Death Fyrtel

Śmierć jest tą częścią życia, o której wielu osobom trudno rozmawiać. Ukrywaną, przemilczaną, zapominaną, ale jednak nieustannie obecną.

Członkinie i członkowie Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci przygotowali poznańską edycję spotkania pozwalającego na zobaczenie śmierci jako elementu rzeczywistości obiektywnej; poznanie faktów i dekonstrukcje mitów, a także spotkanie się z własną śmiertelnością.

Śmierć budzi szacunek i bez wątpienia powinno tak być. Stanowi nieuniknione zadanie dla każdego człowieka. Zmieniają się pory roku, umierają zwierzęta, umierają osoby publiczne, bliscy i najbliżsi. Umrze każdy z nas. Może zatem warto wybrać sposób, który pomoże przygotować się do konfrontacji z nieuniknionym etapem życia. Poniżej przedstawiamy propozycje zróżnicowanych aktywności. ZAPRASZAMY!

Kiedy: 23-24.9.2023

Gdzie: GLINIANA KULA , Plac Waryńskiego 7, POZNAŃ
PAN GAR, ul. Słowackiego 19/21, POZNAŃ

PROGRAM:

Sobota 23 września 2023

10:00-14:00 – warsztaty ceramiczne lepienia urn z Katarzyną Poniecką

Miejsce: GLINIANA KULA
Koszt: 400 zł
Zapisy: glinianakula@gmail.com

Zapraszam Państwa na ceramiczny warsztat lepienia urn. Chciałabym za pomocą podstawowych technik ulepić z każdym uczestnikiem / uczestniczką, spersonifikowaną urnę. Proces tworzenia dostosujemy do Waszych możliwości.
Zapraszam jednak nie tylko do procesu manualnego ale i do rozmowy. Prowokowanie rozmów na temat śmierci pomaga w oswajaniu jej nieuchronności. Jako ceramik wiem, że koncentracja rąk na manualnym doznaniu pozwala naszym umysłom na głęboki relaks i dystans do spraw bieżących. Właśnie w takich warunkach tworzy się odpowiedni kontekst do szczerej i otwartej rozmowy na tematy ostateczne. Zakładam również, że refleksja intelektualna na tematy ostateczne może wspierać oswajanie dla wielu trudnego tematu. Nie posiadam kompetencji terapeutycznych, za to studia na tematy funeralne i filozoficzne towarzyszą mi od lat.

Będziemy pracować w bezpretensjonalnej atmosferze, przy kawie, herbacie, ciastku, kieliszku wina (jeśli taka ochota ) i z piękną muzyką w tle. W Glinianej Kuli jest sporo miejsca, więc mogę zagwarantować komfort pracy. W cenie warsztatu mieszczą się wszystkie potrzebne materiały, instruktaż oraz wypał prac na biskwit (szkliwienie urn nie mieści się w cenie, urny mogę poszkliwić dla Was ale ustalimy to po warsztacie indywidualnie z każdym ).

Czas trwania warsztatu: 4 godziny (przerwa na obiad 30 minut max jeśli będzie potrzeba ).

Warunkiem uczestnictwa w warsztacie jest przesłanie zadatku w wysokości 100 zł na nr konta: 42 1140 2004 0000 3802 6070 6115

 

15:00-17:00 – warsztaty autorskich pieśni pogrzebowych i odprowadzających z Aneą Filipek

Miejsce: GLINIANA KULA
Koszt: wstęp wolny | limit miejsc: 15
Zapisy: anea@interia.pl

„Jakie było twoje życie? | Jakie było wędrowanie? | Czy znalazła/eś tu odpowiedź | Na twojej duszy pytanie?”
Pieśni tworzono do śpiewania bliskim na ostatnim etapie życia, podczas czuwania i na pogrzebach. Wspierają umierających i tych, którzy im towarzyszą. Pomagają być razem także w bezradności. Nawiązują do tradycji wspólnego śpiewania, mają świecki charakter i powstały w nurcie akceptacji śmierci jako naturalnej części życia. Są jednym ze sposobów na czułe pożegnanie.
W trakcie 2h spotkania będzie można poznać i wspólnie zaśpiewać kilka z nich.

 

17:30-20:00 – Death Cafe z Katarzyną Działą-Pawłowską, Tomaszem Siudą, Urszulą Ursą Tokarczyk-Bar oraz Sylwią Wójcik

Miejsce: GLINIANA KULA
Koszt: wstęp wolny | limit miejsc: 15
Zapisy: deathcafepoznan@gmail.com

Spotkajmy się przy kawiarnianym stoliku, bez konkretnych założeń i oczekiwań, by zajrzeć do wspólnej przestrzeni, pobyć razem i posłuchać siebie w otwartej wzajemności.

O śmierci nie mówimy wcale albo mówimy niewiele. A przecież życie każdego z nas bez wyjątku jest wpisane w egzystencjalne ramy – narodziny i umieranie. Symboliczne przetwarzanie tematu śmierci zawsze miało swoje ważne miejsce w kulturze. Współczesność jest pod tym względem wyjątkowa – biegun narodzin jest kulturowo uwypuklony, oświetlony, przyjęty natomiast biegun śmierci pozostaje w cieniu, jest omijany i spychany w nieświadomość i stamtąd domaga się uwagi poprzez sny, przeczucia czy lęki. Rzadko ją dostaje.

Formuła Death Cafe jest pomyślana jako horyzontalna przestrzeń do swobodnej wymiany myśli, przeczuć i emocji związanych z tematem końca życia, umierania, pogrzebu, pożegnania i żałoby. Nie została stworzona jako nieformalna grupa terapeutyczna czy grupa wsparcia dla osób poszukujących pomocy związanej z przechodzeniem głębokiej żałoby, ani też jako forum wymiany naukowej wiedzy na temat śmierci i umierania, czy też platforma prezentacji przekonań religijnych uczestników co do czasu, który nastąpi po niej. A czym jest? Przestrzenią sięgania do osobistych doświadczeń, przeżyć i emocji i dzielenia się nimi w otwartym, zakorzenionym w teraźniejszości kontakcie z drugim człowiekiem. I do takiego doświadczenia serdecznie Cię zapraszamy, jeśli temat końca życia porusza coś w Tobie i istotnie rezonuje.

Więcej o powstaniu i zasadach funkcjonowania Death Cafe znajdziesz tu: deathcafe.com

 

Niedziela 24 września 2023

11:00-13:00 – „Przymierz się do śmierci” | Warsztaty fotograficzne z Tomaszem Siudą

Miejsce: GLINIANA KULA
Koszt: pay what you want / kapelusz na miejscu | limit miejsc: 8
Zapisy: kontakt@tomaszsiuda.com

Już nie żyjesz. Minął miesiąc, rok, pięć lat od momentu, kiedy to czytasz. Umarłaś_eś, zdarza się każdemu. A może jednak żyjesz. W pamięci, rozmowach, słowach, obrazach. Zadbałeś o to wcześniej. Twój portret, którzy przygotowałaś_eś z myślą, że Ty umrzesz, a on zostanie i w jakiś sposób będzie Cię reprezentował. Twoja fotografia w dniu pogrzebu postawiona obok twojej trumny czy urny. Twój portret na biurku osoby z którą spędziłaś_eś życie. Ktoś patrzy na Ciebie sportretowanego i kogo widzi, jaką/jakiego Ciebie?

Proponuję Ci indywidualny mini warsztat. Spędzimy razem 20 minut w trakcie których zrobimy twój portret. Jaki on będzie? Jak chcesz być zapamiętany? Co będziesz z niego mówił do swoich bliskich i przyjaciół? Co oni będą mówić o tobie? Jaka koszula, sukienka, jaki uśmiech czy róż na policzkach? Czarno białe czy kolorowe? Porozmawiamy o tym, zdecydujesz i zrobimy portret, uwiecznimy Cię.

