Czym się zajmuje Instytut Dobrej Śmierci
Instytut Dobrej Śmierci to przestrzeń dialogu i edukacji o przemijaniu, śmiertelności i sprawach ostatecznych. Jego powołanie wynika z pragnienia oswojenia tematu umierania, śmierci i żałoby w sferze publicznej oraz pogłębienia mentalnych i kulturowych refleksji wokół skończoności.

Czujemy się częścią ogólnoświatowego ruchu “death positive”. Globalna inicjatywa społeczna zachęca do otwartego dialogu o śmierci jako naturalnej i nieuniknionej części życia każdego i każdej z nas. Chcemy podnieść poziom wiedzy o procesie umierania, o różnorodności pochówków i pożegnań oraz zwiększyć świadomość dotyczącą możliwości wsparcia.
Nasze działania obejmują następujące obszary tematyczne:
- Towarzyszenie w żałobie
- Towarzyszenie przy umieraniu
- Psychologia śmierci, przemijania i żałoby
- Śmierć i żałoba z perspektywy teorii rytuału i w praktykach obrzędowych
- Śmierć, żałoba i związane z nimi praktyki z perspektywy nauk humanistycznych i społecznych – historii, antropologii, socjologii, pedagogiki, etnologii i filozofii
- Śmierć i żałoba w sztuce i w działaniach artystycznych
Nasza Filozofia
Chcemy snuć opowieść o śmierci i żałobie w sposób czuły i akceptujący. Wierzymy, że takie rozmowy i refleksje mogą wzmocnić w nas poczucie ugruntowania, wdzięczności i szacunku. Chcemy tworzyć narrację wokół spraw ostatecznych, w której będzie miejsce zarówno dla dawnych zwyczajów, jak i nowoczesnych modeli obcowania ze skończonością. Szukamy języka, żeby opowiedzieć o tym, jak chcemy umierać, towarzyszyć umierającym i żegnać naszych bliskich w sposób ciepły i spokojny.
W naszych działaniach kierujemy się następującymi wartościami i przekonaniami:
- Przemilczenie i tabuizowanie śmierci nie służy ludzkiej kondycji.
- Konfrontowanie się z własną śmiertelnością nie jest makabryczne, jest po prostu wyrazem naturalnej ciekawości doświadczania pełni naszej egzystencji.
- Kulturę, w której śmierć jest nieobecna lub poddana cenzurze, chcemy transformować w kulturę korzystającą ze wzbogacających i ożywiających nas aspektów przemijalności.
- Każdy człowiek ma prawo do wiedzy i edukacji na temat własnych obaw wobec umierania oraz opieki nad bliskimi, zarówno kiedy odchodzą, jak i po ich śmierci.
- Każdy człowiek ma prawo do pochówku, który odzwierciedla jego wartości, niezależnie od tożsamości i poglądów.
- Żałoba jest procesem indywidualnym, który u każdego człowieka wygląda inaczej na poziomie myśli, emocji i ich wyrazu. Nikomu nie wolno narzucać w jaki sposób i jak długo powinien doświadczać i wyrażać żałobę.
- Otwarta, szczera postawa wobec śmierci może doprowadzić do pozytywnych zmian kulturowych.
Zespół
Anja Franczak
Kulturoznawczyni / Towarzyszka w żałobie
Pierwsza w Polsce profesjonalna towarzyszka w żałobie. Szkoliła się w Niemczech, gdzie zawód towarzysza w żałobie istnieje od ponad 20 lat. Przez 10 lat pracowała w międzynarodowej branży filmowej. Osobiste doświadczenie straty uświadomiło jej społeczny problem braku edukacji i wsparcia dla osób po stracie bliskiego. Na swoim blogu “Sprawy Ostateczne” pisze o tematach związanych z umieraniem, śmiercią i żałobą. W 2020 roku rozpoczęła dwuletnie szkolenie na doulę umierania.
Pomysłodawczyni i założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. W ramach IDŚ prowadzi szkolenia i warsztaty związane z tematem żałoby. Odpowiada za koordynację kolektywu i zaprasza na spotkania Death Cafe.
Anja Franczak
Kulturoznawczyni / Towarzyszka w żałobie
Joanna Jurga
Projektantka produktu / Wykładowczyni
Specjalistka projektowania dedykowanego poczuciu bezpieczeństwa w przestrzeni. Założycielka i pomysłodawczyni marki NURN.design for death. Nauczycielka medytacji.
W Instytucie Dobrej Śmierci prowadzi sesje medytacji i odpowiada za kwestie projektowania i estetyki.
Joanna Jurga
Projektantka produktu / Wykładowczyni
Marta Tarnowska
Socjolożka / Śpiewaczka
Uczennica kurpiowskich śpiewaków pogrzebowych. Współzałożycielka Ziemskiego lamentu, śpiewaczej praktyki pieśni żałobnych z wiejskiej tradycji w wyborze odpowiednim do opłakiwania katastrofy klimatycznej. Wiceprezeska Forum Muzyki Tradycyjnej.
W ramach IDŚ poszukuje sposobów reinterpretacji elementów wiejskich obrzędów pogrzebowych i zadusznych w warunkach miejskich, m. in. współprowadzi spotkania śpiewacze poświęcone współczesnej reinterpretacji wiejskich pieśni pogrzebowych. Odpowiada za projekty badawcze, edukacyjne i artystyczne poświęcone kulturom oraz tradycjom wsi.
Marta Tarnowska
Socjolożka / Śpiewaczka
Kolektyw
Kolektyw IDŚ jest nieformalnym stowarzyszeniem osób, które w swojej pracy zawodowej, naukowej i/lub artystycznej mają styczność z tematem śmierci. Jesteśmy wielowątkową, interdyscyplinarną inicjatywą, w której jest miejsce dla zróżnicowanych poglądów, postaw i tożsamości.
Współtworzące IDŚ profesjonalistki i profesjonaliści branży funeralnej, ekspertki i eksperci ze świata medycyny oraz opieki paliatywnej, psycholożki i psychologowie, dziennikarki i dziennikarzy, naukowczynie i naukowcy a także artystki i artyści połączone są chęcią współpracy, wymiany wiedzy i tworzeniem synergii.
