Dłoń

Obok Ciebie na ostatnim etapie życia: Jak towarzyszyć bliskim w procesie umierania

WARSZTATY ONLINE
24. i 31. marca 2022 godz. 18:00-21:00

Co to znaczy umierać? Co się wtedy dzieje z nami? Jak możemy wspierać naszych bliskich, kiedy umierają?

Kiedy człowiek umiera, wszystko się zmienia. Ten proces rodzi dużo pytań. Pytania, których czasem boimy się zadać. Pytania, których może nawet jeszcze nie znamy – bo skąd mamy w ogóle wiedzieć, o co zapytać?

Jakość życia w fazie umierania zależy często od tego, na ile osoby towarzyszące pozwalają na naturalny przebieg tego procesu. Żeby móc dobrze towarzyszyć osobom na ostatnim etapie życia, potrzebna jest odwaga oraz podstawowa wiedza o objawach pojawiających się w różnych fazach umierania.

Może towarzyszysz rodzicom lub dziadkom na drodze do kresu życia i chciałabyś/chciałbyś czuć się bezpieczniej w tej sytuacji? Może opiekujesz się osobą terminalnie chorą i chcesz przygotować się na to, co nieuchronne? Może po prostu chcesz wiedzieć więcej na temat umierania?

Zapraszam Cię do przestrzeni otwartej rozmowy o umieraniu. Podzielę się z Tobą podstawową wiedzą na temat umierania i towarzyszenia osobom na ostatnim etapie życia. Wierzę, że edukacja o śmierci i świadomość przemijania mogą zmniejszyć lęk i wnieść w nasze życie więcej spokoju i zaufania.

O CZYM SĄ TE WARSZTATY?

Kiedy bliska nam osoba jest na ostatnim etapie swojego życia – z powodu ciężkiej choroby albo po prostu po długim życiu – czujemy się często bezradni. Jak możemy ją wspierać? Zmiany, które następują w ostatnich tygodniach, dniach i godzinach, są trudne do zrozumienia. Jak może się czuć osoba umierająca, jakie ma potrzeby, czego doświadcza? A co możemy dla niej zrobić?

Przekazuję Ci podstawową wiedzę o procesie umierania i opiece nad bliskimi zarówno na ostatnim etapie życia, jak i po śmierci. Traktuję śmierć jako naturalną częścią życia, a indywidualny proces umierania jako wartościowy jego etap.

DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

Kiedy rodzina opiekuje się osobą umierająca, ten czas jest często zdominowany przez lęk. Niepewność i przerażenie mogą wynikać z braku informacji i edukacji. Dużo osób nie odważa się towarzyszyć umierającym, bo nie ma wiedzy o procesie umierania albo o istniejących możliwościach wsparcia.

Kilka generacji wstecz, kiedy większość ludzi umierała w domu, wiedza o towarzyszeniu umierającym była przekazywana w ramach rodziny i lokalnej wspólnoty z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj mało osób wie, jak można wspierać osobę umierającą albo jak opiekować się jej ciałem po śmierci.

Wiedza o śmierci zniknęła ze społeczności i została przesunięta do sfery profesjonalistów – do personelu medycznego i branży funeralnej. Żyjemy w czasach, w których śmierć traktowana jest jako temat, którym nie powinni zajmować się „zwykli ludzie”.

W czasie umierania niezwykle cenne jest profesjonalne wsparcie, którego udzielają lekarki/lekarze, pielęgniarki/pielęgniarze, opiekunki/opiekunowie, doule, psycholożki/psychologowie i osoby duchowne. Jednak najważniejszym wsparciem dla osoby umierającej są najczęściej jej bliscy.

Warsztaty są wprowadzeniem w temat towarzyszenia przy umieraniu. Przekazuję podstawową wiedzę o procesie umierania, który ma miejsce na poziomie nie tylko fizycznym, ale też psychologicznym, społecznym i duchowym. Poruszam kwestie tego, jak możemy dodać otuchy osobom umierającym i razem stworzyć warunki na spokojne umieranie i dobrą śmierć.

DLA KOGO SĄ TE WARSZTATY?

Zapraszam wszystkich zainteresowanych. Celem edukacji o śmierci jest wzmacnianie ludzi w przygotowaniu się do sytuacji, w której prędzej czy później znajdziemy się wszyscy. To, czego najbardziej potrzebujemy na ostatnim etapie życia, to obecność innych. Edukacja może nam pomóc zwrócić się ku naszym bliskim w obliczu ich śmierci z zaufaniem, uważnością i czułością. To wymaga tylko trochę wiedzy i odwagi.

O MNIE

Zajmuję się edukacją w obszarze śmierci i żałoby. Wspieram osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą poprzez konsultacje indywidualne, szkolenia i warsztaty. Jestem autorką bloga Sprawy Ostateczne i założycielką Instytutu Dobrej Śmierci.

Szkoliłam się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jestem profesjonalną towarzyszką w żałobie certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.). Jako certyfikowana instruktorka międzynarodowej inicjatywy Kursów Ostatniej Pomocy (Letzte Hilfe) zajmuję się edukacją o procesie umierania. Obecnie jestem w trakcie szkolenia na doulę/towarzyszkę umierania w Sterbeammen-Akademie Hamburg.

Więcej informacji: www.anjafranczak.com

KIEDY

Część 1: 24.3.2022 od 18:00 do 21:00
Część 2: 31.3.2022 od 18:00 do 21:00

GDZIE
Online na platformie Zoom.

CENA REGULARNA: 300 zł
CENA WSPIERAJĄCA: 350 zł (jeśli chcesz wspierać mnie i moją pracę)
CENA ULGOWA: 250 zł (dla osób z niskim zarobkiem)

Wybierz cenę sam/a decydując o tym, na ile możesz sobie pozwolić.

Zależy mi na tym, żeby nikt nie został wykluczony z powodów finansowych. Jeśli bardzo chcesz uczestniczyć, ale naprawdę masz trudną sytuację finansową, proszę napisz do mnie i znajdziemy dobre rozwiązanie.

INFO i ZAPISY: sprawyostateczne@gmail.com

Data

mar 24 2022
Expired!

Czas

18:00 - 21:00

Cena

300.00PLN

Więcej informacji

Do wydarzenia

Lokalizacja

Platforma ZOOM

Organizator

Anja Franczak
Strona WWW
https://anjafranczak.com/