Grafika przedstawia wiele nałożonych na siebie dłoni.

Krąg żałoby po poronieniach ONLINE

Spotykamy się na rozmowach związanych z poronieniem, jedną z bardzo częstych strat, które zostają przemilczane, bo nadal brakuje przestrzeni na rozmowę. Bywa też tak, że tego typu strata uznawana jest za nieuzasadnioną, bo nie wymaga pochówku, nie jest społecznie widoczna. Nie zmienia to jednak faktu, że jest odczuwalna i może być druzgocąca. Odbiera nie tylko marzenie na macierzyństwo, czy ojcostwo, ale też konkretny oczekiwany byt. I chociaż istnieją organizacje zajmujące się tego rodzaju stratą, legitymizujące jej znaczenie, czujemy, że warto poszerzyć przestrzeń o tego typu spotkania, by pozwolić wybrzmieć historiom Waszych strat.

Krąg żałoby po poronieniach jest wydarzeniem bezpłatnym, cyklicznym odbywającym się on-line w ramach kręgów rotacyjnych.

Kiedy: 18 marca 2024 | 19:00 – 21:00

Gdzie: Platforma Google-Meet

Zapisy: Prosimy o przesłanie maila na adres: LangeL@o2.pl

 

Prowadząca:

Krąg prowadzi Łucja Lange, wykładowczyni akademicka, psycholożka zwierząt, fototerapeutka wspierająca osoby w żałobie, tanatolożka zajmująca się między innymi różnymi nieuznawanymi społecznie stratami, członkini Instytutu Dobrej Śmierci.

 

CZYM SĄ KRĘGI ŻAŁOBY?

Kiedy doświadczamy trudnego czasu bólu i żałoby, otaczający nas świat często zachęca nas do oddalania się od naszych uczuć. Radzi nam, że trzeba skupić się na myśleniu pozytywnym, na działaniu i przyjemnościach i dążyć do dobrego samopoczucia. Może nawet zmusza nas, żeby “wziąć się w garść” i “pójść do przodu”.

Czasami brakuje czasu i przestrzeni, w której możemy zbliżyć się do ciemniejszych elementów ludzkiej kondycji – do bólu, rozpaczy i smutku, które tyle osób nosi w sobie, często od wielu lat. Odczuwamy głęboką potrzebę zwracania się do tych niezadbanych części, żeby nasz wewnętrzny żal mógł znaleźć głos i wyraz.

Kiedy zbieramy się jako wspólnota, żeby zobaczyć i honorować nawzajem nasz ból i smutek, tworzymy przestrzeń autentyczności i akceptacji. Wspólnota ma uzdrawiającą moc i jest potrzebna, żeby transformować żałobę. Kiedy nasze indywidualne doświadczenie jest widziane i współdzielone przez wspólnotę, może pojawić się wyjątkowy rodzaj siły.

W kręgach żałoby (grief circles) otwieramy przestrzeń, żeby uznać nasz ból, który nosimy indywidualnie i jako kolektyw. Spotkamy się w wirtualnym kręgu, żeby obdarować się nawzajem naszymi najcenniejszymi prezentami: Obecnością i uwagą. Szacunkiem i świadectwem.

Data

mar 18 2024
Expired!

Czas

19:00 - 21:00

Lokalizacja

Platforma Google-Meet

Organizator

Łucja Lange
Strona WWW
https://www.langelucja.pl/