Death Cafe GDAŃSK
Zapraszamy do Death Cafe w Gdańsku – przestrzeni dialogu o śmierci z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel i Katarzyną Przałą z Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci.
Czy często myślisz o przemijalności i nie masz z kim o tym porozmawiać? Może uważasz, że brakuje nam współczesnego “ars moriendi”, żeby doceniać to, co jest w życiu istotne?
W DEATH CAFE możesz poznać obcych, ale zaskakująco bliskich Ci ludzi – i porozmawiać o śmierci. Tylko tyle i aż tyle.
DEATH CAFE to spotkanie dla osób, które chcą porozmawiać o tematach związanych z umieraniem, śmiercią i żałobą. Dla ludzi, którzy mają świadomość tego, że nikt z nas nie będzie żyć wiecznie. Zapraszamy Cię do przestrzeni wolnej od tabu, w której można zadawać pytania, słuchać historii innych osób i wymieniać się doświadczeniami.
Spotkanie DEATH CAFE to nie wykład, tylko przestrzeń dialogu. Po krótkim wprowadzeniu zapraszamy Was do aktywnego udziału w rozmowie. DEATH CAFE jest miejscem otwartej rozmowy o śmierci. Autentyczny dialog ma wspierającą moc i może być źródłem siły. Jednak pragniemy podkreślić, że DEATH CAFE nie pełni funkcji terapii lub grupy wsparcia. Udział w DEATH CAFE nie jest zalecany dla osób w stanie kryzysu lub w świeżej żałobie.
Spotkanie organizowane jest w ramach ogólnoświatowej inicjatywy Death Cafe.
Udział w DEATH CAFE jest bezpłatny.
Zapisy: kontakt@odprowadzam.pl
Prowadzące:
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Pisarka / Mistrzyni ceremonii pogrzebowych
Doktor literaturoznawstwa, autorka kilkudziesięciu nagradzanych książek dla dzieci, z których seria o Florce stała się popularnym serialem animowanym. Pisze sztuki teatralne, teksty do podręczników i bajki terapeutyczne. Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji ABC „Cała Polska czyta dzieciom”, Listę Skarbów Kultury Dziecięcej oraz Międzynarodową Listę Białych Kruków Literatury Dziecięcej (The White Ravens). Prowadzi warsztaty dla nauczycieli i bibliotekarzy, jak za pomocą książek rozmawiać z dziećmi o życiu i o śmierci, która jest tego życia nieodłączoną częścią. Na spotkaniach autorskich z dziećmi też nie boi się trudnych pytań.
Temat odchodzenia poruszyła w swojej powieści dla młodzieży „Stan splątania”, której bohaterami są dwa pokolenia – nastolatkowie i pensjonariusze domu spokojnej starości. To historia o tym, jak nierozerwalnie jesteśmy wszyscy ze sobą połączeni i nawzajem sobie potrzebni w nieprzerwanej spirali rodzenia się i umierania. I o tym, jak jej akceptacja dodaje życiu skrzydeł.
bajkizbajki.pl/Roksana-Jedrzejewska-Wrobel
Katarzyna Przała
Mistrzyni ceremonii pogrzebowych / Twórczyni urn ceramicznych
Doktora w dziedzinie sztuk pięknych i konserwacji dzieł sztuki. W swoich badaniach do pracy doktorskiej eksplorowała między innymi temat rytuałów, których struktura nie jest jej obca. Z zawodu projektantka wnętrz. Tworzy również ceramiczne urny rękodzielnicze. Jako celebrantka funeralna przygotowuje i prowadzi pogrzeby w nurcie afirmacji życia zmarłej osoby. Zwraca szczególną uwagę na potrzeby i życzenia najbliższych, wierząc, że dobre pożegnanie pozwala łagodniej wejść w proces żałoby. Bliski jest jej temat straty osoby zwierzęcej. Edukację w tym obszarze traktuje jako swoją misję.
odprowadzam.pl
instagram.com/odprowadzam
facebook.com/odprowadzam