Przestrzeń dla żałoby

HARMONOGRAM:

15:30 Rozmowa o potrzebie żałoby na Skwerze Dialogu (pod namiotem, będziemy osłonięci od deszczu)
17:00 Krąg żałoby dla nie-ludzi w domku 10/2
17:00 Warsztaty umierania w domku 10/5
17:00 Death Cafe na Skwerze Dialogu
19:00 Ceremonia przy Telefonie na wietrze (a jeśli będzie padać to na Skwerze Dialogu), która płynnie przejdzie w taniec Butoh o 20:00

Żałoba to naturalny proces towarzyszący stracie. Jednak żeby mogła wybrzmieć trzeba sobie na nią pozwolić i znaleźć dla niej właściwą formę. A do tego potrzeba przestrzeni. Zapraszamy 31 lipca na kilka wydarzeń, w których stworzymy taką właśnie przestrzeń – do rozmowy i wymiany doświadczeń w obszarze śmierci i żałoby.

Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego Festiwalowi Otwarty Jazdów i odbywa się pod matronatem Instytutu Dobrej Śmierci.
Partnerem wydarzenia jest m.st Warszawa.

PROGRAM

15:30 Potrzeba żałoby

Rozmowa z profesor Moniką Płatek i Anją Franczak o potędze żałoby i konsekwencjach żałoby nieprzeżytej. A także o roli żałoby narodowej i jej potrzebie – jako doświadczenia tworzącego wspólnotę – w dzisiejszych czasach.

Prowadzenie: Katarzyna Boni

17:00 Spotkania wokół śmierci i żałoby

KRĄG ŻAŁOBY PO NIE-LUDZIACH

Krąg żałoby po istotach innych niż ludzie to przestrzeń wymiany doświadczeń dotyczących utraty zwierzęcych podopiecznych. Strata, która nie zawsze spotyka się ze społecznym uznaniem, ma szansę zaistnieć tutaj w sposób naturalny i akceptowalny. Każde doświadczenie ma prawo zostać wypowiedziane, przeżyte z szacunkiem i otwartością. Jest to również przestrzeń upamiętniająca naszych nie-ludzkich członków rodzin. Jeśli czujesz, że brakuje Ci możliwości wypowiedzenia swojego żalu po stracie – zapraszamy.

Krąg prowadzi Łucja Lange, wykładowczyni akademicka, psycholożka zwierząt, tanatolożka, członkini Instytutu Dobrej Śmierci.

W kręgu może wziąć udział 25 osób. Obowiązują wcześniejsze zapisy:
https://forms.gle/TaG9bzZYpnZH1yyx7

WARSZTATY UMIERANIA

Uczestnicy warsztatów umierania w symboliczny sposób doświadczają straty. W bezpiecznych warunkach mogą zetknąć się z emocjami towarzyszącymi umieraniu, pożegnaniom i stracie. Warsztat opiera się na storytellingu i pozwala dotknąć własnej kruchości i śmiertelności, a dzięki temu zrozumieć, co tak naprawdę – dla każdego z nas – jest w życiu najważniejsze.

Warsztaty prowadzi Katarzyna Boni, pisarka i reporterka, która zetknęła się z nimi w Japonii podczas pracy nad książką o stracie i żałobie po potrójnej katastrofie z 2011 roku. Prowadzi je w Polsce od 2017 roku, w pandemii warsztaty przeniosły się do on-line’u. Wzięło w nich udział ponad dwa tysiące osób.

W warsztatach może wziąć udział 25 osób. Obowiązują wcześniejsze zapisy:
https://forms.gle/y4qMJy2d2pLegaQD7

DEATH CAFE

Death Cafe to spotkanie dla osób, które chcą porozmawiać o tematach związanych z umieraniem, śmiercią i żałobą. Dla ludzi, którzy mają świadomość tego, że nikt z nas nie będzie żyć wiecznie. Zapraszamy Cię do przestrzeni wolnej od tabu, w której można zadawać pytania, słuchać historii innych osób i wymieniać się doświadczeniami. Spotkanie DEATH CAFE to nie wykład, tylko przestrzeń dialogu. Po krótkim wprowadzeniu zapraszamy Was do aktywnego udziału w rozmowie.

Death Cafe poprowadzi Anja Franczak, towarzyszka w żałobie, doula umierania i założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Otworzy przestrzeń do otwartej rozmowy, wymiany doświadczeń i poszerzania horyzontu.

Na spotkanie nie ma zapisów i limitu osób. Uczestników prosimy, żeby pamiętali, że to miejsce otwartej rozmowy o śmierci. Autentyczny dialog ma wspierającą moc i może być źródłem siły. Jednak pragniemy podkreślić, że DEATH CAFE nie pełni funkcji terapii lub grupy wsparcia. Udział w DEATH CAFE nie jest zalecany dla osób w stanie kryzysu lub w świeżej żałobie

19:00 Wspólna żałoba. Ceremonia

Wokół Telefonu na wietrze – miejscu, które służy do rozmów, z tymi, których nam brakuje – wspólnie stworzymy przestrzeń do wyrażania naszej żałoby. Każdy będzie mógł zapalić świeczkę i – jeśli będzie czuł taką potrzebę – słowem lub ruchem wyrazić emocje związane z odejściem bliskich.

Ceremonii będzie towarzyszyć Lament prowadzony przez Julię Biczysko, członkinię kolektywów śpiewających za zmarłych: Pieśni do śmierci/Starorzecze, Jedna garstka. Każdy może dołączyć do wspólnego śpiewu. Pieśni przygotowane przez Julię to warianty melodyczne ze wschodniego Mazowsza. Na miejscu rozdamy śpiewniki. Warto wziąć okulary do czytania, ewentualnie latarkę. Zabierzcie też ze sobą świece.

20:00 Ucieleśnić żałobę. Taniec butoh

Butoh nazwane jest tańcem ciemności. Pozwala poprzez ruch i gest ucieleśniać trudne i często wypierane w kulturze treści. Na przykład te związane z chorobą, przemijaniem, śmiercią, czy żałobą.

Taniec w wykonaniu Wojciecha Matejki – tancerza butoh, performera i sekretarza Otwartego Jazdowa.

—-

Wydarzenie odbywa się na Osiedlu Jazdów, największym oddolnym centrum kultury i edukacji w Polsce, zielonej enklawie w sercu Warszawy. Mieszkańcy osiedla i miejscy aktywiści obronili je przed rozbiórką, a od 2015 roku zrzeszeni są w Partnerstwie Otwarty Jazdów, które nadaje nowe funkcje publiczne temu miejscu. Partnerstwo prowadzi dialog na rzecz rozwoju osiedla z urzędnikami m.st. Warszawy.

W 2021 roku Partnerstwo otrzymało wyróżnienie Komisji Europejskiej za wyjątkowe zaangażowanie w ochronę i rozwój wspólnego europejskiego dziedzictwa w konkursie European Heritage Awards.

Możecie wesprzeć działania Partnerstwa Otwarty Jazdów (jazdow.pl/wesprzyj) więcej info pod jazdow.pl oraz facebook.com/jazdow, kontakt: otwarty@jazdow.pl


Na Osiedlu Jazdów obowiązuje zakaz wjazdu samochodów, prosimy o przybywanie rowerami lub pieszo!
Samochody bez identyfikatorów mogą zostać odholowane przez Straż Miejską

Data

lip 31 2022
Expired!

Czas

15:30 - 21:00

Lokalizacja

Warszawa - Osiedle Jazdów