Matki wyklętę

SPEKTAKL / SPOTKANIE – Zapraszamy na spektakl i spotkanie dla kobiet, które doświadczyły poronienia. Projekt „Matki wyklęte” jest zrealizowany w ramach Teatru na Faktach w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

„Polskę zalała fala pastelowych zarodków. Są na wielkoformatowych bilbordach, citylight’ach i niemal na każdym przystanku komunikacji miejskiej. Niektóre przedstawiają się jako dzieciątko Jezus, inne zapewniają mnie, że „mam wybór” lub że „mi ufają i są ode mnie zależne”. Jadąc gdziekolwiek każdego dnia nie ma możliwości, abym nie zobaczyła tych plakat mniej niż pięć lub nawet dziesięć razy. I za każdym razem chce mi się płakać. Bo moje trzy zarodki: 1mm, 0mm, 3mm zostały poronione. I nic nie zależało ode mnie.”

„Matki wyklęte” to spektakl dokumentalny na podstawie wywiadów przeprowadzonych z kobietami, które doświadczyły poronienia, które chciały dokonać pochówku swojego 2mm dziecka, ale bez księdza się nie dało, o tych, które nie chciały aby ich „wyskrobiny”, wbrew ich woli, trafiły do grobowca dzieci utraconych. O tych co po stracie dziecka płakały za długo lub za krótko. O tych co modliły się, aby ich ciężko uszkodzone zarodki obumarły same, albo żeby mimo wszystko nie umierały nigdy. I innych matkach wyklętych. Wyklętych, czyli tych o których się nie mówi, bo ważniejsze są ich zarodki.

„Gdy podczas tworzenia spektaklu „Matki Wyklęte” o doświadczeniu poronienia, słyszałyśmy od kobiet „nigdy wcześniej z nikim o tym nie rozmawiałam, bo nie wiedziałam jak”, zamarzyłyśmy sobie, że stworzymy przestrzeń, w której kobiety będą mogły dzielić się doświadczeniami. Kilka miesięcy później marzenie udało się spełnić, dlatego poruszone zapraszamy Was na nasze wydarzenie w Instytucie Grotowskiego. Od 15 do 20 listopada będziemy organizowały warsztaty i spotkania, podczas których chcemy otworzyć przestrzeń i dostarczyć narzędzi do rozmów wokół tematu kobiecości, kobiecej cykliczności, połączenia psychiki i ciała. Mamy nadzieję, że to będzie początek pięknego miejsca, w którym bez tabu i z czułością będziemy mogły wymieniać się historiami i doświadczeniami, rozwijać się i wspierać” – Ola Pulcer, organizatorka

Twórcy:
Ada Tabisz / Magdalena Gładysiewicz / Katarzyna Górska / Marcelina Kieres / Aleksandra Pulcer / Dominik Skwarek / Piotr Starczak

INSTYTUT IM. JERZEGO GROTOWSKIEGO
SALA TEATRU LABORATORIUM
RYNEK-RATUSZ 27
WROCŁAW

PROGRAM 18.12.2021

18:00 MATKI WYKLĘTE – Spektakl
https://www.facebook.com/events/328864622036087

20:00 HISTORIJA – Spektakl
https://www.facebook.com/events/4584028918348962

21:30 SPOTKANIE: Jak przeżyć żałobę?
Spotkanie z przedstawicielkami Instytutu Dobrej Śmierci – Łucją Lange i Anją Franczak, podczas którego gościnie, prowadzące oraz słuchaczki i słuchacze będą zgłębiać temat żałoby i różnych form jej przeżywania. Spotkanie poprowadzą Dorota Bator, Aleksandra Pulcer i Ada Tabisz.

Bilety na spektakl: grotowski-institute.pl

Data

gru 18 2021
Expired!

Czas

18:00 - 22:00

Więcej informacji

DO WYDARZENIA

Lokalizacja

INSTYTUT IM. JERZEGO GROTOWSKIEGO SALA TEATRU LABORATORIUM
Rynek Ratusz 27, Wrocław

Organizator

Instytut Grotowskiego
Instytut Grotowskiego
Strona WWW
https://grotowski-institute.pl/