Cmentarze leśne i pochówki ekologiczne – czy będą możliwe w Polsce?
Ekologiczne pochówki cieszą się rosnącą popularnością na świecie. W krajach anglosaskich, niezależnie od wyznania i światopoglądu, coraz więcej osób wybiera tak zwany „natural burial ground” zamiast klasycznego cmentarza. Badania opinii publicznej przeprowadzone w 2019 roku Niemczech wykazały, że 20% respondentów wybrałoby pochówek w leśnym cmentarzu w biodegradowalnej urnie.
W Polsce obowiązuje ustawa o cmentarzach z 1959 roku, która dopuszcza pochówek zarówno trumny czy urny wyłącznie na terenie cmentarzy zakładanych przez gminy i związki wyznaniowe. Czy nadszedł czas na zmiany?
Na rozmowę o obecnej sytuacji i perspektywie na przyszłość polskiej kultury funeralnej zaprasza Instytut Dobrej Śmierci.
W dyskusji udział biorą:
ANNA E. KUBIAK
Antropolog kultury, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN i wykładowca w Graduate School for Social Research.
DOROTA SALUS
Reporterka i tłumaczka. Zajmuje się tematyką społeczną. Pisze o stracie, niepełnosprawności, wykluczeniu, ale też o sile, zmianie i nadziei. Publikowała w Wysokich Obcasach, Polityce, Zwierciadle, portalu gazeta.pl. Jako tłumacz współpracowała z magazynem National Geographic i Angora.
dorotasalus.com
ANJA FRANCZAK
Kulturoznawczyni i towarzyszka w żałobie. Autorka blogu “Sprawy Ostateczne”, na którym pisze o tematach związanych z umieraniem, śmiercią i żałobą. Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci.
anjafranczak.com / sprawyostateczne.pl
Spotkanie odbędzie się online na platformie Zoom. Liczba miejsc jest ograniczona.
ZAPISY: https://forms.gle/hDEcJgFa1SvxWUeDA
Spotkanie będzie nagrywane i transmitowane na żywo na profilu facebook.com/Instytut.Dobrej.Smierci
Polecamy artykuły o cmentarzach leśnych:
Dorota Salus: https://www.goethe.de/ins/pl/pl/kul/dos/ges/22032965.html
Anja Franczak: https://instytutdobrejsmierci.pl/2020/10/29/grob-w-naturze