O ŻAŁOBIE Z CZUŁOŚCIĄ – Wieczór tematyczny w Kinie Muranów

Instytut Dobrej Śmierci i ARTE zapraszają na wieczór tematyczny o żałobie i czułym podejściu do doświadczenia straty. Pokażemy 3 inspirujące reportaże, przedstawiamy perspektywy eksperckie i zapraszamy do rozmowy.

Żałoba inaczej
Reż. Susann Kowatsch | 32 min

Żałoba to psychiczny i fizyczny ból. Jak poradzić sobie z poczuciem bezradności wobec śmierci ukochanej osoby? Od pewnego czasu istnieje nowy zawód: towarzysz_ka w żałobie. Osoby te chcą ulżyć cierpieniom i przeprowadzić żałobników przez rozstanie z bliskimi osobami w taki sposób, by jak najwięcej się z niego nauczyli. Ich metody są zaskakująco barwne, kreatywne, głośne i czasem zabawne.

Psycho: Żałoba
Reż. Claudia Euen, Isabel Hahn | 26 min

Żałoba to reakcja na doświadczenie utraty, ale nie tylko, gdy umiera ktoś nam bliski. O różnorodnych obliczach żałoby opowiadają nam trzy osoby: wdowa, uchodźczyni i kobieta, która straciła brata. Swoimi różnymi perspektywami na proces żałoby dzielą się również ekspertki i eksperci z świata psychologii i nauki.

Japonia: Telefon w zaświaty
Reż. Constantin Simon, Aruna Popuri | 25 min

W Japonii rzadko zdarza się zdradzać swoje słabości, a psychoterapia jest znacznie mniej rozpowszechniona niż na Zachodzie. Jak radzić sobie z bólem, na przykład po stracie bliskich? Na północy Japonii leży miasteczko Otsuchi, które w 2011 roku zniszczyło tsunami. Nad samym morzem leży ogród, w którym znajduje się budka telefoniczna. A w niej: nie podłączony telefon. Jest nazywany “telefonem wiatru”. Po katastrofie ta budka telefoniczna stała się miejscem, z którego ludzie starają się porozumieć z krewnymi, których stracili.

 

Po filmach odbędzie się panel dyskusyjny, w którym biorą udział:

Izabela Jachnicka – celebrantka prowadząca osobiste ceremonie pogrzebowe
Katarzyna Jackowska-Enemuo – antropolożka kultury, muzykantka, celebrankta
Marta Rouba – psychoterapeutka / szefową ośrodka Fundacji Nagle Sami

Moderacja: Anja Franczak

Po panelu zapraszamy na spotkanie “Death Cafe”, czyli do rozmów przy stolikach w kawiarni Kina Muranów. Obecne będą również panelistki oraz inny osoby z Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci.

ZAPISY: https://instytutdobrejsmierci.pl/produkt/o-zalobie-z-czuloscia/

Udział jest bezpłatny, ale można dobrowolnie wybrać inną cenę. Kupując bilet wspierasz działalność Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!

Parterzy:


ARTE


Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej


Fundacja Nagle Sami


Kino Muranów

Serwis odeszli.pl, należący do Grupy Wyborcza, zaprasza do wspominania bliskich, których już z nami nie ma. Jak Ich pamiętacie? Jak chcecie o Nich opowiedzieć? Jaki ślad o sobie Oni sami chcieliby zostawić? Jakie zdjęcie oddaje Wasze uczucia? Oprócz wspomnień tworzonych przez redakcję i osoby prywatne, znajdziecie tu także poradniki w podziale na: Zanim się pożegnasz, Ostatnia droga, Życie po stracie oraz sekcję historyczną i dużo informacji o cmentarzach.
odeszli.pl

Data

lis 28 2023
Expired!

Czas

18:00 - 20:30

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Kino Muranów
ul. Gen. Andersa 5, 00-147 Warszawa
Strona WWW
https://kinomuranow.pl