Krąg wspomnień z okazji Dnia Wszystkich Świętych ONLINE
Chociaż nikt z nas nie będzie żył wiecznie, historie mogą – krąg wspomnień z okazji Dnia Wszystkich Świętych
Kiedy – 1 listopada 18.00 – 20.00
Gdzie – online, zoom
Dzień Wszystkich Świętych może być trudnym momentem, szczególnie dla tych, którzy doświadczyli bolesnej straty, oraz dla tych, dla których tradycyjne obchody tego święta, takie jak odwiedzanie grobów, nie są zgodne z ich wierzeniami lub sposobem pielęgnowania więzi ze zmarłymi.
Z tego powodu organizujemy krąg wspomnień – bezpieczną i wspierającą przestrzeń, w której wybrzmią historie i wspomnienia. Niezależnie od tego, czy będziesz wspominać rodzica, partnera, dziecko, przyjaciela, czy ukochanego zwierzaka, ten krąg jest miejscem, gdzie uczcimy ich pamięć.
Podczas kręgu zostaniesz zaproszony/a do podzielenia się swoją historią o osobie lub zwierzaku, który był/a dla Ciebie ważny/a, oraz do wysłuchania opowieści innych uczestników. Przyjrzymy się temu, jak nasi zmarli bliscy wpłynęli na nasze życie, a także zastanowimy się, co jeszcze możemy zrobić, aby pielęgnować z nimi więź, nie tylko w Dzień Wszystkich Świętych.
Twoja historia może dotyczyć wszystkiego, co związane jest z Tobą, Twoją ukochaną osobą lub zwierzakiem. Nie musi być spójna, nie musi mieć początku ani końca – nie ma przecież dobrego ani złego sposobu na opowiadanie historii. Nie musisz jej wcześniej przygotowywać ani ograniczać się do jednej opowieści. Możesz dzielić się wspomnieniami w sposób, który przychodzi Ci naturalnie.
Możesz opowiedzieć, kim ta osoba była, co lubiła robić, jak zmieniała się Wasza relacja na przestrzeni lat. Jeśli chcesz, możesz przynieść ze sobą przedmiot, który należał do tej osoby i wpleść jego historię w swoją opowieść. To może być cokolwiek – zegarek, książka,zdjęcie a może coś mniej oczywistego.
Możesz także podzielić się wspomnieniami o chwilach spędzonych razem. Może to być historia o obecności i jej braku, o szczęściu i bólu, tęsknocie lub akceptacji tego, jak jest.
***
Krąg wspomnień jest wydarzeniem zamkniętym.
Liczba uczestników jest ograniczona do 10 osób, aby zapewnić intymną atmosferę i możliwość głębokiego dzielenia się swoimi
historiami i wspomnieniami.
Prosimy pamiętać, że ten krąg wspomnień nie zastępuje terapii ani innej pomocy specjalistów, ale może stanowić uzupełnienie procesu wsparcia.
***
WYBIERZ CENĘ:
Cena za udział w spotkaniu jest elastyczna. Wybierz cenę, która będzie dla Ciebie adekwatna.
Kupując bilet wspierasz działalność Instytutu Dobrej Śmierci. Bardzo Ci dziękujemy!
PROWADZĄCA:
Katarzyna Borowczak
Jestem psycholożką, pedagożką specjalną i edukatorką ds. żałoby oraz dobrostanu psychicznego.
W 2021, w wyniku osobistej straty i refleksji nad tym jak chciałabym by wyglądała czuła i wspierająca rozmowa o śmierci, umieraniu i żałobie rozpoczęłam Projekt Rozmowa. Zapraszam do niego osoby z różnych krajów oraz kręgów kulturowych i religijnych by porozmawiać o tym jak w ich społeczności podchodzi się do śmierci, umierania i żałoby oraz by dowiedzieć się co czuli, jak byli wspierani i w jaki sposób ich doświadczenie ich ukształtowało.
W 2023 roku odbyłam 6-miesiączną podróż po Ameryce Centralnej i Południowej, podczas której rozmawiałam z napotkanymi osobami o ich doświadczeniach – o śmierci bliskich im osób, wsparciu społeczności lokalnej, zwyczajach pogrzebowych i religijnych oraz ich własnej śmiertelności.
Teraz w mojej pracy, poprzez szkolenia i warsztaty pomagam firmom i fundacjom w ukształtowaniu wspierającej, pełnej zrozumienia i empatii postawy wobec pracowników przechodzących przez trudne chwile żałoby lub choroby swoich bliskich. Wiem, że pracodawca i otoczenie zawodowe może mieć ogromny wpływ na samopoczucie i wydajność pracownika w żałobie, dlatego też poprzez moją pracę zachęcam do przyjrzenia się temu jak firmy mogą wprowadzić temat wsparcia w żałobie do swojej oferty wellbeingowej.
www.katarzynaborowczak.com
www.project-conversation.com
www.instagram.com/katarzyna_borowczak