Czy psychodeliki pomagają w konfrontacji ze śmiercią? Wieczór tematyczny z Maciejem Lorencem i Anją Franczak ONLINE
Psychodeliki przeżywają dziś swoisty renesans. Świat nauki po kilku dekadach wznowił badania nad ich właściwościami, dzięki czemu możemy w bezpiecznych warunkach sprawdzać ich działanie na człowieka oraz stawiać pytania o korzyści płynące z terapii nimi w leczeniu niektórych problemów psychicznych, między innymi depresji, zespołu stresu pourazowego czy zaburzeń nastroju towarzyszących chorobom terminalnym. Badacze zgłębiają między innymi potencjał psychodelików w zakresie łagodzenia przygnębienia i lęku związanego z procesem umierania.
W tradycjach wielu kultur świata psychodeliki znane są jako brama do innych wymiarów, kanał do łączności ze światem nadprzyrodzonym, narzędzie umożliwiające kontakt z przodkami. Z perspektywy zachodniej psychologii substancje psychodeliczne mogą ułatwić nam dostęp do trudno dostępnych treści psychicznych, pomagać w osiąganiu wglądów, wywoływać katharsis emocjonalne i prowadzić do zmian w sposobie postrzegania własnej osoby. W ich kontekście mówi się między innymi o śmierci ego, przekraczaniu własnego “ja” i dostrzeganiu wzajemnego połączenia pomiędzy wszystkimi zjawiskami.
Wspólnie z naszym gościem Maciejem Lorencem – autorem wielu książek i przekładów poświęconych psychodelikom oraz współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego – zastanowimy się nad pytaniem, co mogą one wnieść w nasze rozumienie procesu umierania i momentu śmierci. Czy jest coś, czego mogą nas nauczyć o naszej śmiertelności? Czy pozwalają zaakceptować naturalne procesy, które mają miejsce w naszym życiu?
Będzie nam miło spędzić wieczór z Wami w przestrzeni otwartego dialogu na platformie Zoom. Nasze spotkanie potrwa 2 godziny. Przez pierwszą godzinę zapraszamy Was do słuchania rozmowy Anji z Maciejem. Ta część zostanie nagrywana i udostępniona do późniejszego oglądania na stronie Instytutu Dobrej Śmierci. W drugiej połowie spotkania zapraszamy Was do zabrania głosu, do zadawania pytań i włączanie się w dialog. Żeby zapewnić bezpieczną atmosferę i chronić Waszą prywatność, ta część nie będzie nagrywana.
WYBIERZ CENĘ
Cena za udział w spotkaniu jest elastyczna. Wybierz samodzielnie cenę, która będzie dla Ciebie adekwatna. Swoim udziałem wspierasz działania Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!
MACIEJ LORENC
Socjolog, autor książek „Czy psychodeliki uratują świat?” (2019) i “Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny (2023), współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, prowadzi audycję “Psychodelicje” w radiu Newonce. Tłumacz wielu książek poświęconych substancjom psychodelicznym, m.in. autorstwa Michaela Pollana, Davida Nutta, Alberta Hofmanna, Julie Holland, Bity Moghaddam, Stanislava Grofa, Jamesa Fadimana, Alana Wattsa i Ricka Strassmana.
psychodeliki.org
instagram.com/lorenc.maciej23
newonce.net/podcast/psychodelicje-maciej-lorenc
ANJA FRANCZAK
Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Zajmuje się edukacją w obszarze śmierci i żałoby. Wspiera osoby na ostatnim etapie życia, osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą. Ważną rolę w jej pracy odgrywają rytuały. Jako celebrantka / mistrzyni ceremonii tworzy i prowadzi osobiste rytuały pożegnania i świeckie ceremonie pogrzebowe. Szkoliła się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jest profesjonalną towarzyszką w żałobie certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.). Jako doula umierania i certyfikowana instruktorka międzynarodowej inicjatywy Kursów Ostatniej Pomocy (Letzte Hilfe) zajmuje się edukacją o procesie umierania i wspiera rodziny, które opiekują się bliską osobą na ostatnim etapie życia.