Grafika przedstawia kobietę z zamkniętymi oczami na tle kwiatów.

Oczy szeroko zamknięte: Warsztaty analizy marzeń sennych

Zapraszamy na warsztatowe spotkanie z analizy i interpretacji marzeń sennych.

Data: 28 marca (czwartek) | 18:00 – 20:00
Miejsce: Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater

Jak będzie przebiegać spotkanie? Każda osoba będzie pracowała nad własnym snem, posługując się instrukcją kolejnych kroków analizy znaczeń. Będzie szansa przyjrzeć się emocjom, które sen budzi i luźnym skojarzeniom, które wywołuje cały sen oraz jego poszczególne elementy. Będziemy też zderzać własne rozumienie snu z interpretacją innych osób. Na sam koniec spotkania, i tylko dla osób chętnych, będzie też szansa podzielenia się swoim snem w całości z innymi.

Dla kogo są te warsztaty? Dla osób, które dużo śnią, albo przyśniły jeden sen i go zapamiętały. Dla tych, którzy czasem budzą się z przekonaniem, że jakiś sen jest znaczący i coś mówi o nich samych lub ich życiu, ale nie wiedzą, jak to coś „ugryźć”. W czasie tych dwóch godzin nauczycie się sposobu “czytania” znaczeń snów, które później będziecie mogły/mogli stosować do innych marzeń sennych.

Jak się przygotować? Proszę jedynie o przyniesienie własnego snu:) Może być w pamięci, może być już spisany. To może być dowolny sen, na dowolny temat. Może być sen powracający. Choć chyba najlepiej pracuje się nad snem, który jest w miarę świeży (np. z poprzedzającego tygodnia) oraz co do którego mamy po przebudzeniu myśl, że jest “znaczący” czy ważny.

Dlaczego te warsztaty dzieją się w ramach IDŚ? Nie każdy sen jest o śmierci. Ale jeśli sny są o tym, o czym na jawie nie chcemy wiedzieć, to śmierć jest na pewno jedną z tych rzeczy, i dlatego w snach pojawia się często. Lęk, strata, luka, tęsknota. To wszystko, co jest tak nieznośne w życiu, wyrzuca nam sen. Może jest to zaproszenie, żeby czemuś przyjrzeć się bliżej na jawie? A może zakamuflowana odpowiedź na niezadane pytanie?

Jak podchodzę do analizy marzeń sennych? Opieram się na psychodynamicznym rozumieniu snów. Nie sięgam do archetypów, symboli, znaczeń uniwersalnych i jak najdalej jestem od tego, co w sennikach egipskich. Ważne dla interpretacji są znaczenia, która dana osoba sama przypisuje własnemu marzeniu. Jakie emocje, wspomnienia, myśli w niej się budzą? Dokąd prowadzą ją luźne skojarzenia? Na wstępie spotkania opowiem krótko o najważniejszych pojęciach, pomocnych w analizie snów, które stosujemy w nurcie psychodynamicznym.

Jak jestem przygotowana, aby prowadzić te warsztaty? Jestem psycholożką i terapeutką w nurcie integracyjnym (sięgam głównie po ACT i terapię egzystencjalną oraz metody pracy z ciałem). Analiza snów jest jednym z narzędzi, które wykorzystuję w procesie psychoterapeutycznym.

Więcej o mnie: annacharko.pl

Data

mar 28 2024
Expired!

Czas

18:00 - 20:00

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Komuna Warszawa
ul. E.Plater 31, 00-688 Warszawa
Strona WWW
https://komuna.warszawa.pl/

Organizator

Ania Charko