
Krąg żałoby po osobach zwierzęcych BYDGOSZCZ
Zapraszamy na krąg żałoby po osobach zwierzęcych, który poprowadzi członkini naszego Kolektywu – Katarzyna Borowczak, a który odbędzie się w ramach Minifestiwalu Międzygatunkowej Widzialności organizowanego przez Galerię Miejską BWA w Bydgoszczy.
20.07 (niedziela) | 12:00
Krąg żałoby po osobach zwierzęcych
Gdańska 20 | BYDGOSZCZ
O kręgu:
Człowiek od początku jego istnienia nawiązywał szczególną więź ze zwierzętami. Istniały one obok niego, towarzyszyły mu, a w wielu kulturach i historiach ciągle odgrywają ważną rolę. Także obecnie zwierzęta są naszymi codziennymi i wiernymi towarzyszami, z którymi spędzamy dużo czasu, a ich śmierć i żałoba po nich bardzo na nas wpływa. Jednakże z jakiegoś powodu śmierć ulubionej istoty pozaludzkiej oraz ból i tęsknota z tym związane nie zawsze spotykają się ze społecznym uznaniem i zrozumieniem. Rodzi to dodatkową samotność oraz poczucie zlekceważenia.
W Instytucie Dobrej Śmierci uznajemy wszystkie doświadczenia straty i oddajemy im głos. Aspirujemy do zmiany społecznej, w której wszystkie rodzaje żałoby będą postrzegane na równi, a wsparcie dostępne zarówno na poziomie społecznym, jak i instytucjonalnym. Dlatego zapraszamy Was na spotkanie z Katarzyną Borowczak – pedagożką, psycholożką i edukatorką ds. żałoby oraz członkinią kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci – podczas którego poruszymy temat żałoby po istotach nie-ludzkich.
Podczas pierwszej części spotkania, która będzie miała charakter edukacyjny, przyjrzymy się temu, czym jest żałoba, jakie czynniki wpływają na jej przebieg, czym jest żałoba nieuznana i dlaczego żałoba po zwierzętach często się w niej mieści. Zastanowimy się, z czego wynika brak społecznej przestrzeni na przeżywanie tego rodzaju straty i co możemy zrobić by na poziomie indywidualnym i społecznym by temat żałoby po istotach nieludzkich lepiej zaopiekować.
Druga część spotkania będzie miała formę wymiany doświadczeń, w której uczestnicy i uczestniczki będą mogli podzielić się swoimi przeżyciami, opowiedzieć o relacjach ze swoimi zwierzętami oraz o tym, jak wygląda/wyglądało ich przeżywanie żałoby. Będzie to przestrzeń pełna uważności, akceptacji i empatii – bez oceniania i bez konieczności tłumaczenia się ze swoich uczuć. Zastanowimy się, jak można lepiej wspierać siebie i innych w czasie żałoby po zwierzętach oraz jak budować bardziej wrażliwą i otwartą na różne rodzaje straty wspólnotę.
Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, niezależnie od wieku, doświadczenia czy rodzaju relacji ze zwierzęciem. Zapraszamy osoby, które obecnie przeżywają stratę, ale też tych, którzy chcą lepiej zrozumieć temat i być wsparciem dla innych.
O festiwalu:
Minifestiwal Międzygatunkowej Widzialności
To już trzecia edycja! Tym razem myśl przewodnia będzie dotyczyć troski i szacunku wobec gatunków wykluczonych oraz żałoby po Osobach Zwierzęcych.
W sobotę 19 lipca zapraszamy do wspólnego odkrywania wystawy Moniki Chlebek i Michaliny W. Klasik „Dla Ciebie” oraz warsztaty „Równe istoty”, które poprowadzi artystka Michalina W. Klasik. Będzie w nich miejsce na wyrażenie troski i ciekawości wobec gatunków wykluczonych. A także wspólny gest solidarności wobec bydgoskich gołębi.
W niedzielę 20 lipca zapraszamy na spotkanie dotyczące żałoby po Osobach Zwierzęcych, prowadzone przez Katarzynę Borowczak z Instytutu Dobrej Śmierci. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, niezależnie od wieku, doświadczenia czy rodzaju relacji ze zwierzęciem. Zapraszamy osoby, które obecnie przeżywają stratę, ale też tych, którzy chcą lepiej zrozumieć temat i być wsparciem dla innych.
Dla kogo: dla wszystkich, którzy chcą odkryć albo pogłębić więzi z Osobami Zwierzęcymi.
19.07.2025, godz.12:00
20.07.2025, godz.12:00
ul. Gdańska 20