Osobiste pożegnanie I – Słuchanie, pisanie i opowiadanie historii | Czerwiec 2025
Osobiste pożegnanie II – Słuchanie, pisanie i opowiadanie historii
Szkolenie dla celebrantek i celebrantów świeckich ceremonii pogrzebowych
Jak pożegnać osobę zmarłą w sposób czuły, świadomy i wspierający dla jej bliskich?
Jak opowiedzieć jej autentyczną historię i pomóc jej bliskim poczuć trwałe wewnętrzne połączenie?
I jak w tym wszystkim zadbać o siebie, własną siłę i stabilizację?
Proces żegnania bliskiej osoby może być wspierany przez odpowiednio wyszkolonych profesjonalistów i profesjonalistki. Potrzebna jest nowa koncepcja roli mistrza/mistrzyni ceremonii jako osoby z ugruntowaną postawą, dysponującej specjalistyczną wiedzą i szerokim wachlarzem narzędzi, która potrafi razem z rodziną i przyjaciółmi osoby zmarłej zaprojektować odpowiedni rytuał przejścia. Dzięki wiedzy zarówno o psychologii żałoby, jak i o funkcjonowaniu rytuałów, profesjonalnie wyszkolony_a celebrant_ka może pomóc w stworzeniu przestrzeni, w której wspomnienia o zmarłej osobie żyją, a ona sama ma nadal swoje miejsce we wspólnocie.
Ceremonia pogrzebowa jako wsparcie w żałobie
Ceremonia pogrzebowa to nie tylko godne zakończenie życia, ale też ważny etap na drodze żałoby tych, którzy żyją dalej. W Instytucie Dobrej Śmierci definiujemy pracę celebranta_ki jako formę pracy społecznej i wsparcia w żałobie.
Żałoba to proces życiowy podlegający zmianie i rozwojowi. Pochówek i związane z nim rytuały pożegnania to ważna część tego procesu. Jeśli są zaprojektowane i prowadzone w sposób adekwatny, świadomy i wspierający, mogą pomóc osobom w żałobie w integracji doświadczenia straty w historię własnego życia i w szerszym kontekście – w swoją perspektywę na ludzką egzystencję.
Osoba prowadząca ceremonie pogrzebowe powinna mieć podstawową wiedzę o tym, czym są procesy żałoby i jak można je wspierać – za pomocą słów i innych form wyrazu. Świadomość szczególnego znaczenia czasu przejścia między śmiercią a pochówkiem jest niezbędna do współpracy z osobami w żałobie i projektowania osobistej ceremonii pogrzebowej.
Słuchanie, pisanie i opowiadanie historii
Dobry celebrant / dobra celebrantka to osoba, która potrafi uważnie słuchać. Rozmowa z bliskimi osoby zmarłej jest kluczem do wspierającego towarzyszenia i do projektowania odpowiednich rytuałów. Jest również podstawą sposobu pracy, który bierze pod uwagę zasoby i granice wszystkich osób zaangażowanych. W rozmowie z rodziną i przyjaciółmi łączymy poradnictwo profesjonalne z ludzkim wsparciem w procesie żałoby.
Kim jest osoba, która zmarła? Tylko jeśli głęboko zrozumiemy i poczujemy, kto zmarł, możemy stworzyć osobista ceremonię pożegnania. Kim są osoby w żałobie? Dopiero gdy naprawdę zobaczymy i usłyszymy rodzinę i przyjaciół osoby zmarłej, będziemy w stanie odkryć i zrealizować to, co dla nich może być wspierające.
Świadoma praca ze wspomnieniami i opowiadanie o nich w kontekście historii całego życia mogą odegrać wspierającą rolę w procesie żałoby. Jednak mowa pogrzebowa to więcej niż streszczenie biografii osoby zmarłej. Dobrze skonstruowana mowa pogrzebowa jest oparta na wiedzy o procesie żałoby i bierze pod uwagę zarówno aspekt rzeczywistości śmierci i straty, jak i trwałej, wewnętrznej więzi z osobą zmarłą.
