Grafika przedstawia dwie pary rąk w wodzie splecione za sobą.

Przyszła do nas śmierć. Warsztaty o żałobie bez tabu

Śmierć i żałoba są tak samo naturalną częścią życia jak moment narodzin. Jednak te przeżycia są obecnie w naszej kulturze tabuizowane. Żałoba jest dziś zmedykalizowana, ma określone ramy czasowe, w których powinna się mieścić. Jednocześnie jesteśmy konfrontowani ze śmiercią regularnie. Tym większa wydaje mi się potrzeba wprowadzania żałoby i straty z powrotem do przestrzeni społecznej, wyciąganie ich z cienia, ze strefy tabu i przemilczania. Dawniej mieliśmy do dyspozycji wspólnotowe rytuały, ceremonie, pieśni, tańce i tradycje poświęcone przeżywaniu, wyrażaniu i pomieszczaniu w danej społeczności emocji i trudności związanych ze stratą. Wyrugowując śmierć z powszechnej świadomości i debaty, stajemy się wobec niej bezbronni jako wspólnota, a często też jako jednostki.

Warsztat „Przyszła do nas śmierć” jest przestrzenią otwartą na rozmowę i wspierające, zbudowane na uważności i empatii, doświadczenia z poziomu ciała i ruchu, a także okazją do zdobycia wiedzy na temat współczesnego rozumienia żałoby. Omówimy różne jej rodzaje, symptomy i elementy wpływające na osobiste jej przeżywanie oraz rytuały żałoby. Przedstawię modele alternatywne, które, moim zdaniem, lepiej wspierają rozumienie i przeżywanie żałoby niż te tzw. klasyczne. Nie będzie to typowe szkolenie z wiedzy ani przestrzeń terapeutyczna. Warsztat jest częścią większego projektu artystycznego Weroniki Cegielskiej badającego tematykę śmierci i żałoby.

26.01.2024 | 16:30-19:30 | Poznań
Laboratorium, Centrum Kultury Zamek

Dla kogo?

Warsztat adresowany do osób zainteresowanych tematyką śmierci i żałoby, współczesnym myśleniem o żałobie w wymiarze osobistym i społecznym, osób z doświadczeniem własnej straty w przeszłości, a także tych, którzy w swojej pracy mają styczność z ludźmi w żałobie i doświadczeniami straty.
Udział NIE jest zalecany osobom, które doświadczyły osobistej straty w okresie ostatnich 6 miesięcy.
Jak się zarejestrować?

Obowiązują zapisy przez formularz.
Warsztat jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Zrealizowano ze środków Miasta Poznania w ramach Stypendium Twórczego Miasta Poznania.
Warsztat odbędzie się w ramach realizacji Stypendium Twórczego Miasta Poznania.

Matronat: Instytut Dobrej Śmierci

Prowadząca:

Weronika Cegielska

Artystka performansu, tancerka współczesna i choreografka, trenerka świadomej pracy z ciałem, terapeutka tańcem i ruchem (Dance Movement Therapy/Dance Movement Psychotherapy) w szkoleniu. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem. Absolwentka studiów licencjackich i magisterskich w tańcu współczesnym, choreografii i sztuce performansu w Konserwatorium Muzyki i Tańca Trinity Laban w Londynie. Wykładowczyni na poznańskich uczelniach wyższych. Członkini Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci. Celebrantka świeckich i humanistycznych ceremonii pogrzebowych. Projektuje i prowadzi osobiste ceremonie pożegnania. Towarzyszy osobom umierającym w odchodzeniu. Ukończyła szkolenia w IDŚ. Zaciekawia się okolicami początku i końca ludzkiego życia. Uważa, że wciąż wiele jest do zrobienia w temacie dobrej śmierci. Obecnie pracuje nad wystawą i performansem o śmierci i żałobie bez tabu.

Data

sty 26 2024
Expired!

Czas

16:30 - 19:30

Organizator

Weronika Cegielska