Grafika przedstawia półokrąg z logotypem IDŚ.

Czułe pożegnanie – Warsztaty opieki nad osobą zmarłą

 

Co trzeba, a co można zrobić, gdy bliska nam osoba zmarła w domu? Jak rodzina może zaopiekować się jej ciałem w tych pierwszych godzinach, jeszcze przed przyjazdem zakładu pogrzebowego?

A gdy osoba zmarła w szpitalu, w domu opieki lub hospicjum – jak możemy wnieść więcej czułości i ludzkiej troski w tę sytuację? W jaki sposób personel może dodać do obowiązujących procedur wspierające rytuały, które umożliwią bliskim osoby zmarłej dobre pożegnanie?

W przyjaznych warunkach przekażemy Wam podstawową wiedzę i różne praktyki opieki nad zmarłymi. Pokażemy Wam, jak myć i ubierać zmarłą osobę, jak obcować z jej ciałem w sposób spokojny i czuły. Razem zastanowimy nad pytaniem, co w tym czasie jest ważne.

 

DLACZEGO TO JEST WAŻNE

Świadome przeżywanie pierwszych godzin po śmierci potrafi mieć znaczący wpływ na dalszy przebieg żałoby. Bezpośredni kontakt z osobą zmarłą pomaga nam pojąć rzeczywistość śmierci poprzez własne zmysły. Dzięki temu doświadczeniu możemy również poczuć, że miłość wykracza poza śmierć. Żegnając się w czuły sposób możemy dać sobie szansę na rozwinięcie wewnętrznej więzi ze zmarłą_ym, która będzie nam towarzyszyć przez dalsze życie.

Jeszcze kilka dekad temu większość ludzi umierała we własnym domu. Po śmierci, rodzina albo inne osoby z najbliższego otoczenia, zajmowały się przygotowaniem ciała do pochówku. Wiedza o tym, jak myć i ubierać zmarłą osobę, była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Praktyczne czynności były osadzone w ramach rytuałów, które pomagały wspólnie przejść przez ten trudny czas.

Dzisiaj ta wiedza prawie zniknęła ze społeczeństwa. Powszechne jest podejście, że kontakt ze zmarłymi powinni mieć tylko profesjonaliści ze sfery medycyny i branży pogrzebowej. Jednak coraz więcej osób czuje potrzebę, żeby odzyskać sprawczość w tematach związanych ze śmiercią. Nie chcemy przekazywać opieki nad bliskimi wyłącznie w cudze ręce. Zapraszamy na warsztaty, dzięki którym stara, a utracona, wiedza trafi z powrotem w ręce ludzi, rodzin, Wasze.

 

METODY

Warsztat składa się z krótkich wykładów, pracy w grupach i praktycznych ćwiczeń. Sercem warsztatu jest wspólna, symboliczna opieka nad osobą żywą w roli osoby zmarłej.

Przekażemy Wam praktyczną, emocjonalną i teoretyczną wiedzę o możliwościach przechodzenia przez pierwsze godziny po śmierci człowieka w sposób spokojny, czuły i świadomy. Pokażemy Wam proste i jednocześnie skuteczne rytuały, które mogą pomóc utrzymywać więź z osobą zmarłą, a jednocześnie pożegnać się z ciałem.

 

DLA KOGO JEST TEN WARSZTAT

Warsztat jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy osoby, które towarzyszą innym w procesie umierania i w żałobie, zarówno w kontekście zawodowym, jak i w życiu prywatnym, szczególnie:

~ Osoby opiekujące się osobą chorą lub bliską w swojej rodzinie
~ Pielęgniarki/pielęgniarzy, opiekunki/opiekunów medycznych, lekarki/lekarzy oraz inne osoby wykonujące zawody medyczne
~ Pracowników socjalnych
~ Pracowników i wolontariuszy hospicjów
~ Osoby wykonujące zawody terapeutyczne
~ Osoby pracujące w branży funeralnej

Serdecznie zapraszamy pracowników domów pogrzebowych, którzy chcą się otworzyć na bliższą współpracę z klientami. Jeśli do tej pory mieliście wątpliwości, czy i jak włączyć rodziny w opiekę nad zmarłymi, pokażemy Wam, jak można to zrobić w bezpieczny i wspierający sposób.

 

Warsztat odbędzie się w ramach “Szkoły umierania”, czyli cyklu regularnych spotkań i warsztatów dedykowanych umieraniu, śmierci i żałobie, prowadzonych wspólnie przez Teatr Komuna Warszawa i Instytut Dobrej Śmierci.

KIEDY: sobota 2 marca 2024 od 10:00 do 18:00 (z przerwą na obiad)
GDZIE: Teatr Komuna Warszawa

 

WYBIERZ CENĘ

Jeśli chcesz zapłacić cenę regularną, wybierz opcję 400 zł.
Jeśli chcesz wspierać Instytut Dobrej Śmierci, wybierz cenę 450 zł.
Osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą wybrać cenę 500 zł.

Zależy nam na tym, żeby nikt nie został wykluczony z powodów finansowych. Jeśli chcesz uczestniczyć w tych warsztatach, a cena jest dla Ciebie barierą, proszę skontaktuj się z nami (anja@instytutdobrejsmierci.pl) i postaramy się znaleźć dobre rozwiązanie.

 

PROWADZENIE

 

ANJA FRANCZAK

Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Zajmuje się edukacją w obszarze umierania, śmierci i żałoby. Wspiera osoby na ostatnim etapie życia, osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą poprzez konsultacje indywidualne, szkolenia i warsztaty. Ważną rolę w jej pracy odgrywają rytuały. Jako celebrantka / mistrzyni ceremonii tworzy i prowadzi osobiste rytuały pożegnania i humanistyczne ceremonie pogrzebowe.

Szkoliła się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jest profesjonalną towarzyszką w żałobie certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.). Jako doula umierania i certyfikowana instruktorka międzynarodowej inicjatywy Kursów Ostatniej Pomocy (Letzte Hilfe) zajmuje się edukacją o procesie umierania i wspiera rodziny, które opiekują się bliską osobą na ostatnim etapie życia.

www.anjafranczak.com

 

Data

mar 02 2024
Expired!

Czas

10:00 - 18:00

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Komuna Warszawa
ul. E.Plater 31, 00-688 Warszawa
Strona WWW
https://komuna.warszawa.pl/