Narracja biograficzna to tylko jeden z elementów tekstowych, którzy mogą być częścią ceremonii pogrzebowej. W ramach szkolenia poznajemy różne rodzaje tekstów i ich poszczególne znaczenie oraz pozycjonowanie w dramaturgii ceremonii. Przyglądamy się tematom mowy i języka, pisania osobistych tekstów oraz korzystania z cytatów z literatury i innych źródeł inspiracji. Ćwiczymy techniki prowadzenia rozmowy i zadawania pytań i zastanawiamy się nad różnicą między kognitywnym i intuicyjnym rozumieniem. Odkrywamy, jak świadomie można nadawać znaczenie wspomnieniom w taki sposób, aby mogły ułatwić drogę w żałobie.
Struktura i metody szkolenia
Kurs składa się z wykładów, otwartych dyskusji oraz ćwiczeń łączących teorię z praktyką. Jego moduły dotyczą postawy aktywnego słuchania, prowadzenia rozmowy, zrozumienia funkcji poszczególnych części ceremonii i tworzenia do nich odpowiednich tekstów.
W centrum szkolenia znajduje się temat rytuałów przejścia, ze skupieniem na ceremoniach pogrzebowych i rytuałach pożegnania. Dużą część przekazanej wiedzy można przenieść również na inny rytuały przejścia.
Uczestniczki i uczestnicy kursu będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności pod okiem nauczycielki i współkursantek_ów w bezpiecznej i życzliwej atmosferze. Razem stworzymy spokojną i kreatywną przestrzeń do praktycznej nauki oraz rozwoju umiejętności i odwagi do prowadzenia kojących, stabilizujących i wzmacniających rytuałów pożegnania.
Dla kogo jest to szkolenie
Szkolenie jest otwarte zarówno dla osób już pracujących w branży funeralnej, jak i dla osób szukających nowej drogi zawodowej. Udział jest możliwy tylko po zakończeniu pierwszej części szkolenia: Osobiste pożegnanie I – Projektowanie i prowadzenie rytuału.
Główne zagadnienia
-Aktywne słuchanie
-Prowadzenie rozmowy
-Techniki pytań
-Kategorie tekstów
-Pozycjonowanie tekstów w ceremonii
-Sposoby mówienia o śmierci i straty
-Narracje o więzi, wspomnieniach i wartościach
-Dbanie o własne granicy i dobrostan
Dzięki szkoleniu…
…pogłębisz swoją perspektywę na złożony proces żałoby.
…nauczysz się, jak prowadzić empatyczną rozmowę z bliskimi osoby zmarłej.
…zrozumiesz znaczenie i funkcję tekstów w procesie żałoby.
…zobaczysz, jakie teksty są elementami ceremonii i gdzie jest ich odpowiednie miejsce.
…poćwiczysz planowanie i pisanie wspierających tekstów.
…doświadczysz moc osobistych tekstów jako wsparcie w żałobie.
…nawiążesz kontakty i pogłębisz swoje relacje z osobami z podobnym zainteresowaniem.
…wzmocnisz siebie jako część sieci profesjonalistek i profesjonalistów.
Prowadzenie: Anja Franczak
Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Zajmuje się edukacją w obszarze śmierci i żałoby. Wspiera osoby na ostatnim etapie życia, osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą. Prowadzi konsultacje indywidualne, szkolenia i warsztaty. Ważną rolę w jej pracy odgrywają rytuały. Jako celebrantka / mistrzyni ceremonii tworzy i prowadzi osobiste rytuały pożegnania i ceremonie pogrzebowe.
Szkoliła się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jest profesjonalną towarzyszką w żałobie certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.). Od 2020 współpracuje z inicjatywą Kultur:Trauer e.V. w Berlinie i prowadzi warsztaty i szkolenia razem z Janem Möllersem, jednym z kluczowych edukatorów zaangażowanych w transformację kultury funeralnej w Niemczech.
KIEDY 16-19 czerwca 2025
GDZIE Oczyszczalnia Miejsce, Teresin (50 km od Warszawy)
CENA
Szkolenie: 3600 zł
Nocleg (w pokojach 2-osobowych) i wyżywienia (wegetariańskie/wegańskie): 950 zł
ZAPISY
Udział jest możliwy tylko po zakończeniu pierwszej części szkolenia: Osobiste pożegnanie I – Projektowanie i prowadzenie rytuału lub Creating a Personal Farewell. Absolwentek i absolwentów zapraszamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego.