Death Cafe POZNAŃ
Spotkajmy się przy kawiarnianym stoliku, bez konkretnych założeń i oczekiwań, by zajrzeć do wspólnej przestrzeni, pobyć razem i posłuchać siebie w otwartej wzajemności.
*
O śmierci nie mówimy wcale albo mówimy niewiele.
A przecież życie każdego z nas bez wyjątku jest wpisane w egzystencjalne ramy – narodziny i umieranie.
Symboliczne przetwarzanie tematu śmierci zawsze miało swoje ważne miejsce w kulturze.
Współczesność jest pod tym względem wyjątkowa – biegun narodzin jest kulturowo uwypuklony, oświetlony, przyjęty natomiast biegun śmierci pozostaje w cieniu, jest omijany i spychany w nieświadomość i stamtąd domaga się uwagi poprzez sny, przeczucia czy lęki.
Rzadko ją dostaje.
*
Formuła Death Cafe jest pomyślana jako horyzontalna przestrzeń do swobodnej wymiany myśli, przeczuć i emocji związanych z tematem końca życia, umierania, pogrzebu, pożegnania i żałoby.
*
Nie została natomiast stworzona jako nieformalna grupa terapeutyczna czy grupa wsparcia dla osób poszukujących pomocy związanej z przechodzeniem głębokiej żałoby, ani też jako forum wymiany naukowej wiedzy na temat śmierci i umierania, czy też platforma prezentacji przekonań religijnych uczestników co do czasu, który nastąpi po niej.
*
A czym jest?
Jest przestrzenią sięgania do osobistych doświadczeń, przeżyć i emocji, i dzielenia się nimi w otwartym, zakorzenionym w teraźniejszości kontakcie z drugim człowiekiem.
I do takiego doświadczenia serdecznie Cię zapraszamy, jeśli temat końca życia porusza coś w Tobie i istotnie rezonuje.
*
Wydarzenie organizowane jest w ramach ogólnoświatowej inicjatywy Death Cafe. Więcej o powstaniu i zasadach funkcjonowania Death Cafe znajdziesz tu: https://deathcafe.com/
*
Spotkanie odbędzie się w gościnnej poznańskiej kawiarni Pod Lampionami.
Wstęp jest wolny ale zgodnie z tradycją goście Death Cafe spotykają się przy filiżance gorącego napoju i ciastku.
W menu z pewnością znajdziecie dla siebie coś smacznego.
Będziemy siedzieli przy stolikach i rozmawiali ze sobą na tematy najważniejsze ????
*
KIEDY: 04 listopada – czwartek – 18:00-20:00
GDZIE: Poznań, Herbaciarnia Pod Lampionami, ul. Woźna 19
JAK: ZAREJESTRUJ SIĘ do 30 października
Wyślij mail na adres sylwojcik@wp.pl / mjagniewska@tlen.pl
O prowadzących:
Monika Jagniewska
Kulturoznawczyni na ścieżce asymilowania nowych umiejętności.
Dawniej aktorka, dziennikarka, restauratorka, producentka, agentka, nauczycielka.
Dziś w procesie szkolenia psychoterapeutycznego Gestalt.
Z ciekawością i uważnością buduje swoje terapeutyczne portfolio na bazie życiowych doświadczeń i fascynacji, wierząc w możliwość transformacji nawet najtrudniejszego ludzkiego doświadczenia w głębokim kontakcie z drugim człowiekiem.
Tomasz Siuda
Fotograf, arteterapeuta i podróżnik z silnymi objawami uzależnienia solarnego. Absolwent fotografii Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Członek zarządu Fundacji Key4Tomorrow. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury na 2020 r., członek kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci. Współorganizator i uczestnik wielu projektów i ekspedycji podróżniczych– Iran śladami polskich uchodźców,Amazonia śladami Arkadego Fiedlera czy New York Puzzles. Laureat nagrody im. Tony Halika 2019, przyznawanej przez kapitułę, w której zasiada Elżbieta Dzikowska.
Sylwia Wójcik
Psycholożka, terapeutka Somatic Experiencing (metody pracy z traumą i z chronicznym stresem), praktyk SOMA Embodiment. Współzałożycielka i członkini Polskiego Stowarzyszenia Somatic Experiencing. Praktyczna Brainspotting, trenerka Emotion Aid. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci.
Była asystentką w Katedrze i Klinice Medycyny Paliatywnej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Przez kilka lat współpracowała z hospicjum domowym i z Akademią Walki z Rakiem.
Jest uczestniczką Kręgów Kobiet od wielu lat, sama też takie zwołuje i prowadzi. Na warsztatach uczy innych terapeutów jak autentycznie i w zgodzie z sobą, zaistnieć w świecie online i jak prowadzić sesje SE online.
Od wielu lat pracuje z ludźmi, którzy dojrzewają do zajęcia się tematem śmierci, a także z tymi, którzy zostali skonfrontowani z diagnozą zagrażającą życiu.
Jest organizatorką I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Życie Śmierć.
Cały czas uczy się jak mówić o śmierci, aby przywrócić ją do Życia.