 

15:30-17:30 – „Death Fyrtel. O śmierci rozmowy ekspertów” z Katarzyną Działą-Pawłowską, Urszulą Kaźmierczak, Katarzyną Poniecką, Tomaszem Siudą, Urszulą Ursą Tokarczyk-Bar oraz Sylwią Wójcik

Miejsce: GLINIANA KULA
Koszt: wstęp wolny | bez zapisów

Czy masz jakieśpytanie o śmierci, którego jeszcze nigdy nie zadałaś/łeś? Może nie miałaś/eśodwagi?
Może nie miałaś/łeś z kim porozmawiać? Co chciałbyś/byś wiedzieć o śmierci?

Zapraszamy do przestrzeni bez tabu, w której możecie pytać o wszystko, co związane jest z umieraniem, śmiercią i żałobą. Dla ekspertek i ekspertów Instytutu Dobre Śmierci nie będzie to krępujące, nietaktowne ani dziwne – te tematy są normalną częścią ich codziennej pracy.
Pokażemy Wam, jak o śmierci można rozmawiać w sposób otwarty, spokojny i wspierający. Z ciepłem, czułością i może nawet poczuciem humoru.

Na Death Fyrtel w Poznaniu o śmierci możecie porozmawiać z ekspertkami i ekspertami z kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci. W trakcie 20-minutowych spotkań skorzystacie z ich doświadczeń i wyjątkowej wiedzy. Zapraszamy do przestrzeni, w której trudno dostępne informacje są w zasięgu ręki. Współtworząc kolektyw IDŚ profesjonalistki i profesjonaliści branży funeralnej, ekspertki i eksperci ze świata medycyny oraz opieki paliatywnej, psycholożki i psychologowie, dziennikarki i dziennikarze, naukowczynie i naukowcy, a także artystki i artyści połączeni są chęcią współpracy, wymiany wiedzy i tworzeniem synergii. Cieszymy się na spotkanie z Wami!

 

18:00 – „Miłość i Śmierć. Pieśni do Małej Śmierci” | Koncert Barbary Wilińskiej

Miejsce: PAN GAR
Koszt: 50 zł

Zapisy: Bilety do kupienia przez platformę GoOut, w Biurze Domu Tramwajarza, w dni powszednie od 12:00 – 16:00 oraz przed koncertem.

Pieśni tradycyjne krajów słowiańskich i bałkańskich w wykonaniu Barbary Wilińskiej (lira korbowa, dulcymer, kantele, tambura, śpiew)

Podczas koncertu zabrzmią pieśni z różnych tradycji, związane z życiem, miłością i śmiercią  – między innymi kołysanki, czyli pieśni do „małej śmierci” jak nazywała sen kultura ludowa. W dawnych czasach śpiewano dzieciom kołysanki nie tylko po to, by je usypiać, ale także, a może przede wszystkim, aby uchronić je przed złem. Ciemne siły zagrażały dziecku zewsząd, a szczególnie w mrocznej porze, podczas snu, nazywanego właśnie „małą śmiercią”. Wierzono, że podczas snu dusza oddziela się od ciała i podróżuje, aby powrócić do niego podczas przebudzenia. Zabrzmią też pieśni liryczne, śpiewane miłosne historie i  pieśni  związane z refleksją   nad naszą  ludzką kondycją – nad głębokimi uczuciami – jak miłość, emocjami – jak lęk i strach przed starością i śmiercią.

 

Prowadzące i prowadzący:

 

Katarzyna Działa-Pawłowska

Psycholożka, psychoonkolożka, psychoterapeutka pracująca w nurcie poznawczo-behawioralnym i czerpiąca z podejścia egzystencjonalnego. Od 20 lat pracuję z osobami chorymi przewlekle i ich bliskimi. Wspieram te osoby w procesie oswajania różnych strat. Pracuję indywidualnie i prowadzę grupy wsparcia dla chorych onkologicznie i ich rodzin oraz dla osób w żałobie. W swojej pracy towarzyszę w odkrywaniu na nowo siebie, swoich potrzeb, emocji, uczeniu się łagodnego i pełnego akceptacji komunikowania z sobą.

