Zaproszenie na spotkanie

Czy Dobra Śmierć jest możliwa? – ROZMOWA ONLINE

Śmierć jest etapem życia, który prędzej czy później nastąpi u każdej i każdego z nas. Czy można się do niego przygotować? Czy można śmierć traktować jako naturalny proces i pozwalać na pełną akceptację przemijania?

Wiele osób wyobraża sobie dobrą śmierć jako sytuację, gdy ktoś po długim spełnionym życiu umiera spokojnie w domu, otoczony dziećmi, wnukami i prawnukami. Ale rzeczywistość bardzo rzadko tak wygląda. Od lat większość osób umiera w szpitalach. Śmierć została odsunięta od naszych domów.

W obecnej sytuacji związanej z COVID19 dużo osób spędza swoje ostatnie dni w szpitalu albo w hospicjum, do którego bliscy nie mają dostępu. Pandemia mocno wyeksponowała problemy związane z tym, jak dzisiaj umieramy. Uświadomiła nam, że umieranie może wydarzyć się w dobrych i złych warunkach.

Śmierci nie unikniemy. Jednak mamy wpływ na to, jak chcemy żyć, również kiedy nasze życie zbliża się do końca. Jak chcemy towarzyszyć naszym bliskim na ostatnim etapie życia? Czy istnieje możliwość żegnania się w sposób czuły, ciepły i spokojny?

Nad tymi kwestiami zastanawiają się lekarzy hospicjum z kolektywu IDŚ.

Zapraszamy do rozmowy!

„Nie chodzi o to, żeby życiu dać więcej dni,
a o to, żeby dniom dać więcej życia”.
(Cicely Saunders)

Do rozmowy zapraszają:

● AGATA MALENDA
Z zawodu specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z hematologii. Z pasji lekarz hospicjum domowego.
„Śmierć od zawsze wydawała mi się naturalną składową naszego życia, jednakże wiem, że wielu ludzi odczuwa ją zupełnie inaczej. Moim celem jest pomoc osobom w stanie terminalnym w oswajaniu tego momentu oraz zachowanie jak najlepszej jakości życia do jego ostatnich chwil.”

● MICHAŁ BŁOCH
Lekarz hospicjum dla dzieci i zakładów opiekuńczo leczniczych dla dzieci. Pasjonat sztuki partnerskiej relacji i dobrej komunikacji lekarz-pacjent, teoretyk i praktyk tzw. „trudnych rozmów”. Obecnie zafascynowany psychoonkologią. Na Instagramie znany jako @drhospice.
„Założyłem ten profil, żeby pokazać, że motyw ars moriendi we współczesnym świecie realizuje się m.in. w idei medycyny paliatywnej, która przywraca godność i szacunek w miejsce cierpienia i odrzucenia.”

● ANJA FRANCZAK
Kulturoznawczyni i towarzyszka w żałobie. Autorka blogu „Sprawy Ostateczne”, na którym pisze o tematach związanych z umieraniem, śmiercią i żałobą. Obecnie w trakcie szkolenia na doulę umierania. Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci.

CZWARTEK 21.01.2021
19:50—20:00 rozgrzewka techniczna
20:00—21:30 rozmowa

Wstęp wolny.

ZAPISY:
instytutdobrejsmierci@gmail.com
Wyślemy link w dniu spotkania.

Liczba miejsc jest ograniczona. Spotkanie nie będzie nagrywane.
Interaktywne spotkanie dyskusyjne odbędzie się na platformie ZOOM.
Żeby wziąć udział w rozmowie należy mieć możliwość połączenia się zarówno audio, jak i wideo.

Data

sty 21 2021
Expired!

Czas

20:00 - 21:30

Więcej informacji

DO WYDARZENIA

Lokalizacja

Platforma ZOOM