Marcel Andino Velez
Opiekun medyczny / Gerontolog / Dziennikarz
Etnograf, antropolog, dziennikarz i publicysta, menedżer kultury. Obecnie także dyplomowany opiekun medyczny i gerontolog. Założyciel pionierskiej na polskim rynku firmy Młodszy Brat – Rodzinna Koordynacja Opieki Geriatrycznej. Zrezygnował z funkcji wicedyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, by opiekować się chorymi rodzicami.
Marcel Andino Velez
Opiekun medyczny / Gerontolog / Dziennikarz
Agnieszka Beczek
Pracowniczka domu pogrzebowego / Instagramerka
W swojej pracy w zakładzie pogrzebowym stykam się z tematem żałoby i śmierci codziennie. Ważny jest dla mnie szacunek do wszystkich ludzi – zarówno żywych, jak i zmarłych. Dla rodzin po stracie bliskiej osoby staram się stworzyć dobre warunki, aby mogli godnie się pożegnać. A ciała zmarłych przygotowuję tak, aby w swoją ostatnią drogę mogli odejść z godnością.
Jako pani_z_domu_pogrzebowego piszę na Instagramie o swojej pracy. Dzielę się wiedzą, doświadczeniem i własnymi przemyśleniami. Zależy mi na tym, żeby edukacja o śmierci była ogólnie dostępna i żebyśmy mogli rozmawiać o niej otwarcie.
Agnieszka Beczek
Pracowniczka domu pogrzebowego / Instagramerka
Michał Błoch
Lekarz hospicjum
Lekarz hospicjum dla dzieci i zakładów opiekuńczo leczniczych dla dzieci. Pasjonat sztuki partnerskiej relacji i dobrej komunikacji lekarz-pacjent, teoretyk i praktyk tzw. „trudnych rozmów”. Obecnie zafascynowany psychoonkologią.
Na Instagramie znany jako @drhospice. Po co założyłem ten profil? – Żeby pokazać, że motyw ars moriendi we współczesnym świecie realizuje się m.in. w idei medycyny paliatywnej, która przywraca godność i szacunek w miejsce cierpienia i odrzucenia. Żeby pokazać ułamek bardzo intymnej pracy z nieuleczalnie chorym dzieckiem i jego rodziną. Żeby odczarować słowa: „hospicjum”, „morfina”, „śmierć”. Żeby nauczyć kilka osób kilku trudnych nazw wyjątkowo rzadkich chorób.
Michał Błoch
Lekarz hospicjum
Katarzyna Boni
Reporterka / Pisarka
Pisze o traumie, stracie, żałobie i o budowaniu nowych światów. Jest autorką książki Ganbare! Warsztaty umierania, która opisuje, jak Japończycy radzą sobie z rzeczywistością po potrójnej katastrofie z marca 2011 roku. To podczas pracy nad tą książką brała udział w warsztatach umierania prowadzonych przez buddyjskich mnichów. Teraz sama organizuje je w Polsce.
Katarzyna Boni
Reporterka / Pisarka
Ania Charko
Psycholożka zdrowia
Założyła fundację Ludzie i Medycyna, by zająć się empatycznym projektowaniem rozwiązań w medycynie. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie SWPS w School of Ideas w obszarze humanistyki medycznej. Doświadczenie zdobywała m.in. w Centrum Nauki Kopernik, gdzie odpowiadała za działania łączące naukowców i publiczność, stworzyła projekt Rzecznicy Nauki i Kongres Nauka i Media, prowadziła komunikację m.in. dla wystawy Obywatele w medycynie. W ramach fundacji Ludzie i Medycyna prowadzi podcast oraz koordynuje projekty Kartki na złe okoliczności i Rozmawianie o śmierci cię nie zabije. Naukowo zajmuje ją psychosomatyka i body-mind science oraz temat innowacji pacjentów. Trenuje pływanie i zapalczywie projektuje ubrania.
Ania Charko
Psycholożka zdrowia
Aleksandra Cieślak
Pisarka / Ilustratorka / Reżyserka
Zajmuję się przede wszystkim tworzeniem autorskich publikacji, głownie dla dzieci. Fascynuje mnie muzyka, jestem współautorką słuchowiska-opery Piwnice powstałego na okoliczność Małej Warszawskiej Jesieni. Moją pasją jest komunikacja – szukanie sposobów na wyrażanie trudnych do wyrażenia emocji w sposób pozawerbalny i symboliczny. Prowadzę warsztaty na podstawie Książki do zrobienia, podczas których eksploruję to, co “nie przechodzi przez gardło”. Aktualnie pracuję nad koncepcją picture-booka o śmierci i kartami do medytacji z tym tematem. Osobisty wątek nieprzepracowanej żałoby pojawił się w teatralnym projekcie Tit Anik zrealizowanym w ramach TEREN TR. Wierzę, że to co stwarzamy jest emanacją nas samych. Moim marzeniem jest stworzenie libretta opery.
Aleksandra Cieślak
Pisarka / Ilustratorka / Reżyserka
Paweł Dobrowolski
Dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie
Dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie. Pracował w kilku stołecznych teatrach jako kierownik literacki, manager i dramaturg (TR Warszawa, Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Wielki – Opera Narodowa). Był kuratorem festiwalu Deathroom w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz współautorem spektaklu Spring of death. Studiował w Warszawie wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej, filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.
Paweł Dobrowolski
Dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie
Anea Filipek
Prowadząca kręgi kobiet
Jako wolontariuszka w hospicjum wspierałam osoby umierające. Przychodzą do mnie pieśni dla tych, którzy odchodzą i pieśni pogrzebowe. W 2020 zwołałam krąg dla kobiet szukających nowego podejścia do śmierci i rytuałów przejścia. Ukończyłam studia podyplomowe z Zarządzania kryzysem i Pierwszej pomocy emocjonalnej. Pracuję jako koordynatorka badań klinicznych. Chciałabym być doulą umierania.
towarzyszeniewodchodzeniu.pl
fb.com/towarzyszenie.w.
Anea Filipek
Prowadząca kręgi kobiet
Paweł Grochocki
Psychotanatolog / Śpiewak
Psycholog, specjalista z zakresu pomocy osobom będącym w ryzyku samobójczym oraz w żałobie. Nauczyciel akademicki. Prowadzi indywidualną terapię psychologiczną, grupy wsparcia dla osób po stracie oraz szkolenia suicydologiczne. Poszukuje nowej metody w terapii osób w żałobie łączącej podejście humanistyczno-egzystencjalne, lowenowską pracę z ciałem oraz głos.
Śpiewak i nauczyciel śpiewu tradycyjnego. Uczeń śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic. Wraz z Pawłem Odorowiczem i Olgą Kozieł nagrał płytę Pieśni przejścia z tradycyjnymi pieśniami pogrzebowymi. Poszukuje miejsca dawnych wiejskich obrzędów i zwyczajów pogrzebowych w kulturze miejskiej.
Paweł Grochocki
Psychotanatolog / Śpiewak
Nina Harbuz
Psychoterapeutka / Dziennikarka
W mojej codziennej pracy jako psychoterapeutka towarzyszę pacjentom w doświadczaniu straty. Nie zawsze tej ostatecznej, związanej ze śmiercią. Osoby, które przychodzą do mnie do gabinetu, wspieram w ich codziennych utratach. Pomagam przejść przez doświadczenie straty miłości, związku, relacji, przyjaźni, pracy, zdrowia, urody, obrazu rodziny, jaki latami nosiło się w sobie, własnego wyobrażenia i wizerunku, marzeń, nadziei, poczucia sensu w życiu. W trakcie terapii pomagam w zaakceptowaniu tego utraconego kawałka własnego świata i ułożeniu go na nowo, albo trochę inaczej. Tak, żeby znów żyło się lepiej, lżej.
W przeszłości, przez rok, pracowałam jako wolontariuszka w hospicjum onkologicznym, gdzie towarzyszyłam pacjentom. Pracowałam także z osobami w żałobie, które straciły bliskich. Przez 15 lat byłam dziennikarką radiową i prasową. Zajmowałam się tematami psychologicznymi i społecznymi. Teraz pracuję nad książką o stracie, śmierci i żałobie.
Autor zdjęcia: Michał Warda
Nina Harbuz
Psychoterapeutka / Dziennikarka
Katarzyna Jabłońska
Dziennikarka / Autorka
Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, krytyk filmowy, publicystka. Redaktorka kwartalnika Więź, w latach 1997-2017 była sekretarzem redakcji. Współautorka książek, m.in. Szału nie ma, jest rak i Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby (z ks. Janem Kaczkowskim), Wyzywająca miłość. Chrześcijanie a homoseksualizm, Między konfesjonałem a kozetką. Należy do Zespołu Laboratorium Więzi oraz Inicjatywy Zranieni w Kościele.
Katarzyna Jabłońska
Dziennikarka / Autorka
Katarzyna Jackowska-Enemuo
Muzykantka / Opowiadaczka historii
Z wykształcenia antropolożka kultury, z natury wędrownica, z zawodu śpiewaczka, akordeonistka, a także zbieraczka i opowiadaczka historii. Krąży po rozmaitych pograniczach tego co tradycyjne i autorskie, tropi dawne tradycje obrzędowe, tworzy muzykę teatralną i własne piosenki. Koncertuje, opowiada, prowadzi warsztaty, zarówno na festiwalach, jak też na ulicach, w domach dziecka i więzieniach. W 2020 roku, w odpowiedzi na śmierć córki, Naomi, stworzyła projekt “Nieuchronne” z muzyką i opowieściami, który będzie się powolutku rozwijał.
parparusza.com
nieuchronne.pl
opowiescdlaswiata.com
jazgodki.pl
Katarzyna Jackowska-Enemuo
Muzykantka / Opowiadaczka historii
Anna Jurkiewicz
Antropolożka kultury / Śpiewaczka / Performerka
Dokumentuje i praktykuje śpiew z tradycji wiejskich, m.in. towarzyszący pogrzebom, współtworzy internetowe archiwum nagrań Pieśni do Śmierci. Śpiewa pieśni tradycyjne w zespołach Starorzecze, Sekunda Mała, Wołyń w Pieśniach. Współtworzy inicjatywę Ziemski Lament, adaptując pieśni pogrzebowe na potrzeby opłakiwania katastrofy klimatycznej. Poszukuje w śpiewie tradycyjnym ekspresji osobistych doświadczeń kobiet w ramach autorskiego projektu Od lamentu do empowermentu. Wydała minialbum Lulu z kołysankami wokalno-oddechowymi dla dorosłych i dzieci. Autorka tekstów i podcastów. Interesuje się pozawerbalną ekspresją ciała, oddechu i głosu. Współtworzy Eksperymentalny Chór Oddechowy EchO i girlsband oddechowy Haust z Dobrawą Borkałą. Uczestniczka spektakli i performansów, współpracowała m.in. z Bogną Burską, Zorką Wollny, Seanem Palmerem i Gęba Vocal Ensemble. Zbieraczka dźwięków i taterniczka jaskiniowa. Praktykuje field recording i śpiew w otwartej przestrzeni oraz śpiew podziemny.
Anna Jurkiewicz
Antropolożka kultury / Śpiewaczka / Performerka
Anna Kiedrzynek
Dziennikarka / Reporterka
Jako dziennikarka i reporterka zajmuję się tematyką społeczną, w tym tematami związanymi ze zdrowiem psychicznym i psychiatrią. Aktualnie pracuję nad debiutancką książką reporterską. Jestem autorką tekstu o Anji Franczak, pierwszej w Polsce profesjonalnej towarzyszce w żałobie, który ukazał się w tygodniku Newsweek Polska. Z kolei w Tygodniku Powszechnym opublikowałam rozmowę z dr. Michałem Błochem U nas dzieci nie umierają na temat warunków życia i odchodzenia podopiecznych Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w Polsce.
Anna Kiedrzynek
Dziennikarka / Reporterka
Dominika Klimek
Dziennikarka / Reporterka
Z wykształcenia inżynier mechatronik, ale szybko porzuciła tę ścieżkę i wybrała pracę, w której głównym zadaniem jest słuchanie ludzi. Zajmuje się dziennikarstwem radiowym oraz reportażem prasowym. Jest autorką podcastu #ważne o tematyce społecznej. Rozmawia o prawach człowieka, prawach zwierząt, ochronie środowiska, wykluczeniu, niesprawiedliwości, niedomagającym systemie, zdrowiu psychicznym, śmierci oraz innych istotnych zagadnieniach.
