas we współczesnym świecie.

Będzie nam miło spędzić wieczór z Wami w przestrzeni otwartego dialogu na platformie Zoom. Nasze spotkanie potrwa 2 godziny. Przez pierwszą godzinę zapraszamy Was do słuchania rozmowy Anji z Tomkiem. Ta część zostanie nagrywana i udostępniona do późniejszego oglądania na stronie Instytutu Dobrej Śmierci. W drugiej połowie spotkania zapraszamy Was do zabrania głosu, do zadawania pytań i włączanie się w dialog. Żeby zapewnić bezpieczną atmosferę i chronić Waszą prywatność, ta część nie będzie nagrywana.

WYBIERZ CENĘ

Cena za udział w spotkaniu jest elastyczna. Wybierz samodzielnie cenę, która będzie dla Ciebie adekwatna. Swoim udziałem wspierasz działania Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!

 

TOMASZ EICHELBERGER

Nauczyciel Qi Gong’u i wewnętrznych sztuk walki w Path of Dao. Absolwent AWF’u. Przez lata zgłębiał Metodę Feldenkraisa, trening funkcjonalny i mindfulness. Od lat pod okiem swojego nauczyciela Rona Timma uczy Qi Gong’u, Bagua i Tai Chi. Współtwórca wielu projektów z Instytutem Psychoimmunologii, Centrum Psychoterapii Integralnej i W Gruncie Ruchu.

www.instagram.com/tomekeichelberger
www.instagram.com/pathofdaoqigon
https://path-of-dao-qigong.ch/pl/

ANJA FRANCZAK

Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Zajmuje się edukacją w obszarze śmierci i żałoby. Wspiera osoby na ostatnim etapie życia, osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą.  Ważną rolę w jej pracy odgrywają rytuały. Jako celebrantka / mistrzyni ceremonii tworzy i prowadzi osobiste rytuały pożegnania i świeckie ceremonie pogrzebowe. Szkoliła się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jest profesjonalną towarzyszką w żałobie certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.). Jako doula umierania i certyfikowana instruktorka międzynarodowej inicjatywy Kursów Ostatniej Pomocy (Letzte Hilfe) zajmuje się edukacją o procesie umierania i wspiera rodziny, które opiekują się bliską osobą na ostatnim etapie życia.

anjafranczak.com
instagram.com/anja.franczak


If you don’t realise the source,
You stumble in confusion and sorrow.
When you realise where you come from,
You naturally become tolerant,
Disinterested, amused,
Kindhearted as a grandmother,
Dignified as a king.
Immersed in the wonder of the Tao,
You can deal with whatever life brings you,
And when death comes, you are ready.

Dao de jing, chapter 16

Data

mar 10 2024
Expired!

Czas

19:00 - 21:00

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Platforma ZOOM