Krąg żałoby po śmierci taty WARSZAWA
Dzień ojca obchodzimy 23 czerwca, chwilę po przesileniu letnim, gdy powoli zaczyna ubywać dnia, a my przygotowujemy się na letnie upały i wakacje. Ale są też osoby, które nie mają Taty i być może nie wiedzą jak obchodzić jego święto i dla nich właśnie jest ten krąg.
Bo choć naszych ojców już nie ma, możemy nadal pielęgnować z nimi więź, szukać sposobów na to. Czasami potrzebni są do tego ludzie, którzy choć nieznajomi, mogą stać się bardzo bliscy.
Krąg to czas i miejsce opowiadania i słuchania swoich opowieści, można wyrazić na nim to, co boli, ale też to, co jest piękne. Może być przestrzenią obecności i nieobecności.
Nie oceniamy, nie udzielamy rad, empatycznie słuchamy, tworzymy bezpieczne miejsce dla bliskości i intymności, pamięci i pustki.
Kiedy: 23 czerwca 2024 | 18:00 – 20:00
Gdzie: Osiedle Otwarty Jazdów | Warszawa | Domek 10/5 “Partnerstwa Otwarty Jazdów”
By stworzyć intymną i bezpieczną atmosferę zapraszamy 10 osób.
CZYM SĄ KRĘGI ŻAŁOBY?
Kiedy doświadczamy trudnego czasu bólu i żałoby, otaczający nas świat często zachęca nas do oddalania się od naszych uczuć. Radzi nam, że trzeba skupić się na myśleniu pozytywnym, na działaniu i przyjemnościach i dążyć do dobrego samopoczucia. Może nawet zmusza nas, żeby “wziąć się w garść” i “pójść do przodu”.
Czasami brakuje czasu i przestrzeni, w której możemy zbliżyć się do ciemniejszych elementów ludzkiej kondycji – do bólu, rozpaczy i smutku, które tyle osób nosi w sobie, często od wielu lat. Odczuwamy głęboką potrzebę zwracania się do tych niezadbanych części, żeby nasz wewnętrzny żal mógł znaleźć głos i wyraz.
Kiedy zbieramy się jako wspólnota, żeby zobaczyć i honorować nawzajem nasz ból i smutek, tworzymy przestrzeń autentyczności i akceptacji. Wspólnota ma uzdrawiającą moc i jest potrzebna, żeby transformować żałobę. Kiedy nasze indywidualne doświadczenie jest widziane i współdzielone przez wspólnotę, może pojawić się wyjątkowy rodzaj siły.
W kręgach żałoby (grief circles) otwieramy przestrzeń, żeby uznać nasz ból, który nosimy indywidualnie i jako kolektyw. Spotkamy się w wirtualnym kręgu, żeby obdarować się nawzajem naszymi najcenniejszymi prezentami: Obecnością i uwagą. Szacunkiem i świadectwem.
Krąg nie jest zalecany dla osób, u których strata miała miejsce mniej niż 6 miesięcy temu.
Krąg może być wspierający, ale nie zastępuje kontaktu terapeutycznego. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia psychoterapeuty, zgłoś się po pomoc.
Cena za udział w kręgu jest dobrowolna i elastyczna. Wybierz samodzielnie cenę, która będzie dla Ciebie adekwatna. Swoim udziałem wspierasz działania Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!
PROWADZĄCA:
Maria Puchalska
Dyrektorka ds. operacyjnych w Fundacji Instytut Dobrej Śmierci. Absolwentka historii na Uniwersytecie Warszawskim, teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pedagogiki teatru. Tworzyła, koordynowała i promowała projekty kulturalne. Była producentką festiwalu Nowe Epifanie, koordynatorką projektu Polska Światłoczuła oraz kuratorką wystawy w Domu Spotkań z Historią „Polskie Bieguny. Himalaje ’74 i Antarktyda ’77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego”, organizowała wydarzenia towarzyszące wystawom w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Z Instytutem Dobrej Śmierci związała się na jesieni 2021r. Ukończyła kurs towarzyszenia osobom w żałobie, towarzyszenia osobom umierającym oraz tworzenia osobistych ceremonii pogrzebowych w duchu humanistycznym.
Towarzyszyła swoim rodzicom na drodze umierania i prowadziła ceremonię pożegnania swojej mamy.