Krąg wsparcia w żałobie ŁÓDŹ

Czujesz, że brakuje Ci przestrzeni do rozmowy o doświadczeniu straty kogoś bliskiego?

W swoim środowisku zamiast próby zrozumienia tego, co czujesz, znajdujesz jedynie puste frazesy, dobre rady albo próby unikania tematu śmierci?

Szukasz osób, które także znajdują się w procesie żałoby i są gotowe dzielić się uczuciami, myślami, obecnością?

 

Krąg żałoby to bezpieczna przestrzeń do rozmowy o śmierci i stracie. Miejsce, w którym możemy przyjrzeć się temu, co nas boli, uwolnić emocje, podzielić się własną opowieścią oraz posłuchać, co mają dla nas inni. Zamiast czynić z żałoby temat tabu, staramy się lepiej ją poznać, poobserwować, uznać wartość, jaką niesie dla każdej i każdego z nas.

Krąg to doświadczenie wspólnoty, opartej o czułą, uważną i współodczuwającą obecność w obliczu śmierci najbliższych.

Wstępując do kręgu, otwieramy się na pozostałe uczestniczki i uczestników. Akceptujemy ich historie, bo każde doświadczenie ma prawo zostać wypowiedziane, przeżyte z szacunkiem i opłakane. To, o czym mówimy, zostaje w kręgu, zapewniając tym samym bezpieczeństwo i komfort poruszania bolesnych tematów. 

Czujesz, że woła Cię ta przestrzeń? Spotkajmy się razem w kręgu żałoby.

 

KIEDY: 22 lutego 2023 o godz. 18.00
GDZIE: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS (ul. Narutowicza 8/10, Łódź)

 

Udział w kręgu wiąże się z dobrowolną wpłatą w wybranej przez Ciebie wysokości, która pozwoli nam pokryć koszty związane z organizacją i przygotowaniem wydarzenia (płatną na miejscu).

Krąg odbywa się pod matronatem Instytutu Dobrej Śmierci. 

 

O prowadzących:

Łucja Lange [LangeL@o2.pl]

Naukowczyni związana z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Bada doświadczenie żałoby (także w kontekście istot nieludzkich) oraz doświadczenie cierpienia osób z chorobami nowotworowymi. Jej zainteresowania skupiają się na kwestiach różnorodności i obszarach gender studies, animal studies oraz death studies. Swoją uwagę poświęca także bezdomności i marginalizacji (zarówno ludzi, jak i zwierząt) oraz terapii poprzez fotografię jako aktywistka i badaczka.

www.langelucja.pl

 

Monika Stasiak [rytualy@naprogu.pl]

Antropolożka kultury, mistrzyni ceremonii. Przygotowuje i prowadzi świeckie rytuały przejścia oraz ceremonie humanistyczne związane z cyklem życia ludzkiego. Towarzyszy osobom, z którymi pracuje, w ważnych dla nich momentach: przy powitaniu dzieci w rodzinie, wkraczaniu w dorosłość, przyjmowaniu na siebie nowych ról i pożegnaniu bliskich osób. Szuka sposobów tworzenia wspólnot i form, w jakich może się realizować świecka duchowość. W swojej pracy czerpię m.in. z teorii obrzędów przejścia Arnolda van Gennepa. Ukończyła prowadzone przez Instytut Dobrej Śmierci szkolenie Creating a Personal Farewell. W oparciu o doświadczenia z Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego prowadzi także warsztaty, łączące tradycyjne techniki twórcze z obrzędowością.

www.naprogu.pl

Data

lut 22 2023
Expired!

Czas

18:00 - 21:00

Lokalizacja

Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS
ul. Narutowicza 8/10, Łódź

Organizator

Łucja Lange i Monika Stasiak