Black Market: Targi wiedzy o śmierci

Czy masz jakieś pytanie o śmierci, którego jeszcze nigdy nie zadałaś? Może nie miałeś odwagi? Może nie miałaś z kim porozmawiać? Co chciałbyś wiedzieć o śmierci?

Zapraszamy na przestrzeń bez tabu, w której możecie pytać o wszystko, co związane jest z umieraniem, śmiercią i żałobą. Dla naszych ekspertek i ekspertów nie będzie to ani krępujące ani nietaktowne lub dziwne – ponieważ te tematy są normalną częścią ich codziennej pracy. Pokażemy Wam, jak o śmierci można rozmawiać w sposób otwarty, spokojny i wspierający. Z ciepłem, czułością i może nawet poczuciem humoru.

Na targach wiedzy o śmierci możecie się umówić na indywidualne rozmowy z ekspertkami i ekspertami z kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci. W trakcie 30-minutowych spotkań skorzystacie z ich doświadczeń i wyjątkowej wiedzy. Zapraszamy do przestrzeni, w której trudno dostępne informacje są w zasięgu ręki.

Współtworzące kolektyw IDŚ profesjonalistki i profesjonaliści branży funeralnej, ekspertki i eksperci ze świata medycyny oraz opieki paliatywnej, psycholożki i psychologowie, dziennikarki i dziennikarzy, naukowczynie i naukowcy a także artystki i artyści połączone są chęcią współpracy, wymiany wiedzy i tworzeniem synergii. Cieszymy się na spotkanie z Wami!

BLACK MARKET jest miejscem otwartej rozmowy o śmierci. Autentyczny dialog ma wspierającą moc i może być źródłem siły. Jednak pragniemy podkreślić, że BLACK MARKET nie pełni funkcji terapii lub grupy wsparcia. Udział w BLACK MARKET nie jest zalecany dla osób w stanie kryzysu lub w świeżej żałobie.

MODERACJA: Maria Wiśniewska

EKSPERTKI I EKSPERCI:

AGNIESZKA BECZEK
Właścicielka domu pogrzebowego “Dzieli nas tylko czas”. Znana jako “pani_z_domu_pogrzebowego” na Instagramie. Porozmawiaj z Agnieszką o tym co się dzieje z naszym ciałem po śmierci, jak wygląda praca w branży pogrzebowej i dlaczego ważny jest szacunek do wszystkich ludzi – zarówno żywych, jak i zmarłych.

KATARZYNA BONI
Autorką książki Ganbare! Warsztaty umierania, która opisuje, jak Japończycy radzą sobie z stratą i żałobą. Prowadzi warsztaty umierania, które poznała podczas spotkania z buddyjskimi mnichami. Inicjatorka projektu Telefon na wietrze. Porozmawiaj z Kasią, o tym, jak wygląda podejście do śmierci w Azji, na czym polegają warsztaty umierania i w jaki sposób świadomość przemijania może podnieść jakość naszego życia.

ANJA FRANCZAK
Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Jako doula umierania i towarzyszka w żałobie wspiera osoby na ostatnim etapie życia, osoby po stracie bliskiego oraz tych, którzy im towarzyszą. Jako celebrantka tworzy i prowadzi osobiste rytuały pożegnania i humanistyczne ceremonie pogrzebowe. Porozmawiaj z Anją o tym, jak może wyglądać świecki pogrzeb, jak możemy utrzymywać wewnętrzną więź z naszymi zmarłymi i w jaki sposób pomagają nam przy tym rytuały.

NINA HARBUZ
Psychoterapeutka psychodynamiczna. Prowadzi warsztaty, na których uczy, jak dobrze wspierać bliskich w żałobie. W codziennej pracy towarzyszy pacjentom w żałobie oraz w doświadczaniu strat – niekoniecznie tych ostatecznych, związanych ze śmiercią. Straty relacji, pracy, obrazu rodziny, własnego wyobrażenia, marzeń, nadziei, poczucia sensu. Porozmawiaj z Niną o tym, że także te straty związane są z procesem żałoby, oraz jak można być pomocnym/pomocną, gdy ktoś w otoczeniu doświadcza straty i trudno znaleźć odpowiednie słowa, by dodać otuchy.

KRZYSZTOF KOZŁOWSKI
Mediator i radca prawny specjalizujący się w prawie spadkowym. Pomaga przyszłym spadkodawcom uporządkować swoje sprawy, aby po ich śmierci bliscy mogli poświęcać minimum uwagi i energii spadkowym formalnościom. Porozmawiaj z Krzysztofem o tym, jak napisać testament, jak zapobiec konfliktom rodzinnym w sprawach spadkowych, i jak rozwiązać konflikty z pomocą mediacji zamiast przez wyniszczające rodzinę spory sądowe.

AGATA MALENDA
Lekarka hospicjum domowego i specjalistka chorób wewnętrznych. Pomaga osobom w stanie terminalnym w oswajaniu tego momentu oraz zachowanie jak najlepszej jakości życia do jego ostatnich chwil. Porozmawiaj z Agatą o tym, jak wygląda proces umierania, jaki rodzaj wsparcia jest dostępny w Polsce, i w jaki sposób rodzina i przyjaciele mogą opiekować się swoimi bliskimi na ostatnim etapie życia.

MAŁGORZATA MARCZEWSKA
Ekspertka od emocji i świadomości emocjonalnej. Wspiera odwagę do świadomego korzystania z emocji i do odkrywaniu, jak świadomość i spójność emocjonalna wpływają na jakość naszych relacji na każdym etapie życia. Porozmawiaj z Małgorzatą o tym, jak poradzić sobie z trudnymi emocjami i jak oswoić smutek, gniew i lęk w kontekście śmierci, straty i żałoby.

MARTA TARNOWSKA
Socjolożka i śpiewaczka badająca wiejskie pieśni pogrzebowe. Poszukuje sposobów reinterpretacji tradycyjnych obrzędów pogrzebowych we współczesnym świecie. Porozmawiaj z Martą o tym, jakie funkcję w naszym życiu spełniają rytuały i obrzędy, dlaczego potrzebujemy przestrzeni do wyrazu żałoby i jakie znaczenie w tym ma wspólnota.

MAGDALENA SIWECKA
Managerka ds. komunikacji w Esthima, firmie zajmującej się kremacją zwierząt towarzyszących. Prowadzi grupę wsparcia dla osób w żałobie po stracie ukochanego pupila i przygotowuje opiekunów do tego jak mają radzić sobie ze stratą zwierzęcia, także w kontekście podjęcia decyzji o jego eutanazji. Porozmawiaj z Magdą o szacunku dla zwierząt i żałoby właścicieli, o prawie do godnego pożegnania z ukochanym pupilem i możliwości okazania wsparcia właścicielom, którzy stracili zwierzęcych przyjaciół.

MINERWA WCZIĘCZKOWSKA
Jedna z pierwszych w Polsce absolwentek interdyscyplinarnych studiów podyplomowych z zakresu suicydologii. Na blogu i profilu @minerwaproject na Instagramie dzieli się wiedzą fachową i analizuje przedstawiania samobójstwa w popkulturze i w mediach. Porozmawiaj z Minerwą o tym, jak zapobiec samobójstwom, jakie mity o samobójstwie powinniśmy obalać, i dlaczego potrzebne jest odtabuizowanie tego tematu.

Data

lip 16 2022
Expired!

Czas

16:00 - 20:00

Więcej informacji

Do wydarzenia

Lokalizacja

Komuna Warszawa
ul. E.Plater 31, 00-688 Warszawa
Strona WWW
https://komuna.warszawa.pl/

Organizator

Instytut Dobrej Śmierci

Other Organizers

Komuna Warszawa
Strona WWW
https://komuna.warszawa.pl/