Krąg żałoby ekologicznej

Żyjemy w niestabilnych czasach, które sprawiają, że poszukujemy alternatyw lepszego, bardziej zakorzenionego istnienia w tu i teraz. Tylko czy w czasach szóstego wymierania gatunków, na progu katastrofy klimatycznej mamy jeszcze jakieś alternatywy? Jeśli masz wątpliwości, jeśli odczuwasz stratę myśląc o środowisku naturalnym, osobach zwierzęcych żyjących wolno i wykorzystywanych przez ludzi, jeśli potrzebujesz wysłowić tę stratę, poczuć ją w bezpiecznej i wspierającej przestrzeni – zapraszamy do udziału w kręgu żałoby ekologicznej.

W ramach kręgów żałoby ekologicznej otwieramy się na różne doświadczenia, różne poziomy odczuwania „czegoś, co się kończy”, „czegoś, co się zmienia”. Przestrzeń ta powstała dla każdej osoby, która ma potrzebę wypowiedzenia swojego bólu, swojej niepewności, która potrzebuje upamiętnić istnienie gatunków, których już nie ma lub istot, które zginęły w imię rozwoju ludzkiej cywilizacji. Szanujemy siebie nawzajem i umożliwiamy sobie przeżycie tego, co w dyskursie społecznym może być odbierane jako fanaberia. Nie jest nią, zapewniam. Krąg ten ma również na celu wspieranie weganek i wegan.

Krąg prowadzi Łucja Lange, wykładowczyni akademicka, psycholożka zwierząt, tanatolożka zajmująca się między innymi różnymi nieuznawanymi społecznie stratami, członkini Instytutu Dobrej Śmierci. Weganka.

Cena za udział w kręgu jest dobrowolna i elastyczna. Wybierz samodzielnie cenę, która będzie dla Ciebie adekwatna. Swoim udziałem wspierasz działania Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!

 

CZYM SĄ KRĘGI ŻAŁOBY?

Kiedy doświadczamy trudnego czasu bólu i żałoby, otaczający nas świat często zachęca nas do oddalania się od naszych uczuć. Radzi nam, że trzeba skupić się na myśleniu pozytywnym, na działaniu i przyjemnościach i dążyć do dobrego samopoczucia. Może nawet zmusza nas, żeby “wziąć się w garść” i “pójść do przodu”.

Czasami brakuje czasu i przestrzeni, w której możemy zbliżyć się do ciemniejszych elementów ludzkiej kondycji – do bólu, rozpaczy i smutku, które tyle osób nosi w sobie, często od wielu lat. Odczuwamy głęboką potrzebę zwracania się do tych niezadbanych części, żeby nasz wewnętrzny żal mógł znaleźć głos i wyraz.

Kiedy zbieramy się jako wspólnota, żeby zobaczyć i honorować nawzajem nasz ból i smutek, tworzymy przestrzeń autentyczności i akceptacji. Wspólnota ma uzdrawiającą moc i jest potrzebna, żeby transformować żałobę. Kiedy nasze indywidualne doświadczenie jest widziane i współdzielone przez wspólnotę, może pojawić się wyjątkowy rodzaj siły.

W kręgach żałoby (grief circles) otwieramy przestrzeń, żeby uznać nasz ból, który nosimy indywidualnie i jako kolektyw. Spotkamy się w wirtualnym kręgu, żeby obdarować się nawzajem naszymi najcenniejszymi prezentami: Obecnością i uwagą. Szacunkiem i świadectwem.

Data

lis 17 2022
Expired!

Czas

19:00 - 21:00

Więcej informacji

BILETY

Lokalizacja

Platforma ZOOM

Organizator

Łucja Lange
Strona WWW
https://www.langelucja.pl/