Dominika Klimek
Dziennikarka / Reporterka
Urszula Kluz-Knopek
Artystka / Projektantka
Artystka wizualna, doktora sztuki i inżynierka informatyki. W swojej twórczości podejmuje problemy związane z relacją natury i kultury, opresyjności kultury popularnej, postrzegania śmierci naturalnej w kontekście wirtualnego życia. Zajmuje się również projektowaniem zorientowanym na problemy i potrzeby użytkownika, prowadzi własne studio graficzne – Studio Bakłażan.
Autorka wystaw indywidualnych: Keep away from fire (2013), Wiosennie (2015), Zmierzch (2017), Latający Dom Dobrej Śmierci (2017), PlayDead.info (2019), Połączenie nie zostało zerwane (2020).
Autorka książki PlayDead.info – śmierć/nieśmiertelność jako pojęcia z pozoru przeciwstawne w kulturze współczesnej (2020) i, będącej obecnie w przygotowaniu, Czas Kamienia (2021).
Urszula Kluz-Knopek
Artystka / Projektantka
Krzysztof Kozłowski
Radca prawny / Mediator
Jestem radcą prawnym i mediatorem, prowadzącym własną kancelarię w Warszawie. Specjalizuję się w prawie spadkowym i działkowym (stowarzyszeń ogrodowych), uzupełniając powyższe kompetencjami z zakresu mediacji i negocjacji.
Z tematem śmierci spotykam się codziennie. Pomagam przyszłym spadkodawcom uporządkować swoje sprawy, zwłaszcza majątkowe, aby po ich śmierci bliscy mogli oddać się żałobie, poświęcając minimum uwagi i energii spadkowym formalnościom. Wspieram spadkobierców w skutecznym i szybkim uzyskaniu wszelkich praw do spadku. Oferuję mediację, jako wyjątkowy sposób zażegnania ewentualnych konfliktów w rodzinie, między spadkobiercami. Moją misją jest popularyzowanie testamentu, jako narzędzia do uporządkowania spraw na wypadek własnej śmierci oraz mediacji, jako doskonałej alternatywy dla wyniszczających rodzinę sporów wokół spadku.
podwazenietestamentu.pl
krzysztof.kozlowski.oirpwarszawa.pl
facebook.com/KozlowskiRadca
Krzysztof Kozłowski
Radca prawny / Mediator
Anna E. Kubiak
Antropolog kultury
Profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN i wykładowca w Graduate School for Social Research. Autorka książek: Delicje i lewa ręka Kryszny (IFiS PAN, Warszawa 1997), Jednak New Age (Santorski & Co, Warszawa 2005), Nostalgia i inne tęsknoty (Stopka, Łomża 2007), INNE ŚMIERCI. Antropologia umierania i żałoby w późnej nowoczesności (Universitas, Kraków 2014), Pogrzeby to nasze życie (IFiS PAN, Warszawa 2015), Assisted Death in the Age of Biopolitics and Bioeconomy (Cambridge Scholars Publishing, Great Britain 2020), współredaktorka antologii Społeczne i kulturowe reprezentacje śmierci (Nomos, Kraków 2015).
Obszary zainteresowań: tanatologia, bioetyka, eutanazja, antropologia wizualna, studia nad traumą i pamięcią.
ifispan.pl
Assisted Death in the Age of Biopolitics and Bioeconomy
Anna E. Kubiak
Antropolog kultury
Aleksandra Kurowska-Susdorf
Edukatorka / Badaczka w zakresie tanatologii
Jestem Kaszubką, potrójną mamą i miłośniczką mojego lokalnego mikroświata wiejskiego. Pracuję jako nauczycielka języka angielskiego, przewodnik po Kaszubach i Trójmieście oraz adiunkt i badacz w Instytucie Studiów Edukacyjnych na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
W pracy naukowej podjęłam się rozwinięcia zagadnień związanych z tanatologią w zakresie edukacji (tanatopedagogika). Duża część badań naukowych to projekty interdyscyplinarne mieszczące się w polu pedagogiki społecznej, złożone ze studiów empirycznych oraz teoretycznych z zakresu antropologii kulturowej, tanatologii, filozofii, historii, psychologii, socjologii. Szukam możliwych dróg edukacji do śmierci, detabuizacji tematu umierania szczególnie wśród dzieci, pedagogów i rodziców. W badaniach jakościowych skupiam się na praktyce społecznej Kaszubów w obszarze religijno-rytualnym z aspektami związanymi z tradycjami pogrzebowymi. Jestem autorką książki Oswoić śmierć – Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych.
Oswoić śmierć – Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych
Aleksandra Kurowska-Susdorf
Edukatorka / Badaczka w zakresie tanatologii
Aleksandra Kutz
Artystka / Dziennikarka
Zaangażowana w sprawy charytatywne na rzecz podnoszenia jakości życia i zwiększania świadomości społecznej. Prowadzi spotkania i zajęcia pomagające odkryć życiową moc i potencjał, jak również wykorzystać moc ostatnich pożegnań. Reżyserka filmu dokumentalnego Jeszcze zdążę, innowacyjnie traktującego śmierć jako moc pobudzjącą do życia, zrealizowanego w hospicjum. Filmowi towarzyszy kampania społeczna pt. Ostatnie chwile szczęścia stworzona wraz z Puckim Hospicjum, założonym przez ks. Jana Kaczkowskiego.
Znana m.in. z programów TV Ola w trasie czy Przyjazne motocyklistom oraz licznych innych audycjach na stacjach TTV, TVN, TVN Turbo i Travel Channel, lub na Air Sports Promotion. Ściga się samochodami i motocyklami i regularnie zasiada w kokpicie samolotu. Realizacje lotnicze są również manifestacją jej przewodniego hasła ” żyj odważnie”.
Aleksandra Kutz
Artystka / Dziennikarka
Łucja Lange
Naukowczyni / Fotografka
Naukowczyni związana z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Bada doświadczenie żałoby (także w kontekście istot nieludzkich) oraz doświadczenie cierpienia osób z chorobami nowotworowymi. Jej zainteresowania skupiają się na kwestiach różnorodności i obszarach gender studies, animal studies oraz death studies. Swoją uwagę poświęca także bezdomności i marginalizacji (zarówno ludzi, jak i zwierząt) oraz terapii poprzez fotografię jako aktywistka i badaczka. Od roku 2012 założycielka i redaktorka naczelna internetowego magazynu o kulturze i sztuce Mega*Zine Lost&Found.
Łucja Lange
Naukowczyni / Fotografka
Agata Malenda
Lekarka hospicjum domowego / Specjalistka chorób wewnętrznych
Z zawodu specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z hematologii. Z pasji lekarz hospicjum domowego. Śmierć od zawsze wydawała mi się naturalną składową naszego życia, jednakże wiem, że wielu ludzi odczuwa ją zupełnie inaczej. Moim celem jest pomoc osobom w stanie terminalnym w oswajaniu tego momentu oraz zachowanie jak najlepszej jakości życia do jego ostatnich chwil.
Agata Malenda
Lekarka hospicjum domowego / Specjalistka chorób wewnętrznych
Marta Malinowska
Reżyserka / Psycholożka
Reżyserka (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie), studiowała aktorstwo (PWST we Wrocławiu), i Psychologię Zorientowanej na Proces. Jest w trakcie szkolenia Grof Transpersonal Training z psychologii transpersonalnej oraz w programie nauczycielskim Szkoły Tworzenia. Wykorzystuje metody procesowe do głębokiej pracy z artystami, prowadzi warsztaty i szkolenia dla artystów. Uczestniczyła w międzynarodowym stażu dla młodych reżyserów w Gérard Philipe de Saint-Denis w Paryżu gdzie wyreżyserowała autorski spektakl rejected parts of Paris. Na Quartieri dell’arte w Rzymie wyreżyserowała spektakl dream na podstawie dramatu Pirandello. Laureatka programu Laboratorium w Teatrze Nowym w Krakowie, którego finalem był autorski spektakl Powstanie grany w Teatrze Nowym i w Krakowskim DPSie. Scenariusz był zainspirowany kilkumiesięcznym pobytem wszyskich twórców w hospicjum i snami osób umierających. Ta praca miała na nią olbrzymi wpływ, kontynuuje swoje poszukiwania i prace z osobami umierającymi. Obecnie pracuje nad performancem, który ma się odbywać w specjalnej rzeźbie na kształt symulatora, w którym towarzyszy się osobami odchodzącym.
Marta Malinowska
Reżyserka / Psycholożka
Mira Marcinów
Pisarka / Filozofka
Autorka czterech książek, m.in. Historii polskiego szaleństwa, za którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej (2019) oraz prozy: Bezmatek (Wyd. Czarne, 2020). Doktorat z zakresu psychologii uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim (2014). Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Współzałożycielka i dyrektorka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej oraz prezeska Fundacji IFiS PAN. Laureatka Nagrody Premiera za rozprawę doktorską i stypendium naukowego dla wybitnych młodych naukowców. Finalistka Nagród Naukowych Polityki (2019). Twórczyni Radia Głosy i performance’ów o zabarwieniu psychiatrycznym. Pisze eseje o melancholii, żałobie i teorii szaleństwa oraz ekfrazy sztuki współczesnej.
Mira Marcinów
Pisarka / Filozofka
Małgorzata Marczewska
Ekspertka od emocji i świadomości emocjonalnej
Pomysłodawczyni i założycielka LABlife. Zajmuje się promowaniem wiedzy o emocjach i Życia w Przestrzeni Serca. Wspiera odwagę do świadomego korzystania z emocji, na każdym etapie naszego życia. Jest skupiona na odkrywaniu, jak świadomość i spójność emocjonalna wpływają na jakość naszych relacji i życia. Od początku pandemii prowadzi także cotygodniowe, bezpłatne, otwarte spotkania Praktyki Koherencji Serca, w których spotykają się ludzie z różnych stron świata. Prowadzi kursy on line, spotkania, warsztaty, szkolenia, pisze felietony, nagrywa podcasty, pracuje indywidualnie z ludźmi w trudnych sytuacjach życiowych.
Małgorzata Marczewska
Ekspertka od emocji i świadomości emocjonalnej
Jakub Maria Mazurkiewicz
Projektant / Artysta
Zajmuje się projektowaniem, sztuką, organizowaniem przedsięwzięć społecznych i kulturalnych oraz dydaktyką. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom magisterski obronił z wyróżnieniem w 2012 roku. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury (2011, 2016), laureat konkursów w dziedzinie projektowania graficznego (Dobry Wzór, Polish Graphic Design Awards). Od 2013 roku pracuje na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną w macierzystej uczelni. Współzałożyciel autorskiej Pracowni Struktur Mentalnych oraz interdyscyplinarnej pracowni projektowej zespół wespół. Przygotowuje rozprawę doktorską pod tytułem Ostatnie pożegnanie. Pochówek bliskich w XXI wieku w Polsce.
Jakub Maria Mazurkiewicz
Projektant / Artysta
Monika Mellerowska
Autorka / Redaktorka
Z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania humanistka, skupiona na literaturze Holocaustu. Redaktor portalu literackiego Szuflada, współtwórczyni nieistniejącego już magazynu bukinistycznego Archipelag. Przez dwanaście lat prowadziła blog Momentogram. Publikuje teksty m.in. na stronie Klubów „Tygodnika Powszechnego”, w „Zeszytach Literackich” oraz w Kwartalniku „Więź”.
Monika Mellerowska
Autorka / Redaktorka
Anna Nazimek
TikTokerka
Jestem studentką kryminologii stosowanej. Na swoim kierunku bardzo często poruszamy temat śmierci, który w Polsce jest uważany za temat tabu. Odbywałam praktyki absolwenckie w zakładzie pogrzebowym i mogłam na własne oczy zobaczyć ile mitów o prosektorium jest nieprawdą. Oprócz tego jestem pierwszym twórcą na polskim TikToku poruszającym temat śmierci i inne tematy tabu ocieplając ich wizerunek. Mam nadzieje że w niedługim czasie będę mogła działać czynnie w zawodzie i dalej normalizować temat śmierci wśród młodzieży i jak i osób starszych.
Anna Nazimek
TikTokerka
Marta Niedźwiecka
Polonistka / Psycholożka
Terapeutka zajmująca się w swojej pracy tematyką tabu kulturowych i budowania świadomego bycia w świecie. Autorka podkastu O Zmierzchu.
Marta Niedźwiecka
Polonistka / Psycholożka
Grażyna Niewiadomska
Psycholożka
Od lat związana jestem z tematem umierania, żałoby, z człowiekiem w kryzysie. Wspieram tych, którzy umierają i tych, którzy po wielkich stratach żyją dalej. Na mojej drodze zawodowej znajdowali się rodzice dzieci umierających w łonie matek i na skutek śmierci okołoporodowej (hospicjum perinatalne), przez lata pracowałam z dzieckiem umierającym i jego bliskimi (hospicjum domowe dla dzieci), obecnie skupiam się na minimalizowaniu cierpienia terminalnie chorego dorosłego (hospicjum stacjonarne). Poszukuję komfortu i bezpiecznych miejsc dla ludzi umierających, a także dla tych, którzy pozostają w żałobie. Prowadzę konsultacje indywidualne i grupy wsparcia dla osób w żałobie.
Grażyna Niewiadomska
Psycholożka
Kamila Owsianików
Śpiewaczka
Flecistka, perkusjonalistka, śpiewaczka tradycyjna, zwolenniczka skutecznych rozstań i krótkich pobytów daleko. Studiowała jazz i muzykę świata w różnych jego zakątkach, śpiewu uczyła się u Moniki Mamińskiej – Domagalskiej, Joanny Słowińskiej i Karoliiny Kantelinen. Współtworzyła lub współtworzy m.in. takie zespoły jak Collegium Palestrinae, Piwnica pod Baranami czy Pokrzyk. W 2020 roku zrealizowała stypendium MKiDN „Polskie tradycyjne pieśni żałobne do wspólnego śpiewania” i postanowiła śpiewać je dalej.
Kamila Owsianików
Śpiewaczka
Bartek Pulcyn
Kulturoznawca / Animator kultury / Kurator programu filmowego
Absolwent Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Selekcjoner / kurator programu / współorganizator festiwali filmowych (Warszawski Festiwal Filmowy, WAMA, Transatlantyk, Nowe Epifanie). Wcześniej dziennikarz filmowy (Aktivist, Hero, Filmweb, Radio Plus Warszawa).
Rzecznik i specjalista do spraw promocji i organizacji wydarzeń specjalnych Caritas Archidiecezji Warszawskiej prowadzącej m.in. hospicjum stacjonarne przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Bartek Pulcyn
Kulturoznawca / Animator kultury / Kurator programu filmowego
Szymon Rogiński
Fotograf / Artysta
Uczył się aktorstwa w “School on Wheels” Teatru Derevo (Niemcy / Holandia) oraz fotografii w Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku. Jego prace zostały zaprezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie. Razem z Katarzyną Korzeniecką stworzył książka artystyczną AFTERLIFE (2020), która stanowi wizualny dialog fotografii miejsc związanych z branżą funeralną z ponadczasowymi strukturami.
Szymon Rogiński
Fotograf / Artysta
Marta Anna Sałapata
Pedagożka / Filolożka / Naukowczyni
Pedagożka, filolożka, wolontariuszka hospicyjna, naukowczyni związana z Instytutem Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu tanatopedagogiki, sytuacji trudnych i kształtowania się tożsamości jednostki. Absolwentka Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w obszarze pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej oraz studiów podyplomowych Zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna. Swoją pracę doktorską poświęciła analizowaniu postaw nauczycieli edukacji wczesnej wobec śmierci (UMK 2012 r.).
Prowadzi wykłady, warsztaty i szkolenia m.in. na temat tego, w jaki sposób wspierać dzieci i młodzież w sytuacji straty i żałoby. Interesuje się patografią – gatunkiem autobiografii pisanej z perspektywy osoby chorej/cierpiącej/umierającej. W wolnym czasie gotuje, szydełkuje, tka na krośnie i uprawia ogród.
Marta Anna Sałapata
Pedagożka / Filolożka / Naukowczyni
Dorota Salus
Tłumaczka / Reporterka
W reportażach zajmuje się tematyką społeczną. Lubi rozumieć, dlaczego ludzie robią to, co robią. Pisze o stracie, niepełnosprawności, wykluczeniu, ale tez o sile, zmianie i nadziei.
Jej reportaże publikowane były w Wysokich Obcasach, Polityce, Zwierciadle, portalu Gazeta.pl. Jako tłumacz współpracowała z magazynem National Geographic i Angora. Przekładała listy dialogowe do filmów i reprezentowała łódzkie biura tłumaczeń.
Dorota Salus
Tłumaczka / Reporterka
Joanna Sarnecka
Antropolożka kultury / Performerka
Opowiadaczka w grupie Opowieści z Walizki. Interesuje się stykiem sztuki, nauki i technologii. Prowadzi działania teatralne ze społecznościami. Działa jako badaczka społeczna, pisze, publikuje min. w czasopiśmie Fraza, na portalu www.taniecpolska.pl i na portalu edukacja: można inaczej. Autorka książki Dziennik uciekiniera (wyd. Oficynka). Współtworzy Wirtualne Muzeum Antropocenu.
wma.museum
www.opowiescizwalizki.pl
www.moznainaczej.edu.pl
Zdjęcie: Marta Garbacz i Filip Żylak
Joanna Sarnecka
Antropolożka kultury / Performerka
Zuza Sikorska
Praca z ciałem
Założycielka Myślenie ciałem/ Bodythinking. Zajmuje się przywracaniem perspektywy cielesnej do kultury i życia. Prowadzi warsztaty, pracuje indywidualnie, występuje na konferencjach i festiwalach, współpracuje przy tworzeniu wystaw.
Projektuje doświadczenia dzięki którym ludzie mogą nie tylko zrozumieć ale też ucieleśnić zdobywaną wiedzę. Specjalizuje się w pracy z twórcami. Wychodząc od metod takich jak analiza ruchu (LBMS), terapia tańcem i ruchem (DMT), metoda świadomego oddechu (Breath Integration), wiedza ze świata neuronauki, tworzy autorską metodę pracy Myślenie ciałem /Bodythinking. Współpracuje z instytucjami, organizacjami pozarządowymi i firmami m.in. z ASP w Warszawie, Festiwalem Myśli Abstrakcyjnej, Fundacją Kobiety Bez Diety, Centrum Praktyk Edukacyjnych, Instytutem Dobrej Śmierci, Healthy Workplace.
Zuza Sikorska
Praca z ciałem
Tomasz Siuda
Fotograf / Arteterapeuta
Fotograf, arteterapeuta, podróżnik z silnymi objawami uzależnienia solarnego. Absolwent fotografii Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych i arteterapii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Współorganizator i uczestnik wielu projektów i ekspedycji podróżniczych – w Iranie śladami polskich uchodźców, w Amazonii śladami Arkadego Fiedlera czy w Nowym Yorku w ramach projektu Puzzle. Członek zarządu fundacji Key for Tomorrow (dawniejsza Fundacja Fiedlerów). Publikuje w magazynie fotografów, reporterów i podróżników Kontynenty. Stworzył i prowadził przez szereg lat pracownię fotograficzną (z elementami fototerapii) w Domu Dziecka w Kórniku. Wiedziony silnym głosem intuicji od pewnego czasu szuka opcji i przygotowuję się do pracy jako arteterapeuta z użyciem technik foto-terapeutycznych z pacjentami terminalnie chorymi.
Tomasz Siuda
Fotograf / Arteterapeuta
Magdalena Siwecka
Historyk sztuki / PR Manager Esthima Polska
Pasjonatka. Wszystko co robi jest na 100 % albo i więcej … nie umie inaczej. Zaangażowana od ponad dwóch lat w budowanie wizerunku, należącego do francuskiej grupy Veternity, projektu Esthima, czyli nowoczesnych usług kremacji zwierząt towarzyszących. Zna długoletnią żałobę. Podejmując pracę w Esthima wiedziała, że może pomóc zarówno sobie jak i innym.
Stara się poszerzyć świadomość społeczną wokół tematu śmierci zwierząt. Podejmuje działania w kierunku rozpowszechniania dyskusji na temat szacunku dla zwierząt i żałoby właścicieli, prawa do godnego pożegnania z ukochanym pupilem, możliwości okazania wsparcia właścicielom, którzy stracili zwierzęcych przyjaciół – także poprzez zorganizowanie dla nich pomocy ze strony terapeutów i psychologów.
Magdalena Siwecka
Historyk sztuki / PR Manager Esthima Polska
Katarzyna Sroczyńska
Dziennikarka / Redaktorka
Z wykształcenia polonistka, od wielu lat w pracy dziennikarskiej i redaktorskiej zajmuje się tematami związanymi z psychologią, zdrowiem psychicznym, jakością życia i świadomością emocji. Jako autorka i redaktorka pracowała m.in. dla miesięcznika popularnonaukowego „Focus” i kwartalnika „Przekrój”. Zaangażowana w działalność organizacji społecznych.
Katarzyna Sroczyńska
Dziennikarka / Redaktorka
Adam Strug
Śpiewak
Śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, producent i kurator muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej, gospodarz czwartkowych edycji magazynu Źródła w radiowej Dwójce i niedzielnego programu Owszem Mazowsze na antenie TVP 3 Warszawa.
Adam Strug
Śpiewak
Agnieszka Tarasiuk
Artystka / Kuratorka
Artystka i kuratorka zainteresowana pograniczem sztuki i działalności społecznej, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przez kilkanaście lat organizowała przedsięwzięcia artystyczne na Podlasiu, tworząc eksperymentalną przestrzeń dla sztuki w miejscach odległych od centrów kultury. W latach 2008–2011 była dyrektorką Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Od 2011 główna kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie.
Agnieszka Tarasiuk
Artystka / Kuratorka
Agata Tuszyńska
Pisarka / Poetka / Reportażystka
Autorka bestsellerowych biografii: Isaaca Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej, Wiery Gran, Józefiny Szelińskiej (narzeczonej Bruno Schulza), a także osobistych książek o odkrywaniu żydowskiej tożsamości (Rodzinna historia lęku) oraz o odchodzeniu i śmierci męża (Ćwiczenia z utraty). Mama zawsze wraca z ilustracjami Iwony Chmielewskiej (2020) to opowieść dziecka mierzącego się ze światem wojny. Wydała kilka tomików wierszy (i znowu list, adresat nieznany, miejsce przy oknie, nadzieja 2…). Jej książki tłumaczone są na kilkanaście języków.
“Bohaterką wszystkich moich książek jest PAMIĘĆ. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa. W Ćwiczeniach z utraty przyglądałam się z bliska śmiertelnej chorobie i umieraniu mojego najważniejszego mężczyzny. Zostały we mnie jako lekcja miłości.”
agatatuszynska.pl
agatatuszynska.com
facebook.com/AgataTuszynskaPisarka
Agata Tuszyńska
Pisarka / Poetka / Reportażystka
Marta Wajszczyk
Projektantka graficzna / Wykładowczyni
Projektantka graficzna i art director. Wykładowczyni Szkoły Filmowej PWSFTviT w Łodzi na wydziale Fotografii. Dyplomowana absolwentka i stypendystka francuskiej l’École supérieure d’art et de design d’Amiens oraz łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Zawodowo związana z fotografią mody. Jest autorką wykładów z zakresu fotografii, typografii, grafiki projektowej i obrazu filmowego. Interesuje się programami interwencji nowotworowej w kontekście badań klinicznych oraz rolą duchowości i pracy z emocjami w procesie zdrowienia. Wartości których poszukuje w życiu prywatnym i zawodowym to Prawda, Piękno i Bliskość.