Swoją praktykę zdobywałam pracując w Hospicjum domowym w Poznaniu, w Akademii Walki z Rakiem w Poznaniu, na oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskego UM w Poznaniu. Współpracowałam ze Stowarzyszeniem Dzieciaki Chojraki. Obecnie współpracuję z Fundacją Panda Team im. Michałka Tarachowicza, gdzie prowadzę grupę wsparcia dla rodziców po stracie dziecka. Prowadzę również grupę terapeutyczną dla osób po doświadczeniu raka w Fundacji Rak 'n’Roll.

katarzynadzialapawlowska.pl

 

Aneta Filipek (Anea)

Koordynatorka badań klinicznych oraz pieśniarka. Tworzy pieśni dla umierających i dla tych, którzy im towarzyszą, a także pieśni pogrzebowe. Ukończyła studia podyplomowe z Zarządzania kryzysem i Pierwszej pomocy emocjonalnej. A także szkolenia Instytutu Dobrej Śmierci o towarzyszeniu w procesie umierania, opiece nad ciałem osoby zmarłej, organizacji ceremonii pogrzebowych, wsparciu osoby w żałobie i utrzymywaniu więzi z bliskimi, którzy zmarli. Współorganizowała spotkania Death Cafe. Była wolontariuszką w hospicjum onkologicznym w Warszawie.

 

Urszula Kaźmierczak

Twórczyni marki Ursa Nova, w której łączy rzemiosło z miłością do natury – wraz z jej nieodłącznymi atrybutami: cyklicznością i rozwojem.Prowadzi spotkania warsztatowe i edukacyjne tworzenia świec i wykorzystywania aromaterapii w codziennym życiu. Jest kobietą kręgową z doświadczeniem prowadzenia. Z wykształcenia socjolożka i trenerka komunikacji opartej na empatii, z zamiłowania fotografka oraz poszukiwaczka prostych, wspierających odpowiedzi na trudne pytania.

Przez lata związana była z poznańskimi organizacjami pozarządowymi, gdzie podejmowała działania na rzecz odbudowywania wspólnot oraz osób doświadczających sytuacji kryzysowych takich jak bezdomność, długotrwałe bezrobocie i poczucie bezradności. Dawanie wsparcia traktuje jako wyznacznik własnego człowieczeństwa. Ukończyła kurs Instytutu Dobrej Śmierci dedykowany tworzeniu i prowadzeniu ceremonii pogrzebowych.Temu zagadnieniu pragnie poświęcić swoją dalszą drogę.

 

Katarzyna Poniecka

Ceramiczka, kulturoznawczyni, absolwentka filozofii. Jestem założycielką Glinianej Kuli, poznańskiej pracowni ceramicznej, miejsca spotkań wokół kultury i sztuki. Tworzę personalizowane urny w naturalnej estetyce nie tylko dla tych, którzy odeszli. Lepię urny również z tymi, którzy chcieliby podjąć refleksję na temat własnej przemijalności.

Pytam, rozmawiam, słucham, czytam i uczę tworzenia ceramiki. Gliniane medium jest jak skóra, uczy pokory i pamięci. Jest potencjałem jak życie i bycie w świadomym procesie przemijania. W pracy z tym materiałem widzę potencjał nie tylko rzemieślniczy i artystyczny. W tym miejscu jest coś co wspiera refleksję, relację i bycie tu i teraz.

Moim priorytetem jest bycie w rozmowie. Z kilkunastoletniego doświadczenia wiem, że tworzenie dobrych warunków do pracy w glinianym medium wspiera procesy myślowe i otwarcie na drugiego człowieka. Okazuje się, że prowokowanie rozmów na tematy ostateczne buduje relacje, dystansuje od lęku i wspiera proces twórczy.

Gliniana Kula – pracownia ceramiczna
instagram.com/poniecka.ceramics

 

Tomasz Siuda

Fotograf, arteterapeuta i fototerapeuta, podróżnik z silnymi objawami uzależnienia solarnego. Absolwent fotografii Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych i arteterapii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu – prowadzi zajęcia warsztatowe dla studentów studiów podyplomowych arteterapii i fototerapii. Współorganizator i uczestnik wielu projektów i ekspedycji podróżniczych – w Iranie śladami polskich uchodźców, w Amazonii śladami Arkadego Fiedlera czy w Nowym Yorku w ramach projektu Puzzle. Członek zarządu fundacji Key for Tomorrow (dawniejsza Fundacja Fiedlerów). Publikuje w magazynie fotografów, reporterów i podróżników Kontynenty. Stworzył i prowadził przez szereg lat pracownię fotograficzną (z elementami fototerapii) w Domu Dziecka w Kórniku. Wiedziony silnym głosem intuicji od pewnego czasu szuka opcji i przygotowuję się do pracy jako arteterapeuta z użyciem technik foto-terapeutycznych z pacjentami terminalnie chorymi.

tomaszsiuda.com
facebook.com/tomaszsiudafotograf

 

Urszula Ursa Tokarczyk-Bar

Doktor nauk humanistycznych, socjolog, pedagog specjalny, tyflopedagog, terapeutka pracująca z dziećmi i rodzinami doświadczającymi niepełnosprawności sprzężonej. Nauczycielka akademicka na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rodzic Młodych Dorosłych, przez 12 lat onkorodzic w podróży zakończonej śmiercią Dorosłej Córki.

„Tam, gdzie to możliwe niosę wiedzę i wsparcie rodzinom doświadczającym choroby nowotworowej. Kieruje mną głębokie przekonanie, że ludzie chcą żyć w zgodzie z prawdą, dobrem i pięknem, że pragną je zarówno odkrywać, jak i realizować. Moje wieloletnie poszukiwania badawcze skupiają się wokół poczucia sensu życia, sytuacji kryzysowych i wspierania człowieka w realizacji pełnego katalogu potrzeb. Bliskie jest mi podejście holistyczne, ujmujące wszystkie osoby ludzkie i zwierzęce jako istotne i niepowtarzalne cząstki wszechświata.”

 

Sylwia Wójcik

Psycholożka, terapeutka Somatic Experiencing i terapeutka SOMA Embodiment. Pracuje z osobami dorosłymi w praktyce indywidualnej i na warsztatach. Towarzyszy, wspiera, uczy jak radzić sobie z emocjami, z negatywnymi myślami, jak oswajać lęk przed śmiercią i umieraniem i jak komunikować się z innymi w tym temacie. Współpracowała z Hospicjum Domowym w Poznaniu i z Akademią Walki z Rakiem. Była asystentką w Katedrze i Klinice Medycyny Paliatywnej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wykładała na SWPS w Poznaniu, na Uniwersytecie Medycznym i na WSPiA w Poznaniu.

Organizatorka online konferencji Życie Śmierć i spotkań Death Cafe. Prowadzi warsztaty „Wyprawa po dobre życie, umieranie i dobrą śmierć”. Od wielu lat uczestniczy w Kręgach Kobiet, sama też takie zwołuje i prowadzi.

sylwiawojcik.pl
facebook.com/sylwiawojcikczasnazmiany

Data

wrz 23 2023
Expired!

Czas

All Day

Lokalizacja

Pracownia Ceramiczna Gliniana Kula
Plac Waryńskiego 7, 60-578 Poznan
Strona WWW
http://www.glinianakula.pl

Other Locations

Pan Gar
ul. Słowackiego 19/21, 60-822 Poznań