Grafika przedstawia leżącego psa na tle skóry dzika.

Krąg żałoby po zwierzętach WARSZAWA

Razem z Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 zapraszamy na krąg, który odbędzie się w ramach spektaklu „Siedem historii okrutnych” w reżyserii Justyny Wielgus.

Spektakl porusza tematy losu i kondycji zwierząt a także ich pozycji w antropocentrycznym świecie i całej konstelacji relacji zwierzęco-ludzkich.

Wiemy, że ten spektakl szczególnie porusza osoby miłujące zwierzęta. Chcemy stworzyć krąg żałoby dla osób, które straciły swoje bliskie istoty nieludzkie i noszą w sobie więcej niż siedem historii czułych.

Śmierć nie-ludzkich podopiecznych jest trudnym doświadczeniem, które nie zawsze spotyka się ze społecznym zrozumieniem i uznaniem. Krąg żałoby po istotach innych niż ludzie tworzy przestrzeń wymiany doświadczeń dotyczących tego rodzaju straty. Daje szansę na wyrażenie swoich obaw, poznanie perspektywy innych osób, znalezienie wspólnoty odczuwania. Jest to również przestrzeń upamiętniająca naszych nie-ludzkich członków rodzin.

Wstępując do kręgu otwieramy się na pozostałe uczestniczki i uczestników. Akceptujemy ich historie, bo każde doświadczenie ma prawo zostać wypowiedziane, przeżyte z szacunkiem i opłakane.

Każda strata może wywołać żałobę. Nie ma gorszego rodzaju żałoby – każda żałoba jest równie ważna i zasługuje na przeżycie. Jeśli czujesz, że brakuje Ci możliwości wypowiedzenia swojego żalu po stracie osoby zwierzęcej – zapraszamy.

PROWADZĄCA:

Magdalena Siwecka

Zaangażowana w budowanie wizerunku projektu Esthima, czyli nowoczesnych usług kremacji zwierząt towarzyszących. Zna długoletnią żałobę. Podejmując pracę w Esthima wiedziała, że może pomóc zarówno sobie jak i innym. Stara się poszerzyć świadomość społeczną wokół tematu śmierci zwierząt. Podejmuje działania w kierunku rozpowszechniania dyskusji na temat szacunku dla zwierząt i żałoby właścicieli, prawa do godnego pożegnania z ukochanym pupilem, możliwości okazania wsparcia właścicielom, którzy stracili zwierzęcych przyjaciół – także poprzez zorganizowanie dla nich pomocy ze strony terapeutów i psychologów. Prowadzi dwa projekty specjalne dedykowane opiekunom zwierząt cierpiących po stracie ukochanego pupila – jeden z nich to projekt edukacyjny Akademia Esthima poświęcony zwiększaniu świadomości na temat żałoby pozaludzkiej zaś drugi to działająca on-line grupa wsparcia Łąki Wspomnień.

Cena za udział w kręgu jest dobrowolna i elastyczna. Wybierz samodzielnie cenę, która będzie dla Ciebie adekwatna. Swoim udziałem wspierasz działania Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!

CZYM SĄ KRĘGI ŻAŁOBY?

Kiedy doświadczamy trudnego czasu bólu i żałoby, otaczający nas świat często zachęca nas do oddalania się od naszych uczuć. Radzi nam, że trzeba skupić się na myśleniu pozytywnym, na działaniu i przyjemnościach i dążyć do dobrego samopoczucia. Może nawet zmusza nas, żeby “wziąć się w garść” i “pójść do przodu”.

Czasami brakuje czasu i przestrzeni, w której możemy zbliżyć się do ciemniejszych elementów ludzkiej kondycji – do bólu, rozpaczy i smutku, które tyle osób nosi w sobie, często od wielu lat. Odczuwamy głęboką potrzebę zwracania się do tych niezadbanych części, żeby nasz wewnętrzny żal mógł znaleźć głos i wyraz.

Kiedy zbieramy się jako wspólnota, żeby zobaczyć i honorować nawzajem nasz ból i smutek, tworzymy przestrzeń autentyczności i akceptacji. Wspólnota ma uzdrawiającą moc i jest potrzebna, żeby transformować żałobę. Kiedy nasze indywidualne doświadczenie jest widziane i współdzielone przez wspólnotę, może pojawić się wyjątkowy rodzaj siły.

W kręgach żałoby (grief circles) otwieramy przestrzeń, żeby uznać nasz ból, który nosimy indywidualnie i jako kolektyw. Spotkamy się w wirtualnym kręgu, żeby obdarować się nawzajem naszymi najcenniejszymi prezentami: Obecnością i uwagą. Szacunkiem i świadectwem.

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21

Teatr 21 to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 18 lat swojej działalności stworzył kilkadziesiąt spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. W 2019 roku spektakl “Rewolucja, której nie było” został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Boska Komedia” w Krakowie. Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii “Teatr”. Obecnie Teatr 21 tworzy projekt Centrum Sztuki Włączającej, które jest pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości dedykowaną twórczości artystów z niepełnosprawnościami.

Data

maj 21 2024
Expired!

Czas

18:30 - 21:00

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21
ul. Władysława Skoczylasa 10/12, Warszawa