Marta Wajszczyk
Projektantka graficzna / Wykładowczyni
Małgorzata Węglarz
Autorka / Youtuberka
Absolwentka literaturoznawstwa amerykańskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie przygotowując pracę magisterską na temat Edgara Alana Poe mogła poszerzyć wiedzę o twórczości ulubionego pisarza. Jego życiorys i dorobek literacki stały się dla niej inspiracją w tworzeniu własnych tekstów, które pisze już od kilkunastu lat. Do tej pory, wydane pod pseudonimem Maggie Moon zostały dwa thrillery – Posiadłość oraz jej kontynuacja Ród wyklętych.
Swoją pasją do literatury postanowiła podzielić się na kanale POEst Mortem, gdzie dodatkowo zamieszcza materiały dotyczące śmierci i pochówków. Aby oswoić temat umierania tworzy odcinki łączące w sobie elementy edukacji i rozrywki. Jej celem jest również obalanie mitów dotyczących śmierci oraz branży funeralnej. Małgorzata interesuje się symboliką cmentarną oraz anatomią śmierci. W lutym 2021 roku na rynku pojawił się jej reportaż Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim umrzesz. Tajemnicy branży pogrzebowej. Jest pasjonatką mody, zwłaszcza nawiązującej do epoki wiktoriańskiej. Prywatnie opiekunka psa o imieniu Frotka, który często gości na kanale pisarki.
Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim umrzesz
youtube.com/channel/POEst Mortem
facebook.com/maggiemoonbooks
Zdjęcie: Zuzanna Czaplak
Małgorzata Węglarz
Autorka / Youtuberka
Grzegorz Wełnicki
Artysta / Fotograf
W swoich pracach Wełnicki łączy wiele nurtów fotograficznych – od fotoreportażu i dokumentu, aż po fotografię kreacyjną, co umożliwia mu przenikliwe ujęcie interesującego go tematu, jakim jest wielowymiarowość istoty człowieka i jego historii.
Ukończył studia fotograficzne na Wydziale Operatorskim w PWSTiF w Łodzi. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Grzegorz Wełnicki
Artysta / Fotograf
Anna Winter
Dyrektor zarządzająca Esthima Polska
Bizneswoman, mama, pełna energii i pasji wizjonerka. Od pięciu lat związana z francuską grupą Veternity, odpowiedzialna za wprowadzenie na polski rynek projektu Esthima czyli nowoczesnych usług kremacji zwierząt towarzyszących. Kocha zwierzęta. Wie co znaczy ból i żałoba po stracie ukochanego zwierzęcia – pożegnała kotkę Gaję. Teraz w jej domu, zaraz obok córeczki, króluje kolejna kocia pupilka czyli Pix.
W swojej pracy dyrektor zarządzającej Esthima Polska, Anna walczy o godność zwierząt po śmierci oraz prawo właścicieli do nieskrywanej żałoby po nich. Jej dewizą są słowa: „w Esthima towarzyszymy właścicielom zwierząt w procesie żałoby, pomagamy przez nią przejść. Wsłuchujemy się w ich potrzeby i staramy się je zaspokajać, proponując użyteczne i nowoczesne usługi kremacji i pożegnania, godnego uczuć jakimi zwierzę było darzone za życia.
Anna Winter
Dyrektor zarządzająca Esthima Polska
Sylwia Wójcik
Psycholożka / Terapeutka traumy / Prowadząca Kręgi Kobiet
Psycholożka, terapeutka Somatic Experiencing (metody pracy z traumą i chronicznym stresem stworzonej przez Petera Levine’a), terapeutka SOMA Embodiment. Prowadzi terapie psychologiczne i warsztaty, w których towarzyszy osobom w procesie żałoby. Wspiera, uczy jak radzić sobie z emocjami, z negatywnymi myślami, jak oswajać lęk przed śmiercią i umieraniem i uczy jak komunikować się z innymi w tym temacie.
Kilka lat współpracowała z Hospicjum Domowym w Poznaniu (Wielkopolskim Stowarzyszeniem Wolontariuszy Opieki Paliatywnej). Była asystentką w Katedrze i Klinice Medycyny Paliatywnej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wykładała na studiach podyplomowych na SWPS w Poznaniu, na Uniwersytecie Medycznym i na WSPiA w Poznaniu. Przez wiele lat współpracowała z Akademią Walki z Rakiem w Poznaniu. Od wielu lat uczestniczy w Kręgach Kobiet, sama też takie zwołuje i prowadzi. Współorganizuje onlinowe spotkania Death Cafe.
Sylwia Wójcik
Psycholożka / Terapeutka traumy / Prowadząca Kręgi Kobiet
Kinga Ziółkowska
Prezeska spółki pogrzebowej
Jestem współwłaścicielką oraz prezesem spółki pogrzebowej w Toruniu. Moją pasją jest śpiewanie. Od dziecka interesuję się tematyką śmierci, procesem żałoby oraz reakcjami ludzkimi na straty, które są doznawane w życiu. Poszukuję połączenia pomiędzy granicami śmierci i życia. Moim celem jest pomaganie ludziom w żałobie, ale nie z pozycji psychologa lub psychoterapeuty. Raczej z perspektywy Douli Przejścia współczesnego wieku. Chcę wspiera rodzinę w najtrudniejszych momentach po stracie. Kluczowy dla mnie jest otwarty dialog o śmierci. Wprowadzenie swobody tej tematyki może pomóc nam oswajać się z tym, co nas wszystkich czeka.
Kinga Ziółkowska
Prezeska spółki pogrzebowej
Aneta Zychma
Pedagożka / Autorka
Polonistka, pedagożka, konsultantka kryzysowa (w nurcie Pozytywnej Terapii Kryzysu), mediatorka szkolna. Udziela pierwszej pomocy psychologicznej rodzinom w kryzysie, głównie w kontekście rozwodu, choroby i śmierci. Wspiera dzieci w żałobie. Tworzy personalizowane bajki terapeutyczne na zamówienie dla konkretnego czytelnika. Autorka bajki Tadzik i rak o chłopcu chorym terminalnie. Założycielka bloga Tulistacja. Prywatnie szczęśliwa żona, spełniona mama i towarzyszka psiego seniora. Mieszka w Kielcach, blisko lasu.
Aneta Zychma
Pedagożka / Autorka