
Śmierć i żałoba w kontekście antropologicznym – warsztaty w ramach projektu „Siewcy. Pole w środku miasta”
Zapraszamy na warsztaty: „Śmierć i żałoba w kontekście antropologicznym”, które przygotowała członkini naszego Kolektywu – Katarzyna Jackowska-Enemuo, a które odbędą się w ramach projektu „Siewcy. Pole w środku miasta” organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.
Czas Burz: 19.07 (sobota) | 19:00
Śmierć i żałoba w kontekście antropologicznym– warsztaty z Instytutem Dobrej Śmierci
Park Centralny i Zajezdnia trolejbusowa (ul. Knosały) | OLSZTYN
O projekcie:
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na projekt „SIEWCY. Pole w środku miasta”. Sięgamy do dawnych kultur słowiańskiej i pruskiej, by poprzez działania kulturalne porozmawiać o tym, co dziś najważniejsze: relacji człowieka z naturą, tradycją, ziemią – i samym sobą. Wspólnie zastanowimy się, co możemy zaczerpnąć z przeszłości, by lepiej rozumieć teraźniejszość. Dawne wierzenia, rytuały i rytmy natury staną się dla nas pretekstem do rozmowy o kondycji psychicznej współczesnego człowieka, jego zmęczeniu, wewnętrznych burzach, potrzebie przemiany i wspólnoty.
Projekt rozpoczęliśmy w kwietniu przygotowaniem pola uprawnego przy Zajezdni trolejbusowej i tradycyjnym siewem zbóż. W maju zaprosiliśmy Was na rodzinne warsztaty pełne emocji, wspomnień i koloru! Wspólnie tworzyliśmy strachy na nieśmiałość, spisywaliśmy rodzinne przepisy i rozwiesiliśmy barwne tkaniny nad Łyną.
Na okres wakacyjny w Parku Centralnym i Zajezdni trolejbusowej przygotowaliśmy dla Was czwartkowo-sobotni cykl spotkań animacyjno-edukacyjnych. Mamy nadzieję, że posadzone na naszym polu rośliny będą wzrastać razem z procesem animacyjnym, a pod koniec lata zbierzemy plony i wspólnie upieczemy chleb, którym podzielimy się z uczestnikami naszych wydarzeń.
Projekt podzielony jest na trzy etapy:
• Przesilenie (21.06-10.07.2025) – nawiązując do Nocy Kupały, porozmawiamy o przesileniu wewnętrznym: zmęczeniu, wypaleniu i cykliczności życia.
• Czas Burz (12.07-26.07.2025) – zajmiemy się symboliką burzy: tej znanej z mitologii (Perun, Perkun, Thor), ale i tej, która rozgrywa się w nas samych – kryzysami psychicznymi, społecznymi, sposobami ich przeżywania i pokonywania.
• Plony (9.08-24.08.2025) – świętowanie efektów wspólnej pracy. Upleciemy wieńce dożynkowe i zaprosimy na pierwsze animacyjne dożynki.
Towarzyszyć nam będzie interaktywna wystawa w przestrzeni Zajezdni trolejbusowej, z symbolicznym kamiennym kręgiem – miejscem spotkań, refleksji i rytuału.
Wizualnym motywem projektu jest obraz „Siewcy” Leona Wyczółkowskiego, który oddaje ideę zasiewu – zarówno w sensie dosłownym, jak i symbolicznym. Powrót do korzeni, kontakt z ziemią, wspólne działanie – to wartości, które chcemy razem z Wami pielęgnować.
Zapraszamy do wspólnego siania idei, które – jak ziarno – mają szansę zakiełkować i przynieść trwały plon.
Kiedy: kwiecień – sierpień 2025
Gdzie: Park Centralny i Zajezdnia trolejbusowa (ul. Knosały)
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie