Grafika przedstawia półokrąg z logotypem IDŚ.

Praca z osobą w żałobie: | Nowe perspektywy | 17.9.2024 18:30-21:00

SZKOLENIE PRO ONLINE
Cykl 8 spotkań (16 godzin)

Szkolenie wprowadza w obszar współczesnego myślenia o żałobie. Pomimo ewolucji w ciągu ostatnich 50 lat, szeroko znane w Polsce są przede wszystkim modele oparte na etapach, które były wczesnymi podstawami teorii żałoby. W ramach szkolenia poznamy alternatywne, dynamiczne modele, które mogą nam pomóc opisać i zrozumieć indywidualny proces żałoby. Zobaczymy, jaki wpływ mają różne teorie żałoby na społeczne i kulturowe oczekiwania normatywne, dotyczące „normalnej” i „patologicznej” żałoby. Przyjrzymy się znaczącej zmianie paradygmatu, która miała miejsce pod koniec lat 90. i doprowadziła do redefinicji celów terapeutycznych.

 

Główne obszary tematyczne:

+ Czynniki wpływające na indywidualny proces żałoby
+ Różne rodzaje żałoby
+ Symptomy i wymiary żałoby
+ Metafory żałoby
+ Klasyczne i współczesne modele żałoby
+ Wsparcie w żałobie: czuła obecność i empatia
+ Znaczenie wewnętrznej relacji i trwałej więzi w żałobie
+ Rytuały w żałobie

 

Dzięki szkoleniu:

* Dowiesz się – jakie istnieją współczesne modele i teorie żałoby
* Poszerzysz – swoją perspektywę na złożony proces żałoby i możliwości wsparcia
* Doświadczysz – w jaki sposób skorzystać ze wzbogacających nas aspektów żałoby

 

DLA KOGO:

Szkolenie skierowane jest do profesjonalistek i profesjonalistów pracujących z ludźmi – do psychologów, terapeutów, studentów psychologii, pracowników hospicjów, pracowników domów pogrzebowych, mistrzyń i mistrzów ceremonii pogrzebowych, pracowników socjalnych, pedagogów i innych osób, które w swojej pracy mają styczność z osobami w żałobie.

Szkolenie w 16 godzinach wprowadza w temat towarzyszenia w żałobie, natomiast NIE jest pełnym wykształceniem do zawodu. Kursy przygotowujące do zawodu profesjonalnego towarzysza w Niemczech trwają min. 200 godzin. Szkolenie „Praca z osobą w żałobie: Nowe Perspektywy” skierowane jest do profesjonalistów, wykonujących już zawody, w których pracują z ludźmi i chcących poszerzyć swoje kompetencje w temacie żałoby.

Temat żałoby silnie rezonuje z naszymi własnymi doświadczeniami straty. Warunkiem uczestniczenia w warsztatach jest otwartość na przyglądanie się własnym emocjom i chęć otwartej rozmowy.

Szkolenie NIE jest zalecane dla osób, które same doświadczyły straty w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

 

Informacje organizacyjne:

„Praca z osobą w żałobie: Nowe Perspektywy” to cykl 8 zamkniętych, tematycznych spotkań prowadzonych przez towarzyszkę w żałobie Anję Franczak. Żeby otrzymać zaświadczenie udziału w szkoleniu, obowiązkowa jest obecność na minimum 7 spotkaniach od początku do końca.

Szkolenie w małej grupie (max. 12 osób) ma charakter warsztatowy i angażuje uczestników do aktywnego udziału. Odbędzie się w formie spotkań online na platformie Zoom.

WAŻNE! Niezbędne jest stabilne połączenie internetowe przez komputer lub tablet (nie przez telefon). Udział jest możliwy tylko z włączoną kamerą i z możliwością i chęcią poświęcenia pełnej uwagi grupie. Nie ma możliwości udziału pasywnego, np. tylko słuchając albo równolegle biorąc udział w innych aktywnościach.

Spotkania będą się odbywać we wtorki od 17 września do 5 listopada 2024. Zaczynamy o godzinie 18:30 i kończymy o 21.00.

TERMINY: 17.9. / 24.9. / 1.10. / 8.10. / 15.10. / 22.10. / 29.10. / 5.11. (wtorki)

Cena udziału w grupie to 150 zł za spotkanie, czyli 1200 zł za cały cykl.
Cena obejmuje udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie uczestnictwa.
Istnieje możliwość podziału płatności na raty oraz zniżki dla studentek/studentów i osób w trudnej sytuacji ekonomicznej.

 

Prowadząca: Anja Franczak

Zajmuję się edukacją w obszarze śmierci i żałoby. Wspieram osoby na ostatnim etapie życia, osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą poprzez konsultacje indywidualne, szkolenia i warsztaty. Ważną rolę w mojej pracy odgrywają rytuały. Jako celebrantka / mistrzyni ceremonii tworzę i prowadzę osobiste rytuały pożegnania i humanistyczne ceremonie pogrzebowe.

Szkoliłam się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jestem profesjonalną towarzyszką w żałobie certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.). Jako doula umierania i certyfikowana instruktorka międzynarodowej inicjatywy Kursów Ostatniej Pomocy (Letzte Hilfe) zajmuję się edukacją o procesie umierania i wspieram rodziny, które opiekują się bliską osobą na ostatnim etapie życia.

Więcej informacji: www.anjafranczak.com

 

To mówią uczestniczki i uczestnicy poprzednich szkoleń:

„Treść szkolenia zmieniła diametralnie pogląd na moje doświadczenia żałoby.”

„Osiągnęłam ten cel, który chciałam – mniej psychopatologii, więcej zrozumienia.”

“Dla mnie to było zdecydowanie najlepsze szkolenie na jakim byłam. Bardzo konkretne i z ogromną wrażliwością.”

„Znalazłam odpowiedź na to co było zagadką w moim przeżywaniu żałoby.”

“Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak skuteczne są narzędzia które od Ciebie dostałam.”

“W życiu prywatnym szkolenie pomogło mi w procesie oswajania tematu śmierci i lęku przed nią. W pracy na pewno wpłynie na inne spojrzenie i rozumienie przeżywanych przez klienta emocji związanych z żałobą.”

“Daje intelektualną ramę za pomocą której lepiej mogę rozpoznać, w jakim obszarze pracuję z klientami lub sobą.”

“Nowa wiedza na pewno przyda mi się w pracy z pacjentami w gabinecie, ale czuję, że też jakieś historie we mnie zmiękły, przestały mieć tak wystające kanty.”

“Szkolenie poszerzyło moją akceptację, wiedzę i przestrzeń emocjonalną odnośnie przeżywania żałoby (też uczuć w ogóle) i towarzyszenia w niej.”

“Jestem Ci bardzo wdzięczna za to, co robisz. Wcześniej nie miałam pojęcia, że tak można.”

“Szkolenie pomogło mi uporządkować myślenie o żałobie oraz spojrzeć z szerszej, lepszej perspektywy na żałoby, których doświadczyłam w przeszłości – jeszcze lepiej poznałam siebie i zrozumiałam swoje minione zachowania; mam dla siebie więcej akceptacji i współczucia.”

“W ostatnim czasie brałam udział w kilku szkoleniach z zakresu psychologii, ale żadne z nich nie było prowadzone w tak przyjemny sposób jak Twoje, tak, że każdy uczestnik poczuł się zaopiekowany i szczerze, serdecznie wysłuchany. I, choć nie było to celem szkolenia, pomogło mi poukładać pewne własne, niedomknięte sprawy związane z żałobą.”

“Na pewno wpłynie na jakość mojej pracy z osobami w żałobie. Sama też miałam możliwość przyjrzeć się swoim wartościom, poglądom i emocjom.”

„Myślę, że będę podchodziła z większym szacunkiem i wyrozumiałością do różnych sposobów przeżywania żałoby.”

Data

wrz 17 2024

Czas

18:30 - 21:00

Cena

1,200.00PLN

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Platforma ZOOM
ZAPISY