Grafika przedstawia fotosy z dwóch filmów, na których widać kobiecą głowę, czaszki oraz figurę krowy.

O śmierci z ciekawością – Wieczór tematyczny w Kinie Muranów

Instytut Dobrej Śmierci oraz Telewizja ARTE zapraszają na wieczór tematyczny o sposobach doświadczania śmierci w różnych kulturach i epokach. Chcemy pokazać śmierć jako koncepcję zajmującą centralne miejsce w umysłach ludzi wszystkich epok oraz jako jedną z najważniejszych sił kulturotwórczych. Tym samym zamierzamy oswajać temat śmiertelności jako ludzkiej kondycji, której doświadczamy od wieków, we wszystkich kulturach na różne sposoby. Poprzez wieczór tematyczny chcemy pokazać ten historyczny i kulturowy repertuar praktyk związanych ze śmiercią jako rezerwuar, z którego możemy współcześnie czerpać.

Pokażemy 2 reportaże oraz zaprosimy do rozmowy z ekspertkami i ekspertami z Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci.

Sulawesi: jak umierać, to z pompą | 32 min

Na indonezyjskiej wyspie Sulawesi wszystko kręci się wokół śmierci, a raczej pochówku. I w niczym nie przeszkadza fakt, że przygotowywany jest on jeszcze za życia chowanych. Ceremonia potrafi pochłonąć kilkaset tysięcy euro, co sprawia, że wiele osób przez lata nie stać na pochowanie krewnych. Ciała są przechowywane w domu do momentu, aż oszczędności umożliwią sfinansowanie wystawnego pogrzebu. Reportaż.

Historia śmierci | 52 min

Co się dzieje się po śmierci? Nikt tego nie wie, więc się boimy. Smierć nas jednak także fascynuje, więc poświęcamy jej wiersze, obrazy i sztuki teatralne. Jak ludzie z różnych kultur żegnają się ze swoimi zmarłymi? W jaki sposób czczą ich pamięć? Jakie idee kryją się za tym, jak radzimy sobie ze śmiercią? I jak te idee zmieniały się przez tysiąclecia? Czas na nowe spojrzenie na śmierć. A tym samym – na życie.

Po filmach odbędzie się panel dyskusyjny, w którym wezmą udział:

Katarzyna Boni – reporterka i pisarka
Monika Stasiak – antropolożka i mistrzyni ceremonii
Jakub Maria Mazurkiewicz – projektant i artysta

Moderacja: Maria Puchalska

Udział jest bezpłatny, ale można dobrowolnie wybrać inną cenę. Kupując bilet wspierasz działalność Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!

Partnerzy:


ARTE


Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej


Kino Muranów

Data

maj 08 2024
Expired!

Czas

18:00 - 20:30

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Kino Muranów
ul. Gen. Andersa 5, 00-147 Warszawa
Strona WWW
https://kinomuranow.pl
